Reklama

Mocni nadzieją

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z wielką radością przyjmujemy wydaną w ostatnim czasie książkę biskupa zamojsko-lubaczowskiego Jana Śrutwy Mocni nadzieją. Jest to zbiór wybranych pism, przemówień i wywiadów z lat 1997 - 2001. W ciągu tych pięciu lat wiele się wydarzyło w naszej diecezji. "Więc teraz należy już tylko dać świadectwo o zaistniałych faktach - pisze we wprowadzeniu Ksiądz Biskup - i zachować dla przyszłych pokoleń okruchy wspomnień z owych niezwykłych lat".

W ostatnich latach XX wieku na nowo przeżywaliśmy tajemnicę naszej wiary. Rok 1997 poświęcony był osobie Jezusa Chrystusa, kolejne to - Rok Ducha Świętego i Rok Boga Ojca, a wszystkie te lata zwieńczył Wielki Jubileusz Roku Świętego. "Publikacja niniejsza odbija w sobie wydarzenia i prace tych 5 lat, które coś świadomie kończyły i zarazem otwierały nowe horyzonty. Tytuł jej nawiązuje w sposób bardzo przejrzysty do owego hasła Mocni nadzieją, które wieczorem 12 czerwca 1999 r. widniało ponad zgromadzeniem liturgicznym wokół Ojca Świętego w Zamościu. Ten tytuł wybiega oczywiście do przodu i każe nam optymistycznie myśleć o przyszłości, która jest ludziom nieznana, ale przecież zawsze spoczywa w rękach Bożych".

Każdy kolejny rok to kolejny rozdział publikacji rozpoczynający się przedstawieniem najważniejszych wydarzeń z życia Kościoła powszechnego i diecezjalnego. W maju i czerwcu 1997 r., w ramach Ogólnopolskiego Kongresu Eucharystycznego, przebywał w Polsce Papież Jan Paweł II, który będąc w Zakopanem wpisał na listę błogosławionych s. Marię Bernardynę Jabłońską, albertynkę pochodzącą z terenów obecnej diecezji zamojsko-lubaczowksiej. Co wydarzyło się w diecezji w 1997 r. - Roku Jezusa Chrystusa? Trwała systematyczna praca kościelna, jak pisze Ksiądz Biskup. Uczczono 1000-lecie męczeństwa św. Wojciecha, oddano do użytku mieszkalną część Domu Diecezjalnego. W tej części książki zamieszczony jest m. in. list pasterski na uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, Matki Odkupiciela, Patronki Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ( z datą 1 stycznia 1997 r.); wywiad z ks. Andrzejem Stopyrą na 5-lecie diecezji; słowo na otwarcie uroczystości św. Wojciecha w Cieszanowie ( 20 kwietnia 1997 r.); oraz szereg kazań wygłoszonych do kapłanów, alumnów, maturzystów i wiernych naszej diecezji.

Druga części dzieła, a jest to kolejny rok 1998 - Rok Ducha Świętego, zawiera także krótką informacje o tym, co ważnego wydarzyło się w Kościele katolickim. Godnym podkreślania jest fakt, że Stolica Apostolska mianowała ks. dr Mariusza Leszczyńskiego biskupem pomocniczym naszej diecezji. Także rozpoczęło swoją działalność Katolickie Radio Zamość i zaczęła się ukazywać Niedziela Zamojsko-Lubaczowska. Ta część zawiera także szereg listów pasterskich, kazań, kilka wywiadów.

Niewątpliwie historyczny moment nasza diecezja przeżywała w 1999 r., Roku Boga Ojca, gdy gościliśmy Piotra naszych czasów, Ojca Świętego Jana Pawła II. Książka zawiera szereg listów pasterskich, wywiadów, kazań, przygotowujących wiernych naszej diecezji do spotkania z Papieżem.

Nie zbrakło także słów wypowiedzianych przez Pasterza naszej diecezji na powitanie Ojca Świętego w Zamościu w dniu 12 czerwca 1999 r.

Rok 2000 - to Rok Wielkiego Jubileuszu. Głównym akcentem diecezjalnym była koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Opieki z katedry zamojskiej. Powołano do życia w Tomaszowie Lub. Wydział Zamiejscowy KUL.

W Roku Prymasa Tysiąclecia - 2001, na początku stycznia zakończono uroczystości jubileuszowe. Upamiętnieniem pobytu kard. Stefana Wyszyńskiego na naszych terenach są liczne tablice i pomniki. Zakończono I Synod Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Biorąc do ręki książkę bp. Jana Śrutwy Mocni nadzieją (do nabycia w sklepiku w Kurii Diecezjalnej w Zamościu) przenosimy się w przeszłość, z wdzięcznością ją wspominamy, z radością przeżywamy teraźniejszość i z nadzieją patrzymy w przyszłość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki Post - pora na spowiedź!

[ TEMATY ]

spowiedź

#NiezbędnikWielkopostny2024

Karol Porwich/Niedziela

„Przynajmniej raz w roku spowiadać się” – przypomina nam jedno z przykazań kościelnych. Zasadniczo nie kwestionuje się potrzeby spowiedzi, czyli, jak precyzuje to Katechizm Kościoła Katolickiego – „poddania się miłosiernemu osądowi Boga” (n. 1470). W praktyce jednak różnie z tym bywa. Zdarza się, że spowiedź przysparza wielu trudności i rodzi liczne kontrowersje. Przyjrzyjmy się niektórym stereotypom myślenia o tym sakramencie. W każdy poniedziałek Wielkiego Postu zapraszamy do wielkiej modlitwy... za siebie samego. Bo jeśli Ty sam będziesz mocny mocą modlitwy, będziesz mógł dawać tę moc innym. Polecajmy siebie samych Bożemu Miłosierdziu.

Przede wszystkim nie wyobrażam sobie, by Bóg mógł ulec stanowi „zawrotu głowy”. Komu jak komu, ale Bogu na pewno „nic, co ludzkie, nie jest obce”. Przytoczona powyżej wypowiedź, dosyć znamienna zresztą i wyrażająca dość rozpowszechniony pogląd, stanowi – moim zdaniem – bardziej próbę samousprawiedliwienia się niż świadectwo własnej moralności. Przede wszystkim dziękowałbym Bogu za to, że ustrzegł mnie przed popełnieniem rzeczy ohydnej. Z troską pochyliłbym się natomiast nad tym, co mogło umknąć refleksji nad moim własnym życiem. Zakładam, że każdy człowiek jest zdolny do takiej refleksji i z pewnością prowadzi ją ze sobą samym w formie jakiegoś wewnętrznego dialogu. Stanięcie w prawdzie o swoim życiu uświadamia nam, że nie taki święty i nie taki straszny jest człowiek, jakim go malują. „Święty Jan Apostoł przypomina nam: «Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy» (1 J 1, 8). Sam Pan nauczył nas modlić się: «Przebacz nam nasze grzechy» (Łk 11, 4), łącząc wybaczanie sobie nawzajem win z przebaczeniem grzechów, jakiego udzieli nam Bóg” (KKK 1425).
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

2026-03-04 09:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Dziecko – jego prawa i obowiązki” w ramach X Międzynarodowego Kongresu Ruchu Europa Christi

2026-03-26 09:56

[ TEMATY ]

Konferencja naukowa

Adobe Stock

Dnia 11 kwietnia 2026 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II (aula C-1031) odbędzie się konferencja naukowa pt. „Dziecko – jego prawa i obowiązki” w ramach X Międzynarodowego Kongresu Ruchu Europa Christi.

Partnerem Wydarzenia jest Województwo Lubelskie – Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Konferencja wpisuje się w program „Warto być Polakiem”, którego celem jest przede wszystkim wzmocnienie świadomości obywatelskiej, kształtowanie postaw patriotycznych i budowanie tożsamości współczesnego Polaka. Tematyka konferencji odnosi się także do kultywowania ochrony narodowego dziedzictwa, ponieważ każde dziecko ma prawo do tożsamości i wychowania w kulturze narodowej, natomiast wychowawcy – obowiązek troski o dziedzictwo narodowe (rozumiane także jako system wartości) oraz odpowiedzialność za przyszłość wspólnoty. Konferencja stanowi doskonałą okazję do wymiany wzajemnych doświadczeń oraz formułowania postulatów w odniesieniu do zapewnienia ochrony i obrony praw każdego dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję