Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Maryja stawia Kościół do pionu, wzywając Kościół do nawrócenia!

- Bóg znajduje najpokorniejszych, najprostszych ludzi, którzy są jak On cisi i pokornego serca. Pierwszą z takich osób jest Maryja i taką się Ona konsekwentnie objawia w całych dziejach Kościoła – stawiając Kościół do pionu, wzywając Kościół do nawrócenia, do wyprostowania dróg! - mówił metropolita łódzki.

Dzisiejsza poranna Msza święta Roratnia była celebrowana w kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego „PIĄTKA” DA5, które znajduje się katedrze św. Stanisława Kostki, w samym sercu Łodzi. W modlitwie wraz z łódzkim pasterze uczestniczyli duszpasterze akademiccy – ks. Piotra Tarabasz i ks. Radosław Krych oraz studenci zebrani w kaplicy, a także uczestniczący poprzez transmisję on-line w swoich domach.

W czasie zwiastowania Słowa Bożego metropolita łódzki przypomniał postać bł. Juana Diego – którego wspomnienie dowolne dziś obchodzimy. Zwrócił uwagę na to, że pomimo trudnej historii Meksyk jest najbardziej katolickim krajem na świecie. Maryja przez prostego Indianina uruchomiła taki proces ewangelizacji, który się powiódł. – zaznaczył. - Najprostszą metodą bliskości, czułości, szacunku, pokory dokonuje się wielkie dzieła. – dodał.

- Patrzcie na Maryję! Po to Kościół patrzy cały Adwent na Maryję, aby od Niej się uczyć kim jest Bóg, jakie postawy Boga się objawiają i jakie postawy dają skuteczną ewangelizację! – podkreślił kaznodzieja.

- Jak my robimy Kościół po swojemu, po naszemu, wedle tego, co nam się wydaje (działając skutecznie, właściwe i prawdziwie) to potem dzieje się tak, jak z pierwszą chrystianizacją Meksyku, że trzeba było długo przepraszać. W ten sposób Ewangelia się nie rozchodzi. Nie ewangelizuje się przemocą, siłą czy mieczem. Człowiek jest wolny w duszy. Możecie mu wszystko zabrać, ale to jest po za wami! – zakończył.

Przed błogosławieństwem ksiądz arcybiskup zaprosił wszystkich młodych do uczestnictwa w jutrzejszych uroczystościach jubileuszu 100-lecia Diecezji Łódzkiej, które będą transmitowane na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej.

Reklama

Studentów chcących włączyć się w działalność Duszpasterstwa Akademickiego „Piątka” – ul. ks. I. Skorupki 5 – zapraszamy do zapoznania się z planem cotygodniowych zajęć duszpasterstwa zamieszczonym na profilu facebookowym: Duszpasterstwo Akademickie PIĄTKA

W Łodzi działają cztery duże duszpasterstwa akademickie, które sprawują duchową opiekę nad studentami, zdobywającymi wiedzę na wyższych uczelniach. Diecezjalne duszpasterstwo akademickie „DA5”, jezuickie duszpasterstwo akademickie „JDA”, dominikańskie duszpasterstwo akademickie „Kamienica” oraz salezjańskie duszpasterstwo akademickie „Węzeł”.

2020-12-09 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Dlaczego oznaczamy odrzwia symbolami K+M+B?

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną popularnie świętem Trzech Króli, w kościołach święci się kadzidło i kredę. Przypominamy sobie w ten sposób o darach, które Mędrcy ze Wschodu ofiarowali Jezusowi. Były to: złoto, kadzidło i mirra.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Pokazali, że codziennie jest Boże Narodzenie. Jasełka w Wapienicy

2023-01-30 19:31

[ TEMATY ]

jasełka

Dzieci Maryi

Joanna Król

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

W domu katechetycznym przy parafii św. Franciszka z Asyżu odbyły się jasełka pt.: „Codziennie jest Boże Narodzenie”.

Tytuł nawiązywał do słów Matki Teresy z Kalkuty: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. (…) Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję