Reklama

Witaj maj, piękny maj!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Weekend majowy dla spryciarzy? Coś w tym jest, bo niektórym pracującym udało się tak zaplanować urlop, że maj rozpoczną dziewięciodniowym wypoczynkiem. Wspólnie z Dolnośląską Organizacją Turystyczną przygotowaliśmy kilka turystycznych i kulturalnych propozycji na zagospodarowanie tego czasu. Także dla tych, którzy nie mogą tak długo świętować.
Wielokrotnie na łamach wrocławskiej „Niedzieli” pisaliśmy o tym, że wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko i wydawać całej pensji, by móc odpocząć i zobaczyć „coś” ciekawego. Warto wrócić do tej myśli w kontekście weekendu majowego i popularnych „Majówek”. Zwłaszcza wobec trwającej kampanii reklamowej Dolnego Śląska, której hasło brzmi: „Nie do opowiedzenia, do zobaczenia”. Kilka wolnych od pracy i szkoły dni majowych może być dobrą okazją do odkrycia tajemnic regionu.

Kolej na kolej

Jedną z ciekawych propozycji może być na przykład oferta Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej - „Kolejowa Majówka pod Parą”. Największa zachowana na Dolnym Śląsku parowozownia wachlarzowa zainteresuje z pewnością najmłodszych i najstarszych członków rodziny. Od 28 kwietnia do 6 maja w Muzeum można oglądać nie tylko zabytkowy tabor kolejowy, ale również kolekcję motocykli Harley-Davidson, urządzenia dawnej drukarni, zabytkowy komputer Odra, zbiory ikonograficzne, starych narzędzi stolarskich oraz radioodbiorników. W Jaworzynie będzie też okazja do podróży sentymentalnej w czasy dzieciństwa, podczas oglądania wystawy Mini Muzeum Zabawkarstwa Samochodowego. Muzeum otwarte jest w godzinach od 10.00 do 18.00. A skoro mowa już o kolei, to być może warto rozejrzeć się za dogodnymi połączeniami, samochód zostawić w garażu i majówkową podróż odbyć pociągiem?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dwa kółka

W regionie coraz więcej jest osób, którym nie potrzeba zbyt wielu kół, by móc się przemieszczać - wystarczą dwa. Rowerowi amatorzy nie muszą korzystać ze zorganizowanych form majowego wypoczynku. Wystarczy wziąć do ręki mapę, dobrać trasę do swoich możliwości i wyruszyć w drogę, zwiedzając okoliczne miejscowości, czy podziwiając krajobrazy. Gdyby jednak brakło inwencji, pomocą służy Starostwo Powiatowe w Miliczu. Na 1 maja zaplanowano bowiem w mieście oficjalne otwarcie ścieżki rowerowej, która będzie wiodła trasą dawnej kolejki wąskotorowej. W Miliczu można zostać na dłużej, - 3 maja odbędzie się szósta Parada Konstytucji oraz Majówka Konstytucyjna. Podczas parady, na milickim Rynku, tegoroczni maturzyści zatańczą poloneza. W razie gdyby większą przyjemność sprawiało Państwu nie samo jeżdżenie rowerem, a raczej oglądanie, jak radzą z tym sobie inni, zapraszamy na wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich 2012, który 3 maja wystartuje w Legnicy, a zakończy się 6 maja w Świdnicy.

Reklama

Sportowo i muzycznie

Pod znakiem sportu i muzyki ludowej upłynie tradycyjna Majówka w Krośnicach. 1 maja na boisku Centrum Edukacyjno-Turystyczno-Sportowego odbędą się turnieje: piłki nożnej (dla dzieci i dorosłych), szachowy, streetball i siatkówki. Dzień później plac przy Centrum opanują miejsca zabawy dla dzieci oraz scena, na której zaplanowano I Regionalny Przegląd Kapel Ludowych (zaproszono zespoły z całego kraju, która zawalczą o nagrodę finansową) oraz zabawę do samego rana. Krośniczanie 3 maja złożą kwiaty pod pomnikiem na pl. Jana Pawła II. Muzycznie i multikulturowo będzie również w Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie 6 maja odbędzie się polsko-czeski festyn „Przyjazne Tęczowe Pogranicze”. Zagrają polskie i czeskie zespoły muzyczne, zaprezentują się grupy teatralne, sportowcy oraz strażacy z obu sąsiadujących ze sobą krajów. Hitem może się okazać uliczna parada, w której przejdą, grając oczywiście na instrumentach, orkiestry dęte polskich i czeskich Ochotniczych Straży Pożarnych. Amatorom większych wrażeń sportowych polecamy Kudowę Zdrój, która majówkę w mieście promuje hasłem „Żywiołowa i odlotowa Kudowa”. W kurorcie zaplanowano m.in. pokazy szybowcowe, pokazy sportów niekonwencjonalnych, czy zwiedzanie skansenu nocą.

Reklama

Cicha woda…

Wielu mieszkańców Dolnego Śląska jest zapewne przekonanych, że aby spróbować swoich sił podczas kajakowych spływów, trzeba zapuścić się w nieco bardziej odległe rejony Polski. Nic bardziej mylnego, a dowodem na to jest jubileuszowa, 20. już edycja Ogólnopolskiego Spływu Kajakowego Nysa Kłodzka. Potrwa on od 30 kwietnia do 3 maja, a jego trasa będzie przebiegać m.in. przez Kłodzko i Bardo. Długość trasy to około 52 km, a wodniaków chętnych ją pokonać co roku jest ok. dwustu. Spływ zalicza się do elitarnego grona 8 spływów ogólnopolskiego Grand Prix. Choć nie każdy może w nim wystartować, każdy może dopingować zawodnikom, bądź zaplanować trasę spływu na inny termin. Na pewno warto, bowiem płynąc szlakiem Nysy Kłodzkiej, zwiedzamy po drodze liczne zabytki i podziwiamy wspaniałe krajobrazy, w szczególności Kłodzka, Barda i Kamieńca Ząbkowickiego.

Podróż historyczna

Na Zamku w Kliczkowie organizatorzy przygotowali 1 maja X Majową Galę Sportów Konnych i Zabaw Rycerskich. Program majówki obejmuje m.in. zawody konne w skokach przez przeszkody, pokazy ujeżdżania, przejażdżki bryczkami i wozami konnymi oraz X Turniej Rycerski (pokazy walk rycerskich, średniowieczne gry i konkursy, bitwa o zamek). Podobnie jak w latach poprzednich, także i w tym roku przygotowano trzy sceny, na których odbywać się będą koncerty i walki rycerskie. Nie zabraknie również jarmarku różności w formie straganów i kramów. Nieprzekonanych do odwiedzenia w tym dniu Kliczkowa może przekonać galeria zdjęć z ubiegłorocznej Majówki: www.kliczkow.com.pl. Podobny pomysł spędzenia weekendu podsuwa także Srebrna Góra. Jarmark forteczny, szkoła wojny i nabór rekrutów, spotkania z tajemnicami Dolnego Śląska. Podczas Majówki srebrnogórskiej, w dniach od 1 do 3 maja odbędą się m.in.: pochód przodowników pracy, pokaz walk szermierczych, otwarcie wioski indiańskiej, pokazy teatralno-cyrkowe, koncerty i wiele innych atrakcji.

Jednak miasto

Jest oczywiście również mnóstwo propozycji dla tych, którzy nie zdecydują się opuścić miejskich pieleszy. Miasta także przygotowały sporo atrakcji. We Wrocławiu stałe miejsce w kalendarzu majowym ma m.in. Majówka tumska. 11. edycja wydarzenia odbędzie się 1 maja we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym. To dobra alternatywa dla rodziców i dzieci, które będą mogły nie tylko odpocząć, ale również lepiej poznać przyrodę i wziąć udział w zaplanowanych konkursach. Świętowanie we Wrocławiu można również przełożyć bądź przedłużyć na kolejne weekendy. Godna uwagi jest szczególnie noc z 19 na 20 maja - Noc Muzealna, podczas której swoje podwoje dla nocnych Marków otworzą wrocławskie (i nie tylko) muzea. Sposobów na poradzenie sobie z nudą w mieście jest z resztą wiele, wystarczy się rozejrzeć. Poza tym jest szansa, że stolica Dolnego Śląska na czas majowego weekendu nieco opustoszeje i będzie można swobodnie podróżować i spacerować po nieznanych zakątkach miasta. Kilkakrotnie słyszałam od różnych osób o niespełnionych marzeniach długich podróży tramwajem z jednego końca miasta na drugi. Czas zrealizować te plany?
Ponownie widać, że ci, którzy nie mają ochoty na majowy wypoczynek, muszą znaleźć inną wymówkę niż „nie miałem co robić”. Pomysłów jest bowiem tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie. Z pewnością nie udało nam się przedstawić wszystkich w niniejszym artykule, jednak niech on będzie mobilizacją do dalszych poszukiwań. Poszczególne miasta, miasteczka i powiaty Dolnego Śląska na swoich stronach internetowych zamieszczają szczegółowe programy imprez majówkowych. Poza tym przecież dolnośląskie uroki nie są do opowiedzenia, tylko do zobaczenia!

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Upamiętnienie Melchiora Teschnera

2024-04-28 20:58

[ TEMATY ]

koncert

Zielona Góra

Wschowa

Przyczyna Górna

Teschner

Krystyna Pruchniewska

koncert Cantus

koncert Cantus

Koncert odbył się w świątyni, w której przez ponad 20 lat pełnił posługę jako pastor Melchior Teschner, urodzony we Wschowie kompozytor i kaznodzieja.

Koncert poprzedziła wspólna modlitwa ekumeniczna. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Ziemi Wschowskiej we współpracy z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jadwigi Królowej. W kościele pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej należącym do parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie można było wysłuchać utworów skomponowanych przez Melchiora Teschnera.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

[ TEMATY ]

misje

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Życzeniami dla posłanych misjonarzy nuncjusz apostolski w Polsce uczynił słowa papieża Franciszka, którymi rozpoczął on swój pontyfikat: „Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli odwagę wędrować w obecności Pana, z krzyżem Pana; budować Kościół na krwi Pana, która została przelana na krzyżu, i wyznawać jedną chwałę Chrystusa ukrzyżowanego, a tym samym Kościół będzie postępować naprzód”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ogłoszono program papieskiej wizyty w Weronie

2024-04-29 11:54

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

Werona

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Nazajutrz po wizycie duszpasterskiej w Wenecji, Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program wizyty papieża w Weronie w dniu 18 maja.

Franciszek wyruszy helikopterem z Watykanu o godz. 6.30, by wylądować w Weronie o godz. 8.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję