Reklama

Kościół

Białoruś: w dniu swych 75. urodzin abp Kondrusiewicz przewodniczył Mszy św. w katedrze mińskiej

W dniu swych 75. urodzin – w niedzielę 3 stycznia – metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz przewodniczył Mszy św. w stołecznej katedrze pw. Najświętszego Imienia Maryi. Podziękował podczas niej Bogu za dar życia i posługi duszpasterskiej oraz za możliwość wspólnej modlitwy z wiernymi na swej ziemi rodzinnej. Wraz z nim liturgię koncelebrowali prawie wszyscy białoruscy biskupi katoliccy, wizytator apostolski dla grekokatolików białoruskich o. archimandryta Jan Sergiusz Gajek i liczni księża. Przybyło też wielu wiernych a jeszcze więcej osób śledziło przebieg uroczystości dzięki transmisji w internecie.

[ TEMATY ]

Abp Tadeusz Kondrusiewicz

catholic.by

W kazaniu podczas Eucharystii wikariusz biskupi dla Mohylewa i obwodu mohylowskiego bp Aleksander Jaszewski SDB przypomniał krótko życiorys jubilata oraz obszernie przedstawił jego dokonania i zasługi dla odrodzenia Kościoła na Białorusi i w całym byłym Związku Sowieckim.

„Gdy metropolita Tadeusz poprosił mnie o wygłoszenie kazania, wiedziałem, że czeka mnie bardzo trudne zadanie, gdyż biografia naszego metropolity nie jest «standardową» drogą duszpasterskiego powołania arcybiskupa” – rozpoczął swe przemówienie kaznodzieja. Zaznaczył od razu, że w ramach kazania jubileuszowego nie da się wszechstronnie ukazać misji pierwszego biskupa białoruskiego po uzyskaniu wolności wyznania w tym kraju. Wyraził przekonanie, że każdy etap bogatego szlaku życiowego jubilata mógłby stać się scenariuszem filmowym.

Reklama

Za szczególnie ważne wydarzenia w życiu metropolity jego biskup pomocniczy uznał dwie daty z 1989 roku: 25 lipca, gdy św. Jan Paweł II mianował ks. Tadeusza Kondrusiewicza biskupem, administratorem apostolskim diecezji mińskiej dla katolików białoruskich i 20 października, gdy w bazylice św. Piotra w Watykanie udzielił mu sakry biskupiej. „Posługując [w tym czasie] jako biskup na Białorusi nasz dostojny jubilat założył wyższe seminarium duchowne w Grodnie, przyczynił się do odzyskania i ponownego otwarcia prawie stu zamkniętych wcześniej kościołów oraz zainicjował wydanie po białorusku «Porządku Mszy» i «Katechizmu Kościoła Katolickiego», zapoczątkowując w ten sposób odradzanie się Kościoła na Białorusi, które później z powodzeniem kontynuował jego następca kardynał Kazimierz Świątek” – powiedział bp Jaszewski.

Przypomniał następnie lata jego posługi arcybiskupiej w Moskwie i w całej Rosji, którą pełnił od 13 kwietnia 1991 do 21 września 2007, gdy Benedykt XVI powołał go na arcybiskupa metropolitę mińsko-mohylewskiego. „Powrót naszego czcigodnego jubilata na Białoruś przewidziała Opatrzność Boża. Jego aktywna, młodzieńczo niespokojna natura, demokratyczność, stała gotowość do współpracy i dialogu zarówno z pojedynczymi ludźmi, jak i z różnymi organizacjami i wyznaniami, jego wszechstronne wykształcenie zyskały sobie wielkie uznanie, sympatię i autorytet nie tylko na Białorusi, ale też poza jej granicami” – stwierdził mówca.

Podziel się cytatem

Na zakończenie Mszy świętej życzenia i gratulacje abp. Kondrusiewiczowi przekazali przedstawiciele duchowieństwa, instytutów życia konsekrowanego, ruchów i wspólnot kościelnych, dzieci i młodzieży. W imieniu prawosławnego patriarszego egzarchy całej Białorusi metropolity Beniamina jubilata pozdrowił ks. protojerej Alaksandr Szymbalou.

Urodzinowa Msza św. była zarazem ostatnią, jaką metropolita mińsko-mohylowski sprawował w tym charakterze, gdyż podczas niej odczytano oficjalny komunikat watykański, iż papież Franciszek przyjął złożoną na jego ręce prośbę arcybiskupa o zwolnienie go z tego urzędu w związku z ukończeniem 75 lat życia, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. Tymczasowo jego obowiązki przejmie jako administrator apostolski biskup pomocniczy diecezji pińskiej Kazimierz Wielikosielec OP.

2021-01-04 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po 4 miesiącach wygnania arcybiskup Kondrusiewicz wrócił na Białoruś

[ TEMATY ]

Abp Tadeusz Kondrusiewicz

catholic.by

Po 4 miesiącach wygnania abp Tadeusz Kondrusiewicz powrócił na Białoruś. Zwierzchnik białoruskich katolików podziękował papieżowi Franciszkowi za pośrednictwem nuncjusza apostolskiego abp Ante Jozicia i wszystkim, którzy przyczynili się do jego powrotu na Białoruś.

"Jakże niezbadane są Jego wyroki i nie do wyśledzenia Jego drogi!” – te słowa apostoła Pawła cytuje na początku swojego oświadczenia abp Tadeusz Kondrusiewicz przypominając o swojej niemal 4-miesięcznej nieobecności we własnej ojczyźnie.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Stanąć w prawdzie o sobie

2021-09-16 15:51

[ TEMATY ]

abstynencja

diecezja kielecka

Bęczków

Władysław Burzawa

Podczas spotkania odbył się piknik rodzinny

Podczas spotkania odbył się piknik rodzinny

Już po raz szósty w kościele pw. Św. Jana z Dukli w Bęczkowie odbyło się Diecezjalne Spotkanie Trzeźwościowe. Jego organizatorem było Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. W wygłoszonej homilii mówił między innymi o tym, że mimo naszych postanowień, często zbaczamy z wyznaczonej drogi prawdy. – Ludzkie doświadczenie, nawet bardzo racjonalne często zawodzi, kiedy napompowani pychą i zarozumiałością, tłumaczymy sobie nasze złe obyczaje i zachowania. Moi drodzy, nie chodzi tylko o ludzi uzależnionych od alkoholu i używek, ale też od całej gamy innych uzależnień jak: skłonności do kłótni, przekleństwa, niewierności wszelkiego rodzaju, obłudy i pogardy bliźnich. To też wymaga nawrócenia i przemiany – mówił biskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję