Reklama

Niedziela Częstochowska

Stacja zatrzymania

– Termometrem naszej wiary jest modlitwa – mówił bp Andrzej Przybylski 25 lutego w parafii św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie, w 9. dniu pielgrzymowania po kościołach stacyjnych.

Reklama

Na szlaku pielgrzymowania po kościołach Rzymu w dziewiątym dniu znajduje się mały kościół św. Wawrzyńca, wzniesiony w miejscu jego męczeńskiej śmierci. Tego dnia świątynia św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie została wyznaczona jako kościół stacyjny Częstochowy. Co łączy tych dwóch świętych i do jakich refleksji prowadzi wyjaśnił bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. Święty Wawrzyniec podobnie jak św. Franciszek nie był kapłanem. Oboje pokornie służyli. Święty Wawrzyniec jako diakon i św. Franciszek całym swoim radykalnym życiem. Kaznodzieja podkreślił, że siła świętych płynie z modlitwy, będącej relacją z Bogiem. – Gdy w Wielkim Poście zatrzymujemy się w kolejnym kościele stacyjnym, to chcę postawić sobie i wam kilka pytań o naszej modlitwie – mówił bp Przybylski. Tłumaczył, że dobra modlitwa nie zależy do końca od formy, od słów, ale „to taka, która coś we mnie zmienia, że więcej kocham Boga i ludzi i mam więcej odwagi, by się przyznać do Jezusa”. – Przy tej stacji Jezus mówi: Módlcie się z wiarą, ufnością, módlcie się wytrwale, módlcie się tak jak dziecko modli się do Ojca – powiedział bp Andrzej i zachęcił do przyjrzenie się modlitwie, czy np. w tym roku modlimy się więcej. Odpowiedzą na ten apel adoracja Najświętszego Sakramentu, która odbyła się po Eucharystii.

– Wielki Post jest doskonałym okresem, żebyśmy zabiegani, a także dotknięci różnymi problemami związanymi z naszym życiem codziennym, rodzinnym, narodowym, parafialnym zagadnęli w głąb naszego serca i zachcieli, wpatrując się w krzyż Chrystusowy, uświadomić sobie ogrom miłości Bożej – mówił proboszcz ks. prał. Roman Szecówka. Prosił o modlitwę o kapłanów i za kapłanów, bo dzisiaj „żniwo wielkie, ale robotników mało”, oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne, których tak bardzo potrzeba.

Wierni pielgrzymowali do własnej świątyni, by u Boga szukać rady i siły do życia. – Kościoły stacyjne to taki czas pogłębionej refleksji i myślę, że pomagają, żeby to zbliżenie, wybór ścieżki dotarcia do Boga był jakby trochę uproszony – powiedział pan Zbigniew. A pani Małgorzata dodała: – Wspólne modlitwy przygotowują nas do świąt, dają poczucie wspólnoty i mimo wszystko zjednoczenia mimo rozłączenia w czasach pandemii, a to jest bardzo potrzebne.

2021-02-25 21:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Wielkopostne Kościoły Stacyjne 2018

[ TEMATY ]

kościoły stacyjne

congerdesign/pixabay.com

Tradycją Kościoła łódzkiego w okresie Wielkiego Postu jest codzienne pielgrzymowanie do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi. Przez 34 dni wierni wraz ze swoimi pasterzami pielgrzymują do świątyń, w których odbywa się Liturgia Stacyjna, na którą składa się: Msza św. celebrowana pod przewodnictwem biskupa, Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz podjęcie indywidualnej i dobrowolnej praktyki pokutnej.

Pomysłodawcą łódzkich stacji wzorowanych na tych rzymskich był ówczesny metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. To on w 2013 r. wyznaczył konkretne świątynie miasta, do których pielgrzymują wierni, modląc się i uzyskując odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

CZYTAJ DALEJ

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

2021-04-08 10:50

[ TEMATY ]

wiara

świadectwo

św. Jan Paweł II

Krzysztof Krawczyk

krzysztofkrawczyk.eu

Cała Polska oraz Polonia za granicą, opłakuje śmierć Krzysztofa Krawczyka, który po długiej chorobie zmarł 5 kwietnia, br. Na portalach społecznościowych fani publikują wideoklipy najpopularniejszych jego piosenek oraz fragmenty wywiadów, których, podczas swojej długoleniej kariery, udzielił dla czasopism, rozgłośni radiowych i telewizji.

Krzysztof Krawczyk śpiewał także w hołdzie Janowi Pawłowi II i z okazji piątej rocznicy śmierci, Papieża Polaka, podzielił się swoim świadectwem, które, pod redakcją Aleksandry Zapotoczny, ukazało się w „Wielkiej Księdze Cudów Jana Pawla II”, wydanej przez Wydawnictwo św. Stanisława BM (Kraków, 2010).

CZYTAJ DALEJ

Bp Śmigiel: Jezus przychodzi do nas w Kościele i poprzez Kościół

2021-04-11 18:46

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Niedziela Miłosierdzia

diecezja toruńska

ks. Paweł Borowski

- Jezus przychodzi do nas w Kościele i poprzez Kościół. Nigdy nie wolno odrzucać, zniechęcać lub przekreślać tych, którzy mają wątpliwości, nie zgadzają się z nami, a może nawet okazują nam agresję - powiedział biskup toruński Wiesław Śmigiel podczas centralnych uroczystości ku czci Miłosierdzia Bożego. Obchody odbyły się w reżimie sanitarnym w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu.

W homilii pasterz diecezji podkreślił, że po swoim zmartwychwstaniu Jezus musiał zmagać się z niedowiarstwem swoich uczniów. Zaznaczył, że ta historia powtarza się przez wieki i dotyczy wszystkich wyznawców Chrystusa, którzy stają wobec wątpliwości i zmagają się z trudnościami w wierze. - Uczniowie potrzebowali czasu, by zrozumieć, że bez zmartwychwstania daremna jest nasza wiara i daremne są wszelkie ludzkie wysiłki, niemalże wszystko skazane jest na porażkę – mówił bp Śmigiel. Dodał, że w naszym życiu także pojawiają się rozterki i wątpliwości w wierze. - Niekiedy burze tego świata, doświadczenie zła, trudności egzystencjalne, negatywne emocje sprawiają, że u ludzi, którzy przyjęli chrzest, umacniali się słowem Bożym budzą się wątpliwości, które w skrajnych wypadkach mogą doprowadzić do odejścia od Boga – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję