Reklama

Niedziela Kielecka

Jędrzejowianie pamiętają

Jędrzejowianie pamiętają

2021-02-03 19:39

arch.UM Jędrzejów

Pamiętna dla Jędrzejowa akcja Polskiego Podziemia miała miejsce 2 lutego 1944 roku. Dzięki brawurze polskich żołnierzy i precyzyjnie opracowanym planom w kilka minut, bez rozlewu krwi, ocalono żołnierzy. Mieszkańcy Jędrzejowa i goście uczcili rocznicę.

1 lutego 1944 r. gestapo aresztowało w Jędrzejowie pięciu żołnierzy Armii Krajowej. Byli oni blisko związani z Komendą Obwodu AK. Stefan Gądzio „Kos", do akcji odbicia więźniów wyznaczył oddział dywersyjny z Wodzisławia, dowodzony przez Józefa Maja "Balleta". 2 lutego 1944 r. o godzinie 19.00 na podwórze budynku gestapo zakradł się pięcioosobowy oddział. "Ballet" uwolnił więźniów i bez strat w ludziach Polacy opuścili siedzibę gestapowców. Cała akcja trwała zaledwie 4 minuty.

Reklama

Uczestnicy obchodów 2 lutego 2021 r. zapalili znicze przed pomnikiem dowodzącego akcją - majora Stefana Gądzio „Kosa" i przed monumentem upamiętniającym odbicie więźniów.

Wziął w nich udział m.in. senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości, który zauważył znaczenie tego rodzaju rocznic dla budowania ciągłości polskiego patriotyzmu; wydarzenie rocznicowe potraktował jako punkt odniesienia historycznego dla współczesnych pokoleń. Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zwrócił uwagę na obecność reprezentacji młodzieży.

List od Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przeczytał Paweł Kowalski, dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Jędrzejowie.

Oprac. AD.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikWielkopostny: Chrześcijański sens cierpienia

2021-02-24 21:30

[ TEMATY ]

cierpienie

Wielki Post

#NiezbędnikWielkopostny

Red.

Naturalną reakcją człowieka wobec cierpienia w chorobie jest postawa obronna, odrzucenie i walka z tą trudną do pogodzenia rzeczywistością. Natura ludzka przyjmuje cierpienia jako „kataklizm duchowo-somatyczny”. W kolejny czwartek Wielkiego Postu zastanówmy się nad prawdziwym sensem cierpienia.

Największym pragnieniem każdego z nas jest być zdrowym i szczęśliwym. Choroba wpływa negatywnie na upragniony wzorzec egzystencji i stymuluje człowieka do działań zmierzających do eliminacji cierpienia z jego życiowej drogi. Zadaniem więc medycyny jest zmierzanie do walki z chorobą i towarzyszącym jej cierpieniem.

CZYTAJ DALEJ

COMECE: Ustawodawstwo Unii Europejskiej nie przewiduje prawa do aborcji

Ani ustawodawstwo Unii Europejskiej, ani Europejska Konwencja Praw Człowieka, nie przewidują prawa do aborcji – czytamy w liście Stałego Komitetu Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), skierowanym do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Marii Sassoli, dotyczącym rezolucji Parlamentu Europejskiego z 26 listopada 2020 roku.

List przewodniczącego COMECE abp. Jean-Claude Hollericha oraz członków Stałego Komitetu COMECE z 22 lutego 2021 roku, jest wyrazem niepokoju wobec niektórych kwestii zawartych w Rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 26 listopada 2020 r., dotyczącej prawa do aborcji w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

„Usłysz” – hasło XXV Spotkania Młodych Lednica 2000

2021-02-25 20:34

[ TEMATY ]

Lednica

hasło

spotkania młodych

Archiwum Wspólnoty Lednickiej www.lednica2000.pl

Pola Lednickie czekają na młodych

Pola Lednickie czekają na młodych

„Usłysz” to hasło, które będzie towarzyszyć jubileuszowemu, XXV Spotkaniu Młodych Lednica 2000. Modlitewne spotkanie, którego pomysłodawcą był o. Jan Góra OP, pierwszy duszpasterz Lednicy, odbędzie się na Polach Lednickich 5 czerwca.

Hasło zostało ogłoszone podczas live prowadzącego przez tancerzy lednickich na Youtube Lednica 2000.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję