Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Kto ucieka od krzyża, cięższy krzyż dostanie

W parafii św. Barbary w Wieluniu zakończył się kolejny etap budowy nowego kościoła, którym było uroczyste poświęcenie krzyża i stacji Drogi Krzyżowej. 18 lutego podczas Mszy św. dokonał go abp Wacław Depo.

[ TEMATY ]

krzyż

abp Wacław Depo

Droga Krzyżowa

parafia św. Barbary w Wieluniu

Zofia Białas

Abp Depo święci stacje Drogi Krzyżowej

Abp Depo święci stacje Drogi Krzyżowej

Eucharystię koncelebrował ks. Mariusz Trojanowski, sekretarz abp. Depo. W modlitwie uczestniczyli również księża z dekanatu Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu.

W homilii metropolita częstochowski nawiązał do tekstów z Księgi Powtórzonego Prawa i Ewangelii wg św. Mateusza. Mówił o wyborach, przed którymi staje człowiek każdego dnia. – Człowiek może wybrać dobro lub zło, błogosławieństwo lub przekleństwo, życie lub śmierć. To człowiek zdecyduje o tym, co wybierze. A co wybierze? Czy podejmie krzyż codzienności? Jezus nie uciekł od krzyża. Pełniąc wolę Ojca, który tak ukochał człowieka, wybrał drogę cierpienia i śmierci na krzyżu, by dać człowiekowi szansę na życie wieczne – podkreślił.

Reklama

– Pamiętajmy, że jedynym gwarantem naszego życia jest Bóg. Nie można uciec od krzyża, bo kto od niego ucieka, cięższy krzyż dostanie – przestrzegał abp Depo.

Wezwał, aby wzorem postępowania w czasie tegorocznego Wielkiego Postu był św. Józef – z racji przeżywanego roku ku jego czci. – Idźmy za św. Józefem, człowiekiem, który bez reszty zaufał Bogu. Pomocą niech będzie nam wiszący w prezbiterium tego kościoła krzyż i wiszący przy zakrystii obraz z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, przypominający prawdę o zaufaniu Bogu – zachęcił pasterz.

Zarówno krzyż, jak i stacje Drogi Krzyżowej to wysiłek wiernych, grup parafialnych (Żywy Różaniec i Stowarzyszenie „Razem możemy więcej”) oraz indywidualnych darczyńców z parafii i spoza niej.

Reklama

Autorem krzyża i stacji jest Marian Pajor, rzeźbiarz artystyczny z Łososiny Dolnej, absolwent Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Spod jego dłuta wychodzą różnorodne rzeźby: małe i monumentalne, sakralne i świeckie, naturalnie kolorowane i polichromowane ze złoceniami. Artysta rzeźbi w kamieniu i drewnie, według własnego lub powierzonego projektu, dostosowując się do indywidualnych życzeń zamawiającego, w tym przypadku parafian i proboszcza parafii św. Barbary.

Krzyż, który powstał w pracowni Mariana Pajora, to monumentalna rzeźba wykonana z drewna dębowego w kolorze rustykalnym (wysokość – 5,5 m; rozpiętość ramion Chrystusa – 2,57 m). Postać Chrystusa została wykonana z drzewa lipowego w rozmiarze 2,47 m.

W podobnym stylu artysta wykonał stacje Drogi Krzyżowej. Są to przestrzenne sceny obrazujące cierpienie Jezusa od pojmania w Ogrójcu do śmierci na Golgocie, ustawione na poziomych belkach.

Spełniło się kolejne marzenie proboszcza ks. Jarosława Borala i parafian – rozpocząć i przeżyć Wielki Post 2021 r. przy krzyżu i stacjach Drogi Krzyżowej.

2021-02-19 12:26

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego

[ TEMATY ]

zakon

abp Wacław Depo

Ks. Mariusz Frukacz

„Osoby życia konsekrowanego to szczególne źródła światła w świecie” - mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wieczorem 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego przewodniczył Mszy św. w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Koncert organowy w Lubojnie

2021-09-21 09:26

[ TEMATY ]

koncert organowy

Karol Porwich /Niedziela

Koncert organowy odbywa się z okazji rocznicy poświęcenia organów piszczałkowych w kościele parafialnym. W tym roku jest on także połączony z rocznicą konsekracji świątyni.

Podczas koncertu zaprezentują się artyści: Tomasz Sokołowski, organista, student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, oraz tenor Paweł Żurawski. W programie znajdą się utwory takich kompozytorów jak: Jan Sebastian Bach, Stanisław Moniuszko, Felix Mendelsohn-Bartholdy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję