Reklama

Kościół

Biskup radomski Henryk Tomasik przechodzi na emeryturę

Biskup radomski Henryk Tomasik skończył w poniedziałek 75 lat i przechodzi na emeryturę. Papież Franciszek przyjął jego rezygnację – poinformowała w poniedziałek kuria diecezji radomskiej. Bp Tomasik pełnił posługę biskupa radomskiego przez ponad 11 lat.

[ TEMATY ]

Bp Henryk Tomasik

episkopat.pl

Bp Henryk Tomasik

Bp Henryk Tomasik

Bpa Tomasika zastąpi dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk. Decyzję Ojca Świętego ogłosiła w poniedziałek w południe Stolica Apostolska.

Henryk Tomasik pełnił posługę ordynariusza diecezji radomskiej przez ponad 11 lat. Został mianowany biskupem radomskim decyzją papieża Benedykta XVI z 16 października 2009 r. Objął diecezję radomską po biskupie Zygmuncie Zimowskim, którego Benedykta XVI mianował przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, i przeniesiony do Rzymu.

Reklama

Uroczysty ingres biskupa Tomasika do katedry radomskiej odbył się 14 listopada 2009 r. W uroczystościach uczestniczyło 30 biskupów oraz księża, przedstawiciele władz świeckich i tłumy wiernych. W ingresie wzięli udział także goście z zagranicy, m.in. bp Cyryl Klimowicz z Rosji oraz biskupi: Antoni Dziemianko i Aleksander Kaszkiewicz z Białorusi.

Bp Tomasik urodził się 4 stycznia 1946 r. w Łukowie (diecezja siedlecka). W 1963 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. 31 maja 1969 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Jana Mazura. Ukończył studia na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1984 r. obronił doktorat z filozofii teoretycznej na KUL-u. Święcenia biskupie przyjął 6 stycznia 1993 r. w Rzymie (głównym konsekratorem był Jan Paweł II). Jego zawołaniem biskupim były słowa z Modlitwy Pańskiej: "Przyjdź Królestwo Twoje". Przez 17 lat pełnił funkcję biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej.

W ostatnich latach pracował w Episkopacie Polski w Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duszpasterstwa i w Radzie ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. (PAP)

Reklama

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ joz/

2021-01-04 14:07

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja radomska: księża zjednoczą się w czwartek w świątyniach na adoracji Najświętszego Sakramentu

[ TEMATY ]

adoracja

Bp Henryk Tomasik

Najświętszy Sakrament

Karol Porwich "/Niedziela"

Księża diecezji radomskiej zjednoczą się 5 listopada w świątyniach na adoracji Najświętszego Sakramentu. - Wielkim wyzwaniem obecnej chwili jest nasza mobilizacja modlitewna - napisał bp Henryk Tomasik w liście do kapłanów diecezji radomskiej.

W minioną sobotę w kościołach odbyła się modlitwa różańcowa, która została ofiarowana w intencji wynagradzającej za wykroczenia przeciwko prawu Bożemu i profanacje, które obecnie dokonują się w kraju.

CZYTAJ DALEJ

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję