Reklama

Dostojny jubileusz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zwieńczeniem tegorocznego IV Jarmarku Jakubowego (odbywającego się w dniach 20-22 lipca) była uroczysta Msza św. z okazji jubileuszu 825-lecia konsekracji Matki kościołów archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Uroczystościom, w towarzystwie arcybiskupa metropolity Andrzeja Dzięgi, przewodniczył abp Ludwig Schick, pasterz Kościoła bamberskiego. W koncelebrze byli także: bp Marian Błażej Kruszyłowicz i bp senior Jana Gałecki oraz 15 kapłanów. W stallach katedralnych zasiedli kanonicy Szczecińskiej Kapituły Katedralnej, a świątynia wypełniła się po brzegi wiernymi, wśród których byli przedstawiciele miasta, województwa, wspólnot cechowych, różnych instytucji Szczecina i parlamentarzyści.
W pięknej oprawie muzycznej przeżyliśmy wzniosłą liturgię sprawowaną w powszechnym języku Kościoła - języku łacińskim. Arcybiskup dr L. Schick w słowie Bożym, wypowiedzianym w kilku zdaniach po polsku i niemiecku, a odczytanym w całości w języku polskim przez ks. dr. Grzegorza Jankowiaka, powiedział, iż cieszy się bardzo z dobrych relacji pomiędzy Kościołami bamberskim i szczecińsko-kamieńskim. Relacji zbudowanych na solidnym fundamencie, jakim jest osoba św. Ottona z Bambergu - apostoła Pomorza. Arcybiskup wspomniał, że kiedykolwiek myśli o św. Ottonie, myśli także o Pomorzu. Zresztą, kiedy 10 lat temu przyjmował sakrę z rąk Jana Pawła II, to Papież wskazał mu jako wzór do naśladowania świętego biskupa bamberskiego, dodając przy tym, że to właśnie on ochrzcił Pomorzan. Arcybiskup wyraził też swój niepokój, dotyczący niewiary wielu i odchodzenia wiernych z Kościołów bamberskiego i szczecińsko-kamieńskiego. Stąd też prosił, aby ta przestrzeń stała się wielkim wyzwaniem i wielką troską pasterzy.
Rzeczywiście fundament położony przez św. Ottona w Bambergu i na Pomorzu nie tylko, że nie skruszał, ale ciągle jako bardzo solidny. Obecny rok to czas wielkiego dziękczynienia Bogu za dar Jego obecności w bamberskiej katedrze od 1012 r. i w szczecińskiej świątyni od 1187 r.
Początki kościoła św. Jakuba wiążą się z misją działalnością św. Ottona z Bambergu w Szczecinie, zarówno w 1124, jak i w 1128 r. W ślad za misjonarzem podążyli Niemcy ze Starej Marchii, Turyngii i Frankonii. Utworzyli oni tutaj otwartą osadę, której centralnym miejscem stała się właśnie ta świątynia; trzecia po kościołach św. Wojciecha oraz Świętych Piotra i Pawła. Ufundował ją bogaty mieszczanin z Bambergu - Jakub Beringer. W 1187 r., prawdopodobnie 25 lipca, czyli 825 lat temu, podczas zjazdu ludności Szczecina i okolicznych ziem, na które przybyli: bp Zygfryd z Kamienia, wdowa po księciu Bogusławie I Anastazja wraz z synami Bogusławem II i Kazimierzem II, kasztelan zamku Warcisław, liczni dostojnicy z terenu całego Pomorza, a także dwaj mnisi z klasztoru św. Michała w Bambergu, wspomniany Jakub Beringer wystąpił z projektem utworzenia nowej parafii. Dokument ten określany jako akt fundacyjny był równocześnie dokumentem konsekracji świątyni. Kościół został zbudowany na cześć Boga oraz Jakuba Apostoła, a także jako wyraz czci dla bp. Ottona - apostoła Pomorza. Konsekracji jego dokonał bp Zygfryd (1186-91). Patronat nad nową świątynią objęli zakonnicy z Góry św. Michała (Michelsberg) k. Bambergu. Na ich czele stał przeor; łącznie było ich 39. Nowa parafia otrzymała m.in. przywilej, przysługujący od 1182 r. klasztorowi w Bambergu, popierania i przekazywania do tegoż klasztoru rocznego czynszu w postaci 1 kamienia (jednostka masa licząca ok. 10 kg), czyli ok. 10 kg wosku od każdej karczmy na Pomorzu.
Należy podkreślić, że benedyktyni wybudowali piękną świątynię z bogatym wyposażeniem, m.in. 24 kaplice i 52 ołtarze. W 1467 r. kościół otrzymał w darze z Bambergu relikwie św. Henryka II, cesarza, i jego żony - św. Kunegundy.
Związek parafii z klasztorem w Bambergu przetrwał do 1535 r. Niestety, w czasach protestanckich - od lat 30. XVI wieku do lat 40. XX wieku - zmieniło się wyposażenie świątyni. Podyktowane ono było nowym wyznaniem, a także zniszczeniem jej podczas ostrzału wojsk brandenburskich w 1677 r. Owszem, świątynia otrzymała wówczas m.in. nowy piękny ołtarz i organy, niestety i one nie doczekały naszych czasów. W wyniku działań II wojny światowej świątynia ulegała kolejnemu bardzo poważnemu zniszczeniu. Zabezpieczone w 1953 r. ruiny kościoła cztery lata później ówczesne władze przekazały parafii św. Jakuba, a dopiero w 1971 r. pozwoliły na odbudowę świątyni. Jednakże już 8 września 1974 r. wobec polskich biskupów zgromadzonych na 144. Plenarnej Konferencji Episkopatu Polski, a także w obecności abp. Bambergu Józefa Schneidera Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński dokonał poświęcenia odbudowywanej katedry.
W święto Matki Kościoła, 31 maja 1982 r. miała miejsce jej kolejna konsekracja, której dokonał bp Kazimierz Majdański. W głównym ołtarzu zostały umieszczone relikwie św. Ottona, biskupa Bambergu. 3 maja 1983 r. papież Jan Paweł II, który był trzykrotnie w tej świątyni, nadał katedrze tytuł bazyliki mniejszej. Świątynia ta, to wielki wysiłek bardzo wielu osób. Nie sposób ich tutaj wszystkich wymienić, ale jesteśmy im bardzo wdzięczni za ich trud i poświęcenie. Za ten wręcz cud odbudowy.
W niedzielę 22 lipca br. po 477 latach, w myśl średniowiecznej tradycji, w darach ofiarnych mieszkańcy pomorskiej ziemi przekazali dostojnemu gościowi abp. Bambergu Ludwigowi Schickowi w darze wosk w postaci świec do grobu św. Ottona, patrona Pomorza, jako dowód wdzięczności za chrzest święty i naszej wielowiekowej przyjaźni.
Na zakończenie uroczystości słowa wdzięczności Dostojnemu Gościowi wypowiedzieli abp Andrzej Dzięga w języku włoskim oraz przedstawiciele szczecińskiej kapituły w osobach: ks. prał. Jana Kazieczki, ks. prał. dr. Kazimierza Mańkowskiego i ks. kan. prof. zw. dr. hab. Henryka Wejmana. Ksiądz Arcybiskup podziękował także wszystkim za ten wielki trud odbudowy i upiększania świątyni, a ks. prał. Janowi Kazieczce i ks. Maciejowi Pliszce za zorganizowanie wspaniałego, o randze ogólnopolskiej i zagranicznej, IV Jarmarku Jakubowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Wierność i miłość braterska dają moc wspólnocie

2024-04-23 13:00

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Na początku nakreślił kontekst rozważanego listu. Niewielkie, lecz bogate miasteczko Filadelfia zbudowane zostało na przełęczy, która stanowiła bramę do głębi półwyspu. Było również bramą i punktem odniesienia dla hellenizacji znajdujących się dalej terenów. Mieszkańcy Filadelfii mieli więc poczucie, że są bramą i mają misję wobec tych, którzy mieszkają dalej.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję