Reklama

Na Górze Przymierza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wakacyjny dzień pielgrzymuję na Górę Chełmską - najwyższe wzniesienie morenowe na południowym wybrzeżu Bałtyku (137 m n.p.m.). Od wieków stanowiła ona punkt orientacyjny dla żeglarzy i wędrowców. Już w średniowieczu ludność uważała ją za górę świętą, a potem miejsce kultu maryjnego. Pątnicy przybywali tu w intencjach błagalnych, dziękczynnych i pokutnych, szczególnie po nadaniu kaplicy na Górze Chełmskiej przywilejów odpustowych. A dziś, w XXI wieku, wciąż są tacy, którzy podejmują trud pielgrzymowania, ponieważ szukają miłości, dobra i oblicza Boga. Wiedzą, że najlepszą przewodniczką na tej drodze jest Maryja. Tę prawdę potwierdza napis pod bramą wejściową do sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej - Sanktuarium Przymierza na Górze Chełmskiej: „Niech ze swoim Dzieciątkiem błogosławi nam Dziewica Maryja!”. Wchodzę z nadzieją, że również na mnie spłynie łaska.
To miejsce bowiem - tak jak wszystkie sanktuaria szensztackie na świecie - jest źródłem potrójnych łask: zadomowienia w sercu Maryi i Chrystusa, przemiany i duchowej odnowy oraz owocności i gorliwości apostolskiej. Wymienione łaski pozwalają odkryć miłość Boga, podjąć trud pracy nad sobą, by żyć według wskazań Jezusa, i z wiarą w Bożą Opatrzność stać się świadkiem Chrystusa w swoim środowisku. O. Józef Kentenich, założyciel Ruchu Szensztackiego, podkreśla cuda przemiany dokonujące się za wstawiennictwem Matki Bożej, która prowadzi do „głębokiego zadomowienia człowieka w świecie nadprzyrodzonym, wewnętrznego przemienienia i upodobnienia do Chrystusa oraz rozbudzenia apostolskiego zapału i gorliwości” („Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć przedziwnej na Górze Chełmskiej w Koszalinie”).
Ośrodki maryjno-apostolskiego Ruchu Szensztackiego są budowane na wzór pierwszej kaplicy, w której założono Ruch. We wszystkich Matka Boża doznaje czci jako Matka i Wychowawczyni nowego człowieka i nowej wspólnoty.
Wpatrzona w Maryję, wchodzę schodami na szczyt góry, gdzie znajduje się kaplica z obrazem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej (Córa Boga Ojca, Matka Syna Bożego i Oblubienica Ducha Świętego). Przed ołtarzem zauważam stągiew, do której pielgrzymi - podobnie jak słudzy w Kanie Galilejskiej napełnili stągwie wodą - składają duchowe dary, np. modlitwę, radość czy cierpienie, pracę, pomoc bliźnim, całe swoje życie i serce. W tym miejscu rozmyślam o moim przymierzu z Maryją, Bogiem i drugim człowiekiem oraz zawierzam Bożej Opatrzności całe moje istnienie. Po południowej modlitwie Anioł Pański opuszczam sanktuarium i udaję na „wycieczkę w czasie”, bowiem w odległych wiekach mieściła się tu świątynia. Przypomina o tym rekonstrukcja fundamentów kaplicy istniejącej od XIII do XVI wieku. Nadal jestem w strefie ciszy, zadumy i rozmowy ze Stwórcą. Koronę góry okala kamienny różaniec, który tworzą głazy pochodzące ze średniowiecznej kaplicy. Stąd moja modlitwa jest jakby wzmocniona błaganiami licznych pątników z całej Polski teraz i w przeszłości.
Idąc dalej urokliwym lasem, odkrywam wieżę widokową z 1888 r., wys. 31, 5 m, z której z jednej strony rozciąga się widok na Bałtyk, a z drugiej na Koszalin. Na Górze Chełmskiej są wytyczone szlaki turystyczne, które z Koszalina prowadzą po paśmie wzniesień morenowych. Po drodze spotykam pielgrzymów przybywających indywidualnie i w grupach, osoby spacerujące oraz kobiety i mężczyzn uprawiających sport: rowerowy, nordic walking czy biegających, którzy na szczycie góry klękają przed obliczem Maryi. Potem s. Paulina Kopacz, przełożona sióstr szensztackich na Górze Chełmskiej w Koszalinie, potwierdza, że to miejsce ma nie tylko wymiar religijny, lecz także turystyczny i rekreacyjny. - Łączenie tych elementów jest jedną z cech charakterystycznych tego niepowtarzalnego miejsca. Piękno przyrody, atmosfera i klimat otwarcia prowadzi bowiem do Stwórcy. Na Górze Chełmskiej, zwanej też Górą Przymierza - Górą Spotkań, można doświadczyć w sanktuarium obecności Najwyższego, spotkania Maryi jako Wychowawczyni oraz ubogacających relacji z drugim człowiekiem - podkreśla s. Paulina. Wspólnota wiary, osobiste doświadczenie Boga na modlitwie i medytacji, wspólnota między ludźmi przypominają o przymierzu miłości. Ta duchowa droga z Maryją wiedzie do Chrystusa, który wzywa do przyjęcia Jego miłości i obdarzania nią innych.
Kończy się dzień, kolejny mojego życia. Ile ich jeszcze przede mną? To Boża tajemnica. A teraźniejszość należy do mnie. Dlatego chcę całe ziemskie pielgrzymowanie, chwila po chwili, złożyć w dobre ręce Pana, a tego uczę się od Maryi, w takie dni jak ten, spędzony u Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

Reklama

* * *

Rys historyczny

Historia Góry Chełmskiej k. Koszalina sięga wczesnego średniowiecza. Kaplicę pw. Najświętszej Maryi Panny wznieśli norbertanie między 1214 a 1217 r. Do powstania parafii w Koszalinie pełniła ona funkcję kościoła parafialnego. Od XIV do XV wieku była sławnym miejscem odpustowym i pątniczym, do którego docierały pielgrzymki z Pomorza oraz Europy. Jako miejsce pątnicze znajduje się na najstarszej mapie dróg chrześcijańskiej średniowiecznej Europy, tzw. mapie drogi do Rzymu. Bonifacy IX bullą z 1400 r. ustanowił kaplicę miejscem zupełnego przebaczenia ciężkich win. W XVI wieku kult Matki Bożej został zakazany przez władze luterańskie, a kaplica zniszczona. Po II wojnie światowej mieszkańcy Koszalina gromadzili ślady mówiące o historii miasta i Góry Chełmskiej. W 1972 r., gdy powstała diecezja koszalińsko-kołobrzeska, pierwszy ordynariusz bp Ignacy Jeż wielokrotnie zwracał się do władz z prośbą o przekazanie góry Kościołowi. Stało się to dopiero w 1990 r. Opiekę duchową i materialną nad tym miejscem sprawuje Szensztacki Instytut Sióstr Maryi. Siostry przyjęły wezwanie Bożej Opatrzności i założyły filię, a potem zbudowały - zgodnie z charyzmatem Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi i Dzieła Szensztackiego - Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, Sanktuarium Przymierza na Górze Chełmskiej. Obecnie znajduje się tam kaplica z obrazem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. 1 czerwca 1991 r. sanktuarium odwiedził bł. Jan Paweł II i dokonał konsekracji kaplicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

* * *

Msze św.
W niedziele i święta: godz. 12
W tygodniu: godz. 17
Eucharystia dla grup pielgrzymkowych w innych godzinach jest możliwa po uprzednim zgłoszeniu. Informacje o ruchu pielgrzymkowym działającym przy sanktuarium - po wcześniejszym zgłoszeniu grupy u sióstr.
Siostry proponują również modlitewny program dla pielgrzymów: wspólne modlitwy w sanktuarium, nabożeństwa maryjne, medytacje

Reklama

Główne uroczystości
15 sierpnia - uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, główny odpust przy Sanktuarium Przymierza, Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin
1. niedziela miesiąca - błogosławieństwo dzieci przez rodziców
2. niedziela miesiąca - błogosławieństwo matek i ojców oczekujących potomstwa

Nabożeństwa
W niedziele i święta: godz. 15
W tygodniu: godz. 16.30

Adoracja Najświętszego Sakramentu
W niedziele i święta: w godz. 13-15
W czwartki: w godz. 15-16.30

Spowiedź
W niedziele i święta: w godz. 11.30-12
W tygodniu: w godz. 16.30-17

Spotkania, rekolekcje i skupienia
Przy sanktuarium odbywają się spotkania formacyjne, rekolekcje i skupienia dla rodzin, matek (kontakt: s. M.Eligia, tel. 603-256-785, s.Eligia@szensztat.pl); warsztaty formacyjno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży - w ciągu roku szkolnego (od 1 kwietnia do końca roku szkolnego oraz od września do listopada), spotkania młodzieżowe w 1. sobotę miesiąca o godz. 15 (s. M. Edyta, tel. 601-623-464, s.edyta@szensztat.pl) oraz pogawędki małżeńskie - 2. niedziela miesiąca o godz. 16.
Więcej informacji:
Szensztacki Instytut Sióstr Maryi, ul. Słupska 1,
skr. poczt. 74, 75-016 Koszalin-Góra Chełmska,
tel. (94) 345-44-99,
gora.ch.siostry@szensztat.pl

Inne atrakcje
Wieża widokowa (32 m) czynna w godz. 10-19 (czerwiec-wrzesień). W pozostałych miesiącach, w soboty i niedziele całego roku: w godz. 10-16 (wejście przy dobrej pogodzie). Gościniec (zadaszenie dla ok. 50 osób) oraz punkt małej gastronomii otwarty w godz. 10-19 (maj-wrzesień)

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

8 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

2024-03-27 22:11

[ TEMATY ]

Ks. Jan Kaczkowski

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

 Ks. dr Jan Kaczkowski

28 marca 2016 r. w wieku 38 lat zmarł ks. Jan Kaczkowski, charyzmatyczny duszpasterz, twórca Hospicjum św. o. Pio w Pucku, autor i współautor popularnych książek. Chorował na glejaka - nowotwór ośrodka układu nerwowego. Sam będąc chory, pokazywał, jak przeżywać chorobę i cierpienie - uczył pogody, humory i dystansu.

Ks. Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 r. w Gdyni. Był bioetykiem, organizatorem i dyrektorem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. W ciągu dwóch lat wykryto u niego dwa nowotwory – najpierw nerki, którego udało się zaleczyć, a później glejaka mózgu czwartego stopnia. Po operacjach poddawany kolejnym chemioterapiom, nadal pracował na rzecz hospicjum i służy jego pacjentom. W BoskiejTV prowadził swój vlog „Smak Życia”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4. sezonu "The Chosen"

2024-03-28 11:39

[ TEMATY ]

„The Chosen”

Materiały promocyjne/thechosen.pl

Serial o Jezusie z kolejnym sukcesem. W polskich kinach 4. sezon zebrał ponad 50 000 widzów, a licznik wciąż rośnie. Kolejne odcinki serialu, co stało się całkowitym fenomenem w branży filmowej, wciąż wyświetlane są w kinach.

Poza repertuarowym wyświetlaniem w kinach, również społeczność ambasadorów serialu organizuje w całej Polsce pokazy grupowe, które nierzadko mają sale zajęte do ostatnich miejsc. W wielu miejscowościach można wybrać się na taki pokaz czy to do kina sieciowego, lokalnego czy domu kultury. Kina widząc ogromne zainteresowanie same wstawiają do repertuaru kolejne odcinki lub powtarzają wyświetlanie od 1 odcinka. Już pojawiają się pierwsze całodzienne maratony z 4. sezonem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki do kapłanów: bądźmy otwarci na wszystkich

2024-03-28 20:06

[ TEMATY ]

Poznań

abp Stanisław Gądecki

Msza Krzyżma

Episkopat News

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Mamy za zadanie uosabiać otwartość na wszystkich, coś, czego współczesne społeczeństwo nie jest w stanie pojąć. Otwartość ta wzywa nas wszystkich do zapomnienia o dzieleniu ludzi na tych, których aprobujemy, i na tych, których stawiamy poza nawiasem. Świętość Kościoła przejawia się poprzez przygarnięcie grzeszników, a nie poprzez ich odrzucenie. Daje to także nam, wyświęconym sługom Kościoła, wizję kapłaństwa pozbawioną elitarności klerykalizmu, wizję, która pozwala utożsamić się z innymi w ich bardziej i mniej udanych przedsięwzięciach - mówił podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek abp Stanisław Gądecki.

W katedrze poznańskiej koncelebrowało Mszę św. ponad trzystu kapłanów, odnawiając przyrzeczenia złożone podczas święceń. Metropolita poznański pobłogosławił oleje święte służące do udzielania sakramentów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję