Reklama

Wiadomości

Prezydent do medyków misji w Lombardii: pojechaliście pomagać tam, skąd inni uciekali

Tam, skąd inni uciekali, państwo pojechaliście pomagać, po to, żeby realizować przysięgę Hipokratesa, żeby służyć drugiemu człowiekowi - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda, zwracając się do uczestników misji medycznej we włoskiej Lombardii.

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Lombardia

prezydent.pl/Grzegorz Jakubowski KPRP

Prezydent Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim odznaczenia kilkunastu medykom z Wojskowego Instytutu Medycznego i Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej zaangażowanym w misję medyczną we włoskiej Lombardii.

Prezydent podziękował medykom "za niezwykle godną postawę reprezentowania Polaków" za granicą. "Pojechaliście państwo nieść pomoc, zmierzyć się z nieznanym, bo w tamtym momencie koronawirus wiosną tego roku był czymś u nas zupełnie nowym, u nas w Europie. Czymś, co przyszło i co początkowo wzbudzało być może zdumienie, nie raz uśmiech, ale potem zaczęło budzić grozę" - przypomniał Andrzej Duda.

Podziel się cytatem

Reklama

Podkreślił, że lekarze zaangażowani w misję medyczną we Włoszech "nie zawahali się pojechać tam, gdzie było najgorzej". "Tam, skąd inni uciekali, państwo pojechaliście pomagać, po to, żeby realizować przysięgę Hipokratesa, po to, żeby służyć drugiemu człowiekowi, po to, żeby w jakimś sensie walczyć, tak jak nasi żołnierze - za wolność naszą i waszą i po to też, żeby się uczyć jak walczyć z koronawirusem najskuteczniej. Bardzo za to dziękuję" - powiedział Andrzej Duda.

Wskazywał, że jest "niewiele sposobów, kiedy braterstwo pomiędzy narodami można rzeczywiście budować". Jak mówił, opiera się ono z reguły na trudzie. "Wszyscy znamy to powiedzenie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się biedzie. Bardzo dziękuję, że w tamtych momentach wielkiej biedy pokazaliście, że jesteśmy przyjaciółmi Włochów i Włoch" - podkreślił prezydent.

Jak dodał, medycy pokazali też, że Polacy "czuwają i nie wahają się stanąć do walki, nawet z niewidzialnym przeciwnikiem".

Reklama

Prezydent przypomniał, że praca lekarza polega na służbie drugiemu człowiekowi, na ochronie jego życia i zdrowia. "Żołnierze, lekarze, pielęgniarki, ratownicy, wszyscy stają przed momentem, że trzeba podjąć ryzyko, zaryzykować własne życie, nie tylko, żeby pomagać, ale zmierzyć się z tym wszystkim, co jest zwykłą obawą człowieka" - zwrócił uwagę.

Podziel się cytatem

Prezydent podkreślił, że odznaczenia są "niewielkim, symbolicznym podziękowaniem". "Chcę, żebyście wiedzieli, że jesteśmy z was ogromnie dumni. Z całego serca dziękuję" - dodał.

Lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego i Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej w marcu wyjechali do szpitala polowego w Brescii, aby wesprzeć włoską służbę zdrowia w epicentrum epidemii koronawirusa w Lombardii.

Celem misji była wymiana doświadczeń dotyczących form i sposobów organizacji krajowego systemu ochrony zdrowia pod kątem skuteczności zarządzania walką z epidemią SARS-CoV-2. Misja była realizowana przez WIM przy udziale Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, a uczestniczyło w niej 15 osób, w tym 7 lekarzy "intensywistów" oraz medyków innych profesji.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

2020-12-17 13:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kawa prezydenta elekta z przechodniami

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej

Andrzej Duda

Stefan Maszewski/REPORTER/East News

Powyborczy poranek Andrzej Duda rozpoczął tak jak po I turze, rozdając kawę mieszkańcom Warszawy przy stacji metra Centrum, na tzw. „patelni”. Odpowiadał też na pytania. Przechodnie, głównie młodzi ludzie, entuzjastycznie gratulowali zwycięstwa kandydatowi prawicy. - Wielka wdzięczność za wspólny trud, który zaowocował tym zwycięstwem. Bardzo się cieszę, a cóż mi pozostaje? Zabrać się do pracy i realizować to, do czego się zobowiązałem - mówił. Młoda kobieta, która podeszła do Andrzeja Dudy, stwierdziła, że właśnie kupiła trzy bilety do Anglii dla swojej rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Twarz Jezusa jest Dobrą Nowiną o Bogu

2021-09-17 14:19

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ZI

W drugim dniu rekolekcji dla księży w Archikatedrze Łódzkiej Ksiądz Arcybiskup mówił o Jezusie Chrystusie, w którym widać twarz Pana Boga. Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę na Jezusa, który jest dla nas Dobrą Nowiną w Ewangelii według św. Marka. Po pierwsze Jezus jest Chrystusem, jest tym, który ogłasza Królestwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję