Reklama

Niedziela Kielecka

Orszaki - tylko wyjątkowo

Orszaki – tylko wyjątkowo

2021-01-06 21:21

TD

Agnieszka Dziarmaga

6 stycznia w święto Objawienia Pańskiego w większości miast i kościołów zrezygnowano z zadomowionych w naszej tradycji Orszaków Trzech Króli. W niektórych przypadkach – ograniczano rozmiar Orszaku tylko do Trzech Monarchów, ale nie było widowiskowych pochodów przez miasta i publicznych widowisk, na rzecz wspólnego kolędowania.

Reklama

W Kielcach główne obchody odbyły się w kieleckiej bazylice. W wygłoszonym słowie bp Marian Florczyk nawiązał m.in. do wydarzeń w grudniu 2020 r. w Kielcach, kiedy odbywały się manifestacje kobiet i były bezczeszczone świątynie.

– Czy ci, którzy bezczeszcząc kościoły domagali się zabijania życia, żyli w światłości czy ciemności? Nie było w nich na pewno postawy Trzech Króli, którzy umiłowali Dziecię, przyszli do Niego i oddali Mu pokłon. A oddać pokłon to znak wielkiej pokory i szacunku do drugiego. Trzej Królowie taką pokorę, szacunek i miłość do dziecka zamanifestowali – mówił biskup Florczyk.

- Kto nienawidzi dziecka, nie będzie miłował i szanował starszego. Kto gardzi życiem dziecka, pogardzi też życiem starszej osoby. Tu widać, w jakiej ciemności żyjemy i kogo ogarnia światłość – tłumaczył biskup. Na koniec Mszy św. zachęcił do wspólnego kolędowania w bazylice, a po południu – na wolnym powietrzu, przed WDK.

Reklama

Wspólnym kolędowaniem rozpoczęły się tegoroczne obchody Objawienia Pańskiego w Kazimierzy Wielkiej. Podobnie jak w latach poprzednich, uczestnicy otrzymali korony, śpiewniki i naklejki. Wspólne śpiewanie kolęd przyniosło wiele radości. Były dzieci przebrane za kolędników misyjnych, Święta Rodzina i Trzej Królowie. Monarchowie przybyli także do kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Sędziszowie, ale sami, bez udziału orszaków złożonych z mieszkańców. Symbolicznie złożyli dary Dzieciątku Jezus, w kolędowaniu uczestniczyła m.in. kapela Edwarda Goli.

W parafii Przemienienia Pańskiego w Kielcach - Białogonie Trzem Królom towarzyszyła spora grupa dzieci, we własnoręcznie przygotowanych koronach. Jak można przeczytać na stronie internetowej parafii, po Eucharystii zebrani – zachowując przepisy – przeszli w małych grupach „Mini-Orszakiem” pod przewodem Trzech Króli do szopki, która znajduje się również przy pierwszym w parafii, drewnianym kościele z 1917 roku. Tam uczczono Nowonarodzonego Chrystusa śpiewem kolęd.

Uroczystość Objawienia Pańskiego jest obchodzona na pamiątkę Mędrców ze Wschodu, którzy oddali pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Święto to przypomina o objawieniu Boga człowiekowi i uzdalnia do lepszego poznania Stwórcy. W naszej tradycji zwane jest popularnie Świętem Trzech Króli.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W poniedziałek rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

2021-01-16 09:22

[ TEMATY ]

ekumenizm

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Adobe.Stock

Pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc“ zaczerpniętym z Ewangelii św. Jana, od poniedziałku 18 stycznia obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Choć w wymiarze ograniczonym z powodu pandemii, także w tym roku wierni różnych wyznań spotkają się na ekumenicznych nabożeństwach i wysłuchają homilii przedstawicieli innych Kościołów.

Ze względów sanitarnych odbędzie się mniej nabożeństw ale będą one organizowane w większych kościołach, tak, żeby mogło w nich uczestniczyć więcej osób – powiedział KAI Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady ds. Ekumenizmu KEP. „Niektóre wydarzenia będą transmitowane online, a poza tym każdy z nas może też modlić się indywidualnie” - zachęca duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Watykan zmienia obrzęd posypania głów popiołem

2021-01-12 16:45

[ TEMATY ]

Watykan

Środa Popielcowa

Bożena Sztajner

W związku z pandemią koronawirusa Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała notę określającą procedury, których kapłani na całym świecie mają przestrzegać przy obrzędzie posypania głów popiołem w Środę Popielcową, która rozpoczyna liturgiczny okres Wielkiego Postu.

W tym roku przypadnie ona 17 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Odnowa wychodzi z Rokitna

2021-01-16 17:20

[ TEMATY ]

Rokitno

Ruch Trzeźwości Ziem Zachodnich

Karolina Krasowska

Członkowie Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski spotkali się z biskupem w Rokitnie

Członkowie Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski spotkali się z biskupem w Rokitnie

Bp Tadeusz Lityński 16 stycznia w Rokitnie spotkał się z członkami Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski.

- Chcemy przede wszystkim podtrzymywać wspólnotę. Trzeźwość musi być podtrzymywana przez wspólnotę, ona ma być radosna. Chcemy się modlić, spotykać się, ze względu na sytuację, nawet w mniejszych grupach. Ten czas jest dla nas czasem przygotowania, czasem utrzymywania gotowości do tego, żeby ograniczyć spożycie alkoholu w Polsce, żeby służyć naszej Ojczyźnie do odnowy, do uzdrowienia. Chcemy podtrzymywać poczucie misji, którą Pan Bóg nam dał, a Rokitno na pewno jest takim ośrodkiem, z którego wychodzi odnowa także gdy chodzi o trzeźwość - powiedział diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Henryk Grządko. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję