Reklama

Niedziela w Warszawie

Ostatnia droga kierowcy bł. ks. Popiełuszki

W kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu pożegnano śp. Waldemara Chrostowskiego, kierowcę bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. inf. Jan Sikorski, przyjaciel bł. ks. Jerzego z ks. kan. Czesławem Banaszkiewiczem, ks. prał. Józefem Nowakowskim z Torunia, któremu jako pierwszemu przekazał wiadomość o porwaniu ks. Jerzego 19 października 1984 r. Chrostowski, i ks. Michałem Kotowskim, diecezjalnym duszpasterzem ludzi pracy. We Mszy się nie mogli uczestniczyć synowie zmarłego, którzy mieszkają w Stanach Zjednoczonych. Obecna była żona i córka, a także przyjaciele oraz znajomi.

- Przy ołtarzu dzisiaj staje Najważniejszy Kapłan – Jezus Chrystus, Zbawiciel świata, przez którego pragniemy upraszać miłosierdzie Boże dla pana Waldka. Ale jestem przekonany, że też przy ołtarzu z nami jest Męczennik za wiarę – ks. Jerzy Popiełuszko – powiedział na wstępie liturgii ks. Banaszkiewicz.

Reklama

W kazaniu ks. Sikorski zaznaczył, że żaden człowiek na ziemi nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie: dokąd zmierzamy? Odpowiedź bowiem zna tylko Bóg. – Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem. Tylko On potrafi opowiedzieć na te trzy największe problemy każdego człowieka i całej ludzkości. Wszystkie ścieżki życia, które by nie były Jego drogą, które nie zgadzałyby się z tym, co On w swej miłości nam poleca, są zawsze fałszywe, prowadzą donikąd, na nieszczęście człowieka – wskazywał ks. Sikorski.

Kaznodzieja podkreślił, że choć biblioteki pełne są przeróżnych ksiąg, a cała wiedza ludzkości jest skomputeryzowana w celu szukania prawdy, to tylko Jezus jest Prawdą. Jego nauka, słowa, mądrość wyznaczają ludzkie ścieżki życia. - Ks. Jerzy, który tutaj przemawiał, a słuchały go tysiące, czymże nas przecież karmił? Nie swoją filozofią, którą sobie wymyślił w zaciszu swojego domu, choć tego zacisza nie miał. Ale on karmił nas prawdą Jezusa Chrystusa – o życiu, człowieku, o tym, czym ma żyć i kim ma być – podkreślił emerytowany proboszcz parafii św. Józefa na Kole.

- Żegnamy śp. Waldemara. Skończyło się jego ziemskie życie. Ostatni raz jest w tym kościele. Ale życie się zmienia, lecz nie kończy. Wiemy, że ono trwa. Bo Jezus jest Życiem i On nas prowadzi – zaznaczył ks. Sikorski i dodał, że śp. Waldemar poprzez błogosławionego dzisiaj swego pasażera ks. Jerzego otarł się o świętość Chrystusową, którą uobecniał bł. ks. Jerzy. - Wtedy się tylko otarł o tę świętość. Dzisiaj staje przed Bogiem. Ma przed sobą Pełnię tej świętości. On, jak i ks. Jerzy, wie w tej chwili wszystko, co może człowiek wiedzieć. Spotka się z Jezusem twarzą w twarz. Tak jak w życiu słuchał o Jezusie przez ks. Jerzego, tak teraz spotka się z Jezusem i dowie się, czy wszystkie jego ścieżki życia były dobre, czy prawdy, które przyjmował były rzeczywiście Bożymi prawdami. Zasmuca nas odejście śp. Waldemara, ale jego samego raduje, bo spotyka się z Chrystusem Panem, który jest samym Życiem.

Reklama

Ks. Sikorski podkreślił, że gdyby nie świadectwo śp. Waldemara Chrostowskiego, to pewnie nie mielibyśmy bł. ks. Jerzego. - Dziękujemy za jego życie i wszystko, co zrobił. Bóg tak posługuje się słabymi ludzkimi siłami, aby swoje plany wypełniać. Każdy z nas ma swoje nadzieje, które Bóg w nim pokłada, aby dokonać czegoś, czego może nawet nie widać, a co jest bardzo ważne – zaznaczył infułat i dodał: - Niech nasza modlitwa wesprze śp. Waldemara, aby mógł stanąć czysty przed Bogiem i cieszyć się radością spotkania z Tym, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. My ciągle nie wiemy, ale on już wie. Niech jego wiedza będzie szczęściem i radością w wieczności.

Na zakończenie Mszy św. swoimi wspomnieniami podzielił się m.in. ks. prał Józef Nowakowski. Zapamiętał szczególnie jedno z wielu swoich spotkań z Waldemarem Chrostowskim. - Powiedziałem do niego: panie Waldku, pan jest trochę naiwny, że pan się wtedy samochodem zatrzymał. Przecież mogliście uciec w Górsku. Nie zapomnę, jak pan Waldek rozpłakał się i płakał tak długo. Odpowiedział mi: ja jestem człowiekiem jednego serca. Za to mu dziękuję – wspominał ks. Nowakowski.

Po Mszy św. trumna zatrzymała się na chwilę przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, po czym kondukt udał się na Wojskowe Powązki, gdzie złożono ciało Waldemara Chrostowskiego do grobu.

2021-01-19 15:46

Ocena: +5 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier złożył kwiaty na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W 36. rocznicę zamordowania bł. ks. Jerzego Popiełuszki premier Mateusz Morawiecki złożył w poniedziałek rano kwiaty na jego grobie.

Pomnik-nagrobek ks. Jerzego Popiełuszki znajduje się przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: większość Francuzów nie wierzy w Boga

2021-09-23 18:41

[ TEMATY ]

wiara

Bóg

Francja

Moyan_Brenn / Foter.com / CC BY

Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badania Opinii i Marketingu (Ifop), a opublikowany 23 września ukazuje, że Francuzi nie tylko coraz mniej wierzą w Boga, ale także w dużej mierze nie interesują się religią i nadają jej mniejszą wiarygodność w debacie publicznej – podaje portal tygodnika Famille chrétienne.

Sondaż przeprowadzono pod koniec sierpnia w reprezentatywnej grupie 1 018 osób w wieku ponad 18 lat. Wynika z niego, że Francuzi są mniej religijni i mniej lubią dyskusje na tematy religijne. Jako ludzie wierzący deklaruje się jedynie 49 proc. mieszkańców Francji, podczas gdy w roku 2004, było to 55 proc. Wiara w Boga jest znacznie powszechniejsza wśród osób w wieku 65 lat i starszych (58 proc. wierzy w Boga), a najmniej wśród osób w wieku 35-49 lat (45 proc. wierzących).

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję