Reklama

Niedziela Kielecka

Archeolodzy i odkrycia w Imielnie

Archeolodzy i odkrycia w Imielnie

2021-02-01 12:09

TD.

W zabytkowym romańskim kościele św. Mikołaja w Imielnie zakończyły się prace archeologiczne oraz inwentaryzacyjne. Wcześniej w świątyni odkryto fundamenty - relikty kościoła romańskiego, które wstępnie datowane są na przełom XI i XII wieku. To pokazało, że początki kościoła są o 100 lat starsze, niż dotychczas przypuszczano.

Pierwszymi znanymi z nazwiska właścicielami Imielna byli Porajowie, prawdopodobnie potomkowie czeskiego rycerza Poraja, brata samego św. Wojciecha.

Reklama

Kościół powstał ok. 1224 r. w kręgu oddziaływań architektury cysterskiej, której ośrodek (i pierwszy w Polsce klasztor) znajdował się w pobliskim Jędrzejowie. Świątynię w Imielnie wznieśli z kamiennych ciosów wapienia pińczowskiego, budowniczowie cysterscy Jędrzejowa. Wprawdzie bryłę kościoła zakłócają dziś dobudówki, wykonane w XV i XVII w., zachował się natomiast układ wnętrza. Zewnętrzna ściana południowej kaplicy posiada cenną XV-wieczną płaskorzeźbę, której średniowieczny autor symbolicznie odniósł się do Zmartwychwstania. W fachowej dokumentacji konserwatorskiej pojawia się określenie Przedstawienie Chrystusa na tle Arma Christi, czyli – narzędzi Jego męki. Wokół obnażonego do pasa Jezusa artysta wyrzeźbił ramię krzyża, bicze i młotek.

Romański charakter kościoła najpełniej oddaje prezbiterium. Kościół posiada także cenne polichromie autorstwa Tadeusza Brzozowskiego i jego żony Barbary Gawdzik-Brzozowskiej, inspirowane surrealizmem i twórczością Tadeusza Kantora, którego Brzozowski był współpracownikiem.

W przeprowadzonych ostatnio badaniach wykorzystano m.in. metodę georadarową. Jak informuje archeolog Andrzej Gołembnik, udało się skompletować skaningi i pomiary geofizyczne. Całość materiału została już przekazana do Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Udało się też stworzyć bazę pod przyszłe badania. Wykonano skanowanie laserowe całego obiektu, dzięki czemu uzyskano przestrzenny model z dokładnością milimetrową oraz badania geofizyczne, które potwierdziły obecność romańskiego kościoła pod posadzką obecnego kościoła w Imielnie.

Reklama

Wykonane zostały również badania magnetyczne, które potwierdziły przy kościele obecność mocno zdewastowanego stanowiska archeologicznego.

Fundamenty kościoła z przełomu XI i XII wieku odkryto podczas wymiany posadzki i prac termomodernizacyjnych.

A.D.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy/ Eksperci: brytyjski wariant koronawirusa bardziej zakaźny nawet o 60 proc.

2021-02-25 18:36

[ TEMATY ]

Włochy

koronawirus

PAP

Brytyjski wariant koronawirusa we Włoszech jest od 37 do 60 procent bardziej zakaźny od innych odmian - podał w czwartek Instytut Służby Zdrowia. Po raz pierwszy w tym kraju warianty koronawirusa znaleziono w wodach ściekowych. Zanotowano też duży wzrost zakażeń.

Eksperci Instytutu zaznaczyli, że w przypadku tej mutacji dane statystyczne są niepewne. Podkreślili jednocześnie, że są zgodne z tymi na temat wariantu brytyjskiego, jakie zostały przedstawione w innych krajach.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikWielkopostny: Idziemy ze św. Józefem

Życie to droga. Często pełna wyrw, nierówności, zakrętów. Iść nią nie jest łatwo. Wielki Post to także droga. Czterdziestodniowa droga wyzbywania się złych przyzwyczajeń, odrzucania grzechu i walki ze swoim charakterem. Ponadczterdziestodniowa droga ku Życiu, ku Zbawieniu. Aby prawdziwie zmartwychwstać, najpierw trzeba prawdziwie umrzeć. Uśmiercając grzech, rodzimy miłość. Zapominając o sobie, przypominamy sobie o Bogu i bliźnich.

#NiezbędnikWielkopostny to Twoja pomoc w niełatwej drodze Wielkiego Postu. W tym roku nie idziemy sami. Idziemy ze św. Józefem. To jak, zostajesz w miejscu czy idziesz z nami?

CZYTAJ DALEJ

O Soborze Watykańskim II według Jana Pawła II

2021-02-25 22:00

[ TEMATY ]

Teologia Polityczna

JP2 Lectures

Teologia Polityczna

Wykład na Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie wygłosi prof. John Cavadini.

Lektura encyklik Jana Pawła II rozwijających twórczo idee Soboru Watykańskiego II jest cennym źródłem refleksji prowadzącej do rozjaśnienia wątpliwości narosłych wokół tego rozdziału historii Kościoła. Prof. John Cavadini, prezentując w swym wykładzie wybrane fragmenty papieskich rozważań ukaże Janopawłową spuściznę jako zaproszenie do mądrego dialogu pozbawionego zabarwienia relatywistycznego. - Niewiele jest rzeczy, których obecnie potrzebujemy w sferze publicznej i we wspólnocie Kościoła bardziej, niż wrażliwego na drugiego człowieka i prawdę Ewangelii dialogu. Dlatego z radością zapraszamy na wystąpienie prof. Cavadiniego, który poprowadzi nas po aktualniejszych niż kiedykolwiek wcześniej kartach papieskiego nauczania - zachęcają organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję