Reklama

Komentarze

Dorota Gawryluk: Papież nakreśla ideał dziennikarski, do którego powinniśmy dążyć

Papież nakreśla ideał dziennikarski, do którego powinniśmy dążyć. Opisuje podstawowe zasady, nie tylko chrześcijańskie, ale generalnie zasady dotyczące dziennikarstwa – powiedziała red. Dorota Gawryluk. W rozmowie z KAI dyrektor pionu informacji i publicystyki w Telewizji Polsat skomentowała orędzie papieża Franciszka na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziennikarka na wstępie doceniła, że papież Franciszek przypomina jak powinna wyglądać rzetelna praca w mediach. - Papież nakreśla ideał dziennikarski, do którego powinniśmy dążyć. Opisuje podstawowe zasady, nie tylko chrześcijańskie, ale generalnie zasady dotyczące dziennikarstwa. Często w biegu i zawirowaniu ogólnoświatowym się o tym zapomina. Należy pamiętać, że informacja nie jest tylko towarem – wyjaśnia.

W opinii red. Gawryluk istotną kwestią uwypukloną w orędziu jest aspekt dotyczący social mediów. - Apel o mądre korzystanie z nich jest niezwykle ważny. Dotyczy to nie tylko dziennikarzy, którzy publikują treści w social mediach, ale też odbiorców – podkreśliła dziennikarka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodała, że w dzisiejszych czasach powszechnym problemem staje się uzależnienie od środków społecznego przekazu, co może prowadzić do wielu nieszczęść. Jako przykład redaktor wspomniała niedawną śmierć 10-letniej Antonelli Sicomero z Palermo. Dziewczynka miała wziąć udział w wyzwaniu na aplikacji TikTok "black out challenge", które polega na zaciśnięciu sobie paska na szyi w celu utraty przytomności. Dziecko zostało przewiezione do szpitala, ale nie udało się go uratować.

- Social media potrafią wpędzić w stan prawdziwego uwikłania, jak pokazuje przykład 10-latki z Palermo, mogą one nawet zabijać osoby, które zbyt dosłownie biorą zawarte tam treści – zaakcentowała.

Reklama

Dorota Gawryluk przyznała, że w czasach koronawirusa trudniej funkcjonować w dziennikarskim świecie, a czasach pandemii ludzie częściej korzystają z mediów. Problematyczna staje się również kwestia rzetelności dziennikarskiej, która wymaga naocznego dochodzenia pewnych kwestii, co obecnie bywa utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Reklama

- Pojawia się duża pokusa, by zrobić coś taniej i szybciej. Załatwić za pośrednictwem Skype'a. Może to prowadzić do spłycenia informacji, przez co rzeczywistość przedstawia się jako spłycona. Apel Franciszka o to, by być na miejscu i weryfikować różnego rodzaju informacje również jest bardzo istotny – podkreśliła redaktor, nadmieniając, że obecnie na dziennikarzach spoczywa dużo większa odpowiedzialność za to co pokazują.

Podziel się cytatem

Kolejną ważną kwestią jest problem zapomnianych regionów świata, do których ze względu na epidemię obecnie jeszcze trudniej dotrzeć. - Te problemy się pogłębiają. Czasami dziennikarze są jedynymi osobami, które mogą przekazać pewne informacje – wyjaśniła.

Dyrektor pionu informacji i publicystyki w Telewizji Polsat, zaakcentowała, że należy pokazywać treści, które ciekawią widzów, a jednocześnie są wartościowe.

- Obecnie wszystkich interesuje najbardziej kwestia wirusa, szczepionek itp. i te informacje staramy się podawać. Są to też informacje ważne dla odbiorców. Nie jest tak, że sprzedaje się pewną informację tylko dlatego, że jest na nią zapotrzebowanie, a to zapotrzebowanie jest czymś złym. To dobre zapotrzebowanie na informacje i wiedzę. Sądzę, że to akurat gdzieś się równoważy i nie mamy większych zagrożeń wynikających z komercjalizacji informacji – podsumowała Dorota Gawryluk.

W Polsce Światowy Dzień Środków społecznego Przekazu obchodzony jest w 3. Niedzielę września, która w tym roku przypadnie 19 września. Papieskie orędzie na ten dzień ogłaszane jest 24 stycznia we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. Tegoroczne orędzie nosi tytuł „«Chodź i zobacz» (J 1, 46). Komunikować, spotykając osoby, tam gdzie są, i takie, jakie są”.

2021-01-25 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Srebro” dla młodych dziennikarek

Uczennice drugiej klasy gimnazjalnej: Julia Czuba, Julia Wandas, Karolina Wasąg i Marysia Jarosz za reportaż: „Jest takie miejsce na ziemi...” zdobyły drugie miejsce w VIII edycji konkursu „Archiwum Wspomnień Jana Pawła II”. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbyło się podczas gali wręczenia Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka w Warszawie.
CZYTAJ DALEJ

Powstaje pierwsze na świecie sanktuarium św. Carla Acutisa!

2025-09-11 13:27

[ TEMATY ]

św. Carlo Acutis

CBCEW/Mazur

Św. Carlo Acutis

Św. Carlo Acutis

W argentyńskim Chacras de Coria w archidiecezji Mendoza powstaje pierwsze na świecie sanktuarium poświęcone św. Karolowi Acutisowi, kanonizowanemu 7 września 2025 r. przez Papieża Leona XIV. Celem jest stworzenie miejsca modlitwy, spotkania i inspiracji szczególnie dla młodzieży.

Inicjatywa narodziła się kilka lat temu z zaangażowania dwóch księży – Maria Panetty i Osvalda Scandury – przy wsparciu abp Marcelo Colombo oraz za zgodą papieża Franciszka. Kompleks ma obejmować kościół, dom dla kapłanów, przestrzenie spotkań, amfiteatr i kaplicę adoracji wieczystej. Kapłani podkreślają, że młodzi ludzie będą mogli nie tylko spotykać się w tym miejscu na modlitwie, ale też rozwijać własne zdolności, pogłębiać wiarę i tworzyć międzypokoleniową wspólnotę.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah zachęca Polaków do wierności dziedzictwu chrześcijańskiemu

O współczesnych zagrożeniach dla człowieka i znaczeniu nauczania św. Jana Pawła II mówił dziś w Warszawie kard. Robert Sarah. Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów był gościem konferencji na temat miejsca polskiego katolicyzmu w Europie i w świecie, zorganizowanej z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego przez Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie (bożogrobców).

Pochodzący z Gwinei purpurat zwrócił uwagę, iż święty Jan Paweł II przypomina nam, że chrześcijaństwo jest fundamentem zachodniej antropologii. Mówiąc o człowieku wskazuje na znaczenie jego czynów i odpowiedzialności. Przeciwstawia się wizjom oddzielającym człowieka od jego tożsamości cielesnej, teoriom jakoby dopuszczalne byłoby oddzielanie płci biologicznej od płci kulturowej (gender). Jednocześnie wskazuje na znaczenie duchowości dla rozwoju naszego człowieczeństwa. „Im bardziej bowiem zbliżamy się do Boga, tym bardziej stajemy się ludźmi” - podkreślił kard. Sarah.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję