Reklama

Kościół

Kalisz: Sympozjum w 150. rocznicę ogłoszenia św. Józefa Patronem Kościoła Powszechnego

- Potrzebujemy św. Józefa nie tylko jako wzoru, ale jako Opiekuna. Potrzebujemy jego wstawiennictwa, abyśmy zawsze żyli w sprawiedliwości i świętości wspierani jego przykładem i wstawiennictwem - mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył Mszy św. na zakończenie 51. Ogólnopolskiego Sympozjum Józefologicznego, które odbyło się w formie online.

[ TEMATY ]

św. Józef

Kalisz

Grażyna Kołek

Sympozjum otworzył ks. dr Andrzej Latoń, prezes Polskiego Studium Józefologicznego, który wskazał, że w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP papież Pius IX ogłosił św. Józefa Patronem i Opiekunem Kościoła Powszechnego.

Przed rozpoczęciem obrad ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa odczytał list od bp. Stanisława Napierały, który ze względu na inną posługę nie mógł uczestniczyć w sympozjum. - 150 lat temu papież bł. Pius IX ogłosił św. Józefa Patronem i Opiekunem Kościoła Świętego. Dziś podobnie jak w czasach Piusa IX Kościół jest uderzany ze wszystkich stron jakby moce ciemności i zła sprzysięgły się przeciw niemu. Bóg powierzył św. Józefowi Kościół w jego początkach, które tkwią w Świętej Rodzinie Nazaretańskiej. Św. Józef okazał się wówczas troskliwym obrońcą Chrystusa i głową Świętej Rodziny – napisał biskup kaliski senior.

Reklama

Odwołał się do słów sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, który mówił, że zwycięstwo przyjdzie przez Maryję. - Prorocze słowa kard. Hlonda nasuwają myśl, że przyjdzie zwycięstwo Kościoła także w naszych czasach i będzie to zwycięstwo św. Józefa, patrona naszych trudnych czasów. Przyjdzie zwycięstwo Kościoła również w naszej diecezji, dziś bardzo doświadczonej, pełnej bólu i smutku, przyjdzie zwycięstwo i będzie to wspólne zwycięstwo NMP i św. Józefa. Tymczasem musimy być cierpliwi, ufnie się modlić i patrzeć, co Bóg chce nam powiedzieć – podkreślał w liście bp Napierała.

W pierwszym wykładzie ks. dr Marcin Wiśniewski przypomniał okoliczności ogłoszenia przed 150 laty przez papieża Piusa IX św. św. Józefa patronem Kościoła Powszechnego. S. dr Natalia Musidlak ZSNM mówiła o autorytecie św. Józefa w procesie wychowania współczesnej młodzieży. Z kolei o. dr hab. Marian Zawada OCD wskazywał na antropologiczne i teologiczne podstawy duchowości serca św. Józefa. Ostatni wykład nt. „Święty Józef patronem relacji z Panem Bogiem, z drugim człowiekiem i z samym sobą” wygłosili prof. UKSW dr hab. Maria Ryś i dr Paweł Kwas.

Obrady zakończyła Msza św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

Reklama

W homilii celebrans wskazywał, że w dziejach Kościoła w św. Józefie zawsze upatrywano szczególnego orędownika przed Bogiem.

Dawał św. Józefa za przykład całkowitego zaufania Bogu. - Patrzymy na Józefa, który ufa Bogu przemawiającemu do niego w śnie. Św. Józef nie żyje wątpliwościami, nie karmi się treściami, które budzą wątpliwości wobec Boga – powiedział kaznodzieja.

Podkreślał, że św. Józef chce, aby człowiek otwierał się na dobro, a zamykał na zło. – Najważniejszym problemem z naszej strony jest to, że mamy mało ufności, mało trzymamy się Bożej Opatrzności, za mało modlimy się do Ducha Świętego, żeby budował między nami i w stosunku do Boga dobre, otwarte, silne i ufne relacje – zaznaczył bp Buzun.

Po komunii św. bp Łukasz Buzun przy cudownym obrazie św. Józefa Kaliskiego odmówił modlitwę papieża Leona XIII za Kościół.

Organizatorami sympozjum byli: Polskie Studium Józefologiczne, Kapituła Kolegiacka Świętego Józefa i Wyższe Seminarium Duchowne w Kaliszu.

Sympozjum było transmitowane przez Telewizję Internetową „Dom Józefa”.

Kalisz ze względu na znajdujący się tam cudowny obraz Świętej Rodziny stał się miejscem szczególnej czci oddawanej św. Józefowi. Biskupi włocławscy jako opiekunowie sanktuarium kaliskiego w latach 1818-1992 byli też gorliwymi propagatorami kultu św. Józefa, dlatego nie przypadkiem Kalisz stał się miejscem założonego 24 września 1969 r. Polskiego Studium Józefologicznego.

Zamysł założenia studium powziął wielki eklezjolog i mariolog bp Antoni Pawłowski. Program pracy studium zaaprobował w 1970 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Pierwszym prezesem był dogmatyk o. dr Albert Urbański z Krakowa. Kolejni prezesi to: ks. dr Stanisław Rumiński, ks. Wojciech Hanc, ks. dr Krzysztof Konecki, ks. dr Władysław Czamara. Od 2001 r. pracami studium kieruje ks. dr Andrzej Latoń, wikariusz generalny diecezji kaliskiej.

Jednym z zadań Polskiego Studium Józefologicznego jest propagowanie dorobku myśli józefologicznej na forum międzynarodowym. Józefologowie polscy brali udział we wszystkich dotychczasowych sympozjach narodowych, zwanych często kongresami, które zaczęto organizować po Soborze Watykańskim II.

Na przełomie września i października 2009 r. w Kaliszu odbył się Międzynarodowy Kongres Józefologiczny i zostało oddane do użytku Centrum Józefologiczne.

W 2017 r. papież Franciszek ustanowił Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu od I Niedzieli Adwentu do 6 stycznia 2019 r., czyli święta Objawienia Pańskiego.

2020-12-08 16:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzeba Józefowych cech

Pierwszą Józefową cechą jest „innych nie kompromitować”. Św. Mateusz pisze: „Mąż jej, który był człowiekiem prawym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie” (Mt 1, 19). Z pewnością św. Józef wewnętrznie znajdował się na jakimś szczególnym rozdrożu. Z jednej strony kochał Maryję i nie chciał dopuścić, aby Jej przydarzyło się coś upokarzającego. (…) Zaś z drugiej strony – tym, co się wydarzyło, niejako sam został bardzo głęboko dotknięty. I dlatego zdecydował się na pośrednie wyjście; wewnętrznie zaskoczony, nie ujawnia tego na zewnątrz, ale jednocześnie unika otwartego nagłośnienia sprawy. (…) Drugą cechą św. Józefa jest „innych ludzi ostrożniej oceniać, osądzać czy też wyrokować na ich temat”. (…) Św. Józef nie reaguje natychmiast, lecz głęboko się zastanawia i rozważa w sercu. Dopiero gdy Anioł Pański ukazuje mu Boży zamiar w odniesieniu do jego Oblubienicy Maryi, koryguje swój poprzedni osąd. (…) I wreszcie trzeci przymiot: „w konkretnej sytuacji pozostać i wytrzymać wszystkie trudności”. Ewangelista ukazuje, że św. Józef wyciągnął konsekwencje z tego nowego spojrzenia na sprawę zaślubionej mu i brzemiennej Maryi, „i wziął swoją małżonkę do siebie” (Mt 1, 24). (…) Św. Józef z Nazaretu nie jest tematem dla współczesnych mediów, gdyż jego cechy wydają się dla tego świata takie niepozorne, może dla niektórych nawet nieważne. A dla mnie i dla ciebie? Każdy z nas wie, że życie tak naprawdę składa się ze zwykłej codzienności, w której trzeba każdemu z nas tych Józefowych cech.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję