Reklama

O. prof. Mieczysław A. Krąpiec

Pamiętamy

8 maja przypada 4. rocznica śmierci o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca OP. Osoba wieloletniego rektora KUL, wybitnego filozofa i humanisty, twórcy Lubelskiej Szkoły Filozoficznej i wielkiego patrioty, żyje w sercach uczniów i wszystkich tych, którzy chociaż przez chwilę mieli możliwość przebywania w obszarze promieniowania człowieka, dla którego Bóg i ojczyzna stały się wartościami najważniejszymi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szczególnym spadkobiercą jego dziedzictwa jest Fundacja Deo et Patriae im. o. prof. Mieczysława A. Krąpca OP. W ubiegłym roku z inicjatywy fundacji plac przy zbiegu ulic Staszica i Radziwiłłowskiej otrzymał imię o. Mieczysława A. Krąpca. Znamienne, że przy tym placu swoją siedzibę ma Lubelskie Towarzystwo Naukowe. Jednak podstawowym zadaniem fundacji jest wspieranie wychowania młodego pokolenia w oparciu o filozofię osoby ludzkiej, a także kształtowanie postaw patriotycznych, poszanowanie tradycji katolickiej oraz umacnianie więzi z ojczyzną młodych Polaków, mieszkających poza granicami kraju. - Młodzi potrzebują autorytetów, a osoby takie jak Jan Pawła II, Stefan kard. Wyszyński czy właśnie o. M. A. Krąpiec, warto im polecać. Z ich słów, rzucanych na glebę młodych serc, wyrastają dobre owoce - mówi Hanna Stefańska. - O. Krąpiec uczył, jak żyć w prawdzie i w miłości wobec Boga i drugiego człowieka, jak być człowiekiem wolnym i godnym. Był wielkim patriotą - dodaje.
Z troski o młode pokolenie, wychowywane w duchu humanizmu chrześcijańskiego, wyrósł międzynarodowy konkurs edukacyjny „Wielcy Polacy XX wieku”. Tegoroczna edycja, w której udział biorą uczniowie z Polski, Białorusi, Litwy i Ukrainy, odbywa się pod hasłem „Prof. Mieczysław Albert Krąpiec - kapłan, filozof, pedagog, patriota, niestrudzony w walce o zachowanie polskiej kultury humanistycznej”. Finał konkursu zaplanowany jest na 8 maja, ale już kilka dni wcześniej zwycięzcy eliminacji spotkają się w Lublinie na zajęciach edukacyjnych, warsztatowych i sportowych, połączonych z poznawaniem najpiękniejszych zabytków Lubelszczyzny. W bogatym programie znajdzie się czas na Mszę św. sprawowaną pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, nawiedzenie cmentarza przy ul. Lipowej, gdzie spoczywa o. Krąpiec, a także na spotkanie z osobami, które osobiście znały tego wielkiego Polaka, oraz na dyskusję nt. „Współczesny patriotyzm” - animowaną przez uczniów z Gimnazjum i LO im. św. Stanisława Kostki w Lublinie. Oprócz nawiązania międzynarodowych przyjaźni, uczestnicy projektu posiądą wiedzę nt. o. Profesora, którego dorobek naukowy i odważna postawa na rzecz społeczeństwa i narodu pozostaje wzorem godnym naśladowania.
Uroczysta gala konkursowa zaplanowana jest na 8 maja o godz. 13.30; w programie m.in. wykład prof. Marka Piechowiaka „Mieczysława A. Krąpca koncepcja filozofii prawa”. Wcześniej, o godz. 12.15 w kościele akademickim KUL sprawowana będzie Msza św. w intencji o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca. Zapraszamy!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Bazylice św. Piotra ujawniono pęknięcia stropu. Czy to zagraża świątyni?

2026-02-16 15:13

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Bazylika św. Piotra

pęknięcia

fundamenty

szkody

ks. Adrian Put

Bazylika św. Piotra w Rzymie

Bazylika św. Piotra w Rzymie

Bazylika św. Piotra i jej fundamenty są kompleksowo i stale monitorowane z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii cyfrowej. Celem tego monitoringu jest umożliwienie szybkiej reakcji na wszelkie zagrażające zmiany i ochrona drugiej co do wielkości, największej świątyni chrześcijańskiej przed potencjalnymi szkodami spowodowanymi trzęsieniami ziemi i czynnikami środowiskowymi. Podjęte inicjatywy w tym kierunku, do tej pory w dużej mierze tajne, zostały dzisiaj zaprezentowane na konferencji prasowej w Watykanie.

Włoska firma paliwowo-energetyczna Eni zajęła się technicznymi aspektami projektu, który został w dużej mierze ukończony w 2025 roku. Według Eni, nie pobierała ona opłat od Watykanu za swoje usługi.
CZYTAJ DALEJ

List bp. Ważnego do diecezjan: Wiem, że styl, w którym prowadzę naszą diecezję nie przez wszystkich jest rozumiany

2026-02-14 18:49

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Słowa dzisiejszej Liturgii uderzają w samo serce naszej obecnej sytuacji. Mędrzec Syrach przypomina nam: „Położył przed tobą ogień i wodę, po co zechcesz, wyciągniesz rękę. Przed ludźmi życie i śmierć, co ci się spodoba, to będzie ci dane”(Syr 15, 16-17). W tym tygodniu, po publikacji pierwszego raportu Komisji WiN, stanęliśmy jako wspólnota właśnie przed takim wyborem.
CZYTAJ DALEJ

W IMGW może dojść do strajku

2026-02-17 08:09

[ TEMATY ]

IMGW

IMGW

Działająca w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej ,,Solidarność” alarmuje, że w IMGW może dojść do strajku. Od końca stycznia trwa tam spór zbiorowy, którego pracodawca nie uznaje.

Związkowcy wskazują, że trudna sytuacja jest wynikiem konfliktu i braku dialogu z dyrektorem Instytutu. „Solidarność” domaga się spełnienia sześciu postulatów. Oczekuje między innymi przywrócenia do pracy przewodniczącej ,,Solidarności”, podwyżek wynagrodzeń czy transparentnej polityki zatrudniania i awansowania na stanowiska kierownicze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję