W Wielkim Poście szczególnie odwiedzana i duchowo przeżywana była tradycyjna „Via Dolorosa”, którą teraz będzie można „przejść” i rozważyć wirtualnie, podążając krok po kroku „tą samą drogą, którą dwa tysiące lat temu przebył Jezus, niosąc krzyż na swoich ramionach, od miejsca, w którym został ubiczowany, do miejsca ukrzyżowania” – piszą franciszkanie. Pomimo wątpliwości archeologicznych, co do właściwego miejsca położenia owej drogi, tradycyjna Via Dolorosa od wieków cieszy się niezliczoną liczbą pielgrzymów, chcących duchowo towarzyszyć Jezusowi w drodze na Golgotę, która obecnie mieści się w murach Bazyliki Grobu Pańskiego.
Każdej stacji Drogi Krzyżowej będzie poświęcony krótki filmik, zawierający obrazy Świętego Miasta, związane z epizodami opisanymi w Ewangeliach. Następnie zakonnicy z Kustodii wygłoszą medytację, każdy w swoim języku ojczystym i w połączeniu z różnymi sanktuariami regionu. W sumie będzie dostępnych trzynaście filmów, po jednym dla każdej stacji Drogi Krzyżowej, tłumaczonych na trzynaście różnych języków, „świadczących, że franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej stanowią międzynarodową wspólnotę braterską”.
Filmy będą emitowane w każdy wtorek i piątek Wielkiego Postu poprzez kanały społecznościowe Kustodii Ziemi Świętej (Facebook, Instagram i Twitter). Wirtualna Droga Krzyżowa zakończy się 30 marca, w Wielki Wtorek. Następnie rozpoczną się obchody Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu