Reklama

Niedziela Świdnicka

Jak idzie budowa kościoła na Konradowie?

- Każdy z nas może się dołożyć do oszklenia okna budowanego kościoła - zachęca proboszcz najmłodszej parafii diecezji świdnickiej.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Wałbrzych Konradów

ks. Marek Zołoteńki

Ryszard Wyszyński

Kościół na na wałbrzyskim Konradowie

Kościół na na wałbrzyskim Konradowie

W wałbrzyskiej dzielnicy Konradów od 6 lat staraniem wiernych i proboszcza ks. kan. Marka Zołoteńkiego powstaje kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Sama parafia została wydzielona z parafii pw. św. Jerzego i Matki Boskiej Różańcowej w Wałbrzychu i erygowana 24 czerwca 2010 r. Do czasu wybudowania kościoła wierni gromadzą się w dawnej świetlicy, która została adaptowana na tymczasową kaplicę.

Pandemia utrudnia budowę

Reklama

Budowa świątyni przebiega powoli, ale sukcesywnie. Zabudowania kościoła rosną i w dużej części dach został już przykryty dachówką. Równocześnie szklone są okna. Niestety pandemia utrudnia budowę. - Pomimo moich starań z powodu pandemii mam mniej wyjazdów na rekolekcje w kraju, co stanowiło poważne źródło finansowania budowy kościoła. Na zakończenie głoszonych przeze mnie nauk w różnych parafiach mogłem kwestować – mówi ks. Marek Zołoteńki. Zauważa, że parafianie skonsolidowali się wokół dzieła budowy, ale to jest jednak mała parafia i gdyby nie pomoc, księży z całej diecezji, proboszczów z parafii z małopolskich, w tym jakże życzliwych – góralskich oraz parafii polonijnych, prace by się nie rozwinęły. Ksiądz proboszcz przypomina, że gdy były przed pandemią możliwe wyjazdy na rekolekcje to w miejscach, gdzie głosił kazania, wierni odwzajemniali jego trud – swoim datkiem w zbiórce do puszki, z którą stawał po Mszy świętej, na zakończenie rekolekcji. Tak było nie tylko w parafiach w kraju, ale też za granicą, np. w Irlandii.

Zachęta do wsparcia budowy

- Każdego dnia modlimy się w kaplicy parafialnej w intencji wszystkich naszych darczyńców – podkreśla proboszcz. - Zachęcamy mieszkańców Wałbrzycha, Szczawna - Zdroju i innych miejscowości diecezji, którzy będą się w najbliższych tygodniach rozliczać w ramach PIT, aby skorzystali z możliwości przekazania swojego 1 procentu z rozliczenia rocznego - na rzecz naszej parafii budującej nasz kościół Matki Bożej Częstochowskiej– podkreśla gospodarz parafii. Do oszklenia pozostało nam jeszcze bardzo dużo okien i to chcielibyśmy zrobić, tak szybko jak to możliwe, bez czynienia przerw. Jedyne nasze ograniczenia to brak środków – dodaje. Wiernym z całej diecezji, którzy postanowią wspomóc dzieło budowy kościoła na wałbrzyskim Konradowie przypominamy, nr konta parafii PL. 43 1240 1952 1111 0010 3845 2436; Bank PKO SA. Al. Sienkiewicza 8, 58-300 Wałbrzych. Zapraszamy też do śledzenia, co się dzieje na budowie, na stronie internetowej www.parafiakonradow.walbrzych.pl

Wizytacja biskupa Marka

2 lutego w ramach wizytacji kanonicznej miejscową wspólnotę odwiedził bp Marek Mendyk. Tego dnia zostały wprowadzone do kaplicy relikwie św. Jadwigi Śląskiej, a grupa młodzieży przyjęła sakrament bierzmowania. Pasterz diecezji wyraził podziw, szacunek i wdzięczność całej społeczności Konradowa oraz dla ks. proboszcza w dziele Nowej Ewangelizacji i budowy kościoła. Biskup wyraził chęć przybywania na Konradów, tak często, jak to tylko będzie możliwe. Przypomnijmy, że przy kościele powstaje także ośrodek duszpasterski, który w przyszłości będzie doskonałym miejscem do parafialnych spotkań.

2021-02-13 08:46

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Imieniny bp Ignacego Deca - nauczyciela i mistrza

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

bp Marek Mendyk

bp Adam Bałabuch

imieniny

Katedra Świdnicka

ks. Mirosław Benedyk

Mszy św. imieninowej przewodniczył sam solenizant bp Ignacy Dec

Mszy św. imieninowej przewodniczył sam solenizant bp Ignacy Dec

Najbliżsi współpracownicy towarzyszyli bp seniorowi Ignacemu Decowi podczas Mszy św. imieninowej w katedrze świdnickiej, wspominając świętego patrona Ignacego z Antiochii.

Wyrazicielem wdzięczności w imieniu zgromadzonych gości był bp Marek Mendyk, który złożył bp Ignacemu życzenia w klimacie jak to określił Dnia Nauczyciela.

CZYTAJ DALEJ

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

Sulęcin. Jak ożywić wiarę w parafii po pandemii?

2021-09-22 10:18

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Rokitno

pandemia

Sulęcin

fb

Jak ożywić wiarę w parafii po pandemii ? - w takiej intencji 18 września pielgrzymowali do Rokitna wierni z parafii św. Henryka i św. Mikołaja w Sulęcinie. Hasło pielgrzymki brzmiało: "Chcemy was usłyszeć!".

- Od ponad 30 lat, w każdy pierwszy weekend miesiąca września, odbywa się dwudniowa piesza pielgrzymka z Sulęcina do Rokitna, z noclegiem w szkole Międzyrzeczu. W tym roku z racji pandemii nie mogliśmy tej szkoły zagospodarować, nie chcąc stwarzać jakiegokolwiek zagrożenia. Zdecydowaliśmy się zrezygnować z tej pielgrzymki i dwa tygodnie później zorganizować pielgrzymkę parafialną do Rokitna. Jej intencją było to jak ożywić wiarę w parafii po pandemii - mówi Mariusz Kępka, współorganizator pielgrzymki.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję