Reklama

Kościół

Kraków: ks. Robert Chrząszcz przyjął sakrę biskupią

Otwórzcie drzwi Chrystusowi! Chciałbym, aby te słowa prowadziły nas w tych niełatwych czasach, w których powstaje wiele pytań bez odpowiedzi – mówił nowy biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Robert Chrząszcz po przyjęciu sakry biskupiej. Uroczystość odbyła się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

[ TEMATY ]

bp Robert Chrząszcz

flickr.com/archidiecezjakrakow

Bp Robert Chrząszcz

Bp Robert Chrząszcz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgii przewodniczył abp Marek Jędraszewski, który udzielił ks. Chrząszczowi sakry biskupiej. Współkonsekratorami byli kard. Stanisław Dziwisz oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Obecni byli m.in. biskupi z metropolii krakowskiej oraz pochodzący z archidiecezji krakowskiej kard. Kazimierz Nycz, abp Grzegorz Ryś i biskup polowy Józef Guzdek, biskupi pomocniczy Damian Muskus OFM i Janusz Mastalski, bp Jan Zając, liczni duchowni, a także rodzina i bliscy nowego biskupa. Na uroczystość przybył z Brazylii bp Zdzisław Błaszczyk.

Reklama

- W tym krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła Wielkiego na Białych Morzach gorąco modlimy się dzisiaj, aby współczesny świat, który na własne nieszczęście i zgubę pragnie żyć tak, jakby Boga nie było, usłyszał Twój mocny głos: Christo portas aperite – „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, aby każdy człowiek, otwierając się na Chrystusa, mógł znaleźć sens swego życia, nie dając się ogarnąć zwątpieniu, niejednokrotnie zamieniającemu się w rozpacz – mówił w homilii abp Marek Jędraszewski.

Podziel się cytatem

- Modlimy się także o to, aby twoje pochylanie się nad drugim człowiekiem, tak często osamotnionym, opuszczonym i zagubionym, pozwoliło mu odkryć cichość i pokorę Jezusowego Serca, które przynosi ukojenie i pokój. Modlimy się, ażeby dzięki Twojemu biskupiemu posługiwaniu jak najwięcej ludzi ustawicznie składało Bogu ofiarę czci, wyznając z miłością i wiarą Jego imię. Na koniec modlimy się serdecznie, aby twoje słowa i czyny były dla Kościoła i dla świata prawdziwym błogosławieństwem, a Tobie przynosiły codzienną radość – zapewniał metropolita krakowski.

Podczas uroczystości bp Chrząszcz otrzymał atrybuty posługi biskupiej: mitrę, pierścień i pastorał. Został też namaszczony krzyżmem świętym.

Nowy biskup przeszedł przez świątynię i przy śpiewie uroczystego "Te Deum" błogosławił wszystkich zgromadzonych. - Jestem świadom mojej małości w perspektywie tego powołania. Moje serce jest jednak pełne ufności w pomoc Bożą, dlatego z nadzieją i wielkim przekonaniem powtarzam dzisiaj za św. Janem słowa: „Potrzeba by On wzrastał, a ja się umniejszał” – mówił bp Chrząszcz na zakończenie liturgii.

Reklama

- Aby ten wzrost Chrystusa mógł nastąpić, musimy otworzyć dla Niego nasze serca nie stawiając żadnych granic. Chciałbym zatem powtórzyć za naszym wielkim patronem słowa, które w tym miejscu mają szczególny wymiar i szczególnie dźwięczą w sercu każdego z nas: „Christo portas aperite” – Otwórzcie drzwi Chrystusowi! Chciałbym, aby te słowa prowadziły nas w tych niełatwych czasach, w których powstaje wiele pytań bez odpowiedzi – podkreślał. Jak dodał, odpowiedź dał św. Jan Paweł II w słowach: „Miłość mi wszystko wyjaśniła”.

- Pragnę, aby słowa mojego zawołania „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” przyjęła jako wyzwanie również młodzież archidiecezji krakowskiej, którą serdecznie pozdrawiam i zapewniam o mojej modlitewnej pamięci – powiedział na zakończenie. Podziękował swoim bliskim, a także wszystkim uczestnikom liturgii. Szczególne pozdrowienia skierował do osób starszych, samotnych i chorych oraz do tych którzy przeżywają trudności i kryzysy z powodu pandemii. - Swoje trudy ofiarujcie Bogu również w intencji mojej i całego Kościoła Chrystusowego w naszej archidiecezji, w którym przyjdzie mi służyć – prosił. Pozdrowił również w języku portugalskim swoich parafian i przyjaciół z Brazylii, którzy śledzili uroczystości dzięki transmisji w internecie.

Listy gratulacyjne do nowego biskupa pomocniczego przesłali m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i prezydent RP Andrzej Duda.

Biskup Chrząszcz wybrał na swoje zawołanie słowa z homilii na inaugurację pontyfikatu papieża Polaka: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi". W jego herbie umieszczony jest Chrystus z Corcovado. Z Jego Serca wychodzą promienie miłosierdzia. W ten sposób łączy się Kraków z Rio de Janeiro, gdzie kapłan spędził 15 lat na misjach. W herbie umieszczona jest też gwiazda symbolizująca Matkę Bożą, która wychowała go do kapłaństwa, a także lilia św. Józefa.

Reklama

Ks. Robert Chrząszcz urodził się 7 października 1969 r. w Wadowicach, w rodzinie Zofii i Władysława. Jego rodzinną parafią jest Kalwaria Zebrzydowska, gdzie ukończył Niższe Seminarium Duchowne oo. Bernardynów. W 1988 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. 14 maja 1994 r., w Katedrze na Wawelu, przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego. Był wikariuszem w parafii Zesłania Ducha Świętego w Krakowie-Ruczaju, a od 1999 r. w parafii Matki Bożej Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych.

W 2005 r. ks. Robert Chrząszcz rozpoczął pracę misyjną w Brazylii. Posługiwał m.in. wśród ubogich mieszkańców faveli w parafii św. Łucji w Archidiecezji Rio de Janeiro, gdzie wybudował parafialny kościół. Organizowane przez Padre Roberto nabożeństwa drogi krzyżowej czy misterium męki Pańskiej gromadziły po kilka tysięcy osób. Kapłańską posługą i zaangażowaniem zyskał szacunek lokalnych mieszkańców, bez względu na wyznanie. Na brazylijskiej ziemi szerzył kult Matki Bożej Kalwaryjskiej, której zawdzięczał swoje kapłańskie powołanie.

Od 2014 r. ks. Robert Chrząszcz był wikariuszem biskupim w Archidiecezji Rio de Janeiro oraz pełnił funkcję odpowiedzialnego za Służbę Liturgiczną. 11 listopada 2020 r. papież Franciszek powołał go na urząd biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej.

2021-02-06 12:46

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura Rejonowa w Myślenicach: przesłuchano poszkodowanego kierowcę bp. Chrząszcza

[ TEMATY ]

bp Robert Chrząszcz

Karol Porwich/Niedziela

Pokrzywdzony w wyniku niedzielnego ataku nożownika 56-letni kierowca bp. Roberta Chrząszcza został wczoraj przesłuchany w szpitalu. Trwają też czynności przesłuchania funkcjonariusza Policji, który zatrzymał sprawcę przestępstwa, ponadto dokonano oględzin zabezpieczonego narzędzia ataku - informuje Prokuratura Rejonowa w Myślenicach.

Jak informuje myślenicka prokuratura w kolejnym komunikacie, wczoraj został przesłuchany w szpitalu pokrzywdzony 56-letni mężczyzna. Obecnie trwają czynności przesłuchania funkcjonariusza Policji, który zatrzymał sprawcę przestępstwa oraz dokonano szczegółowych oględzin zabezpieczonych przedmiotów, w tym noża i telefonu komórkowego.
CZYTAJ DALEJ

Apostoł Indian

Niedziela Ogólnopolska 11/2023, str. 20

[ TEMATY ]

święci

pl.wikipedia.org

Św. Gabriel Lalemant

Św. Gabriel Lalemant

Był misjonarzem wśród Huronów i Irokezów w Kanadzie.

Gabriel urodził się w Paryżu, w rodzinie adwokata. Gdy miał 20 lat, odkrył w sobie powołanie do służby Bożej w Kościele i wstąpił do Zakonu Jezuitów. Studiował teologię w Bourges. Przyjąwszy święcenia kapłańskie w 1638 r., uczył w La Feche, Moulins i Bourges. W 1646 r. przybył do Quebecu w Kanadzie. W 1648 r. wraz z o. Janem de Brébeuf podjął pracę misyjną wśród Indian – przez 6 miesięcy był jego asystentem w Wendake.
CZYTAJ DALEJ

Ferdinand Habsburg: Bóg daje mi wszystko, czego potrzebuję

2025-03-16 21:00

[ TEMATY ]

wiara

świadectwo

Ferdinand Habsburg

commons.wikimedia.org, CC BY-SA 4.0, Drew Gibson

Ferdinand Habsburg, prawnuk cesarza bł. Karola I (1887-1922), jest kierowcą francuskiego zespołu Alpine w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA. W wywiadzie dla specjalnego wydania niemieckiego magazynu sportowego „Kicker” poświęconego sportom motorowym, opowiada również o swojej wierze.

„To dla mnie bardzo ważne, aby codziennie chodzić na mszę i modlić się”, mówi Habsburg. „To daje mi wsparcie i siłę”, dodaje.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję