Reklama

40-godzinna modlitwa przed Wielkim Postem

Zbliża się czas Wielkiego Postu, czyli 40-dniowej pokuty przygotowującej do przeżycia największych świąt dla chrześcijan – Wielkanocy. Okres ten rozpoczyna Środa Popielcowa, która przypada w tym roku 17 lutego.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Wielki Post

adoracja

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Przygotowaniem do zbliżającego się czasu Wielkiego Postu jest na Jasnej Górze doroczne 40-godzinne nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu. Najświętszy Sakrament w monstrancji wystawiony jest w tym roku w Kaplicy Sakramentu Pokuty. Pielgrzymi i mieszkańcy Częstochowy przez cały dzień mogą uczestniczyć w modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. W czuwanie w czasie 40-godzinnego nabożeństwa włączają się poszczególne grupy działające i posługujące na Jasnej Górze.

„Czas pandemii odsłonił wielkie pokłady dobra w nas, ale i pokazał też nasze słabości - zauważa o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry w rozmowie z Radiem Jasna Góra - Pojawiło się wiele nienawiści, gniewu, zła. Widzimy to nie tylko w naszych sercach, ale i na naszych ulicach, więc chcemy prosić Boga o ducha pojednania, wzajemnego szacunku, miłości”.

Reklama

Każdego roku 40-godzinnemu nabożeństwu towarzyszą specjalne intencje adoracji i modlitw. W tym roku jest to modlitwa przebłagalna za grzechy popełnione szczególnie wobec drugiego człowieka, za brak wrażliwości, gniew, kłótnie w naszych domach i na ulicach, zwłaszcza w czasie pandemii, a także wołanie o szacunek dla życia każdego człowieka, ducha pojednania i szacunku oraz o ustanie pandemii koronawirusa, modlitwa za lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, służby mundurowe i wolontariuszy niosących pomoc zmagającym się z Covid-19, a także modlitwa o wrażliwość i zgodę narodową.

„To piękna tradycja nie tylko na Jasnej Górze, ale w wielu kościołach, w wielu parafiach. W niedzielę, przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, przed Środą Popielcową, trzy kolejne dni przygotowują nas do tego niezwykłego czasu, jakim jest Wielki Post” - podkreślił kustosz Jasnej Góry.

W niedzielę, 11 lutego o godz. 17.00 w bazylice jasnogórskiej odprawione zostały Nieszpory, którym przewodniczył o. Tomasz Leśniewski.

Reklama

„Najświętszy Sakrament, Przenajświętsza Hostia, Ciało naszego Pana Jezusa Chrystusa, w tym czasie 40-godzinnego nabożeństwa jesteśmy zaproszeni, żeby wchodzić w postawę adoracji względem tego Ciała - mówił o. Tomasz Leśniewski - Warto sobie uzmysłowić, jakie piękne owoce w naszym życiu może zrodzić postawa adoracji, postawa takiej modlitwy względem Ciała Jezusa. Adoracja rodzi w naszym sercu wiarę, umacnia tą wiarę, adoracja rodzi w naszym sercu nawrócenie, uzdalnia nas do czynienia dobra, uzdrawia, uwalnia, rodzi w nas miłość, upodabnia nas do Jezusa; adoracja przygotowuje nas do życia wiecznego, zanurza nas w życiu Trójcy Przenajświętszej. Ale kochani, bardzo rzadko sobie uzmysławiamy jeszcze jeden z darów, który w naszym sercu może się zrodzić z doświadczenia adoracji Najświętszego Sakramentu - tym darem jest radość. I Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu może w naszym sercu, w naszym życiu zrodzić radość. Myślę, że rzadko kojarzymy adorację z radością. Bardzo uderzyły mnie słowa psalmu 34, werset 6: ‘Spójrzcie na Niego, promieniejcie radością, a oblicza wasze nie zaznają wstydu’. Psalmista nas zaprasza, aby spojrzeć na Niego, aby spojrzeć na Jezusa, aby spojrzeć na Jego Przenajświętsze Ciało, a wasze serca rozpromienią się radością. Dlaczego adoracja Najświętszego Sakramentu może zrodzić w nas radość i kiedy w naszym sercu rodzi się radość, kiedy w tym naszym ziemskim życiu jesteśmy tak naprawdę szczęśliwi? Jesteśmy szczęśliwi wtedy, kiedy Bóg stawia na naszej drodze stawia nam dobrych ludzi, stawi ludzi, którzy nas kochają, a Bóg Ojciec stawia nam na naszej drodze Jezusa, stawia na naszej drodze Najświętszy Sakrament. Spójrz na osobę Jezusa, spójrz na Jego Ciało, spójrz na osobę, która cię kocha, która przebacza ci grzechy, która dla ciebie staje się cielesna, staje się pokarmem, ta osoba Jezus Chrystus może dać ci życie wieczne w Królestwie Niebios”.

Program:

14 lutego, niedziela

11.00 - Msza św. z kazaniem - rozpoczęcie 40-godzinnego nabożeństwa /bazylika jasnogórska/

- Wystawienie Najśw. Sakramentu po Mszy św. w Kaplicy Sakramentu Pokuty. Adoracja do godz. 21.00

17.00 - Nieszpory z kazaniem /bazylika jasnogórska/

15 lutego, poniedziałek

5.00-21.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Sakramentu Pokuty

17.00 - Nieszpory z kazaniem /bazylika jasnogórska/

16 lutego, wtorek

od 5.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Sakramentu Pokuty

17.00 - Nieszpory z kazaniem na zakończenie 40-godzinnego Nabożeństwa - bp Antoni Długosz /bazylika jasnogórska/

o. Stanisław Tomoń

BPJG/ mś

2021-02-15 17:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Post nie jest celem

Niedziela małopolska 11/2014, str. 5

[ TEMATY ]

wywiad

Wielki Post

Marcin Konik-Korn

Kiedy zapytałem o. Leona Knabita, czy dzięki poszczeniu uzyskał kiedyś jakieś łaski, nie był co do tego przekonany. Zażartował, że podczas postu medjugorskiego, tzn. o chlebie i wodzie, przynajmniej nie myślał o grzechu, tylko o głodzie. Mówiąc jednak całkiem poważnie, zakonnik uważa, że ta dwutysiącletnia praktyka Kościoła jest miła Bogu i przynosi dobre owoce

MARCIN KONIK-KORN: – Pan Jezus naucza nas, abyśmy „uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli” (Mt 6, 1a). Wielki Post, który właśnie trwa, jest jednak jak najbardziej praktyką publiczną...

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję