Reklama

1% - warto!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trwa okres rozliczeń podatku dochodowego za 2011 r. Według danych Ministerstwa Finansów łączna kwota 1% podatku należnego przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego z rozliczenia za 2010 r. wyniosła ponad 400,2 mln zł. Organizacje pożytku publicznego rozpoczęły starania o to, by to im właśnie przekazać swój 1%.
Polscy podatnicy otrzymali prawo do przekazania 1% podatku na potrzeby organizacji pożytku publicznego (OPP). Status organizacji pożytku publicznego (OPP) wprowadzony został w Polsce z dniem 1 stycznia 2004 r. przez Ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Nadawany jest on przez sądy rejonowe na podstawie wniosków składanych przez organizacje. Warunkiem uzyskania statusu pożytku publicznego jest prowadzenie działalności w obszarach pożytku publicznego wymienionych w ustawie oraz spełnianie dodatkowych wymagań związanych z jawnością i zachowaniem standardów działania.
Jak wynika ze statystyk, z roku na rok wzrasta liczba osób przekazujących swój 1% na rzecz OPP. W 2004 r. z tej możliwości skorzystało zaledwie 0,34% uprawnionych osób, w 2007 r. było to 6,7% podatników, a za 2010 r. już 38% Polaków, czyli ponad 10 mln osób przekazało 1% swojego podatku na rzecz OPP.
W Krajowym Rejestrze Sądowym - tylko w województwie lubuskim - zarejestrowanych jest 213 organizacji pożytku publicznego. Wśród organizacji działających na terenie naszej diecezji status OPP posiadają m.in.: Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna, Stowarzyszenie Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wlkp., Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej im. św. Pięciu Braci Międzyrzeckich, Zielonogórskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum Domowe” im. św. Pawła, Ośrodek Integracji Społecznej w Zielonej Górze i wiele innych. Największym zaufaniem osób przekazujących swój 1% za 2010 r. cieszyła się Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, która otrzymała ponad 550 tys. zł.
Przekazując 1% podatku, pomagamy czynić dobro!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Budować mosty zamiast murów

Relacja z teściami – wsparcie czy wyzwanie? Co młodzi mogą zrobić, by unikać konfliktów, a co teściowie, by nie „wchodzić z butami” w życie dzieci?

Każde małżeństwo zaczyna się od „tak”, które małżonkowie wypowiadają sobie przed Bogiem. Ale to „tak” nie jest tylko dla nich. Wraz z decyzją o wspólnym życiu łączą się dwie rodziny, dwa światy, dwie historie. Pojawiają się nowe więzi, w tym relacja z teściami – często jedna z najbardziej emocjonujących i kształtujących młode małżeństwo.
CZYTAJ DALEJ

Bóg objawia rzeczy wielkie tym, którzy uchodzą za małych, pokornych

2026-07-02 13:16

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

pexels.com

Bóg objawia rzeczy wielkie tym, którzy uchodzą za małych, pokornych. Tacy bowiem chcą się uczyć, poznawać, pogłębiać to, co już wiedzą. I są wdzięczni za wszystko, co otrzymują.

W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić. Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem słodkie jest moje jarzmo, a moje brzemię lekkie».
CZYTAJ DALEJ

10 lat od Wydarzenia eucharystycznego o znamionach cudu

2026-07-05 06:11

ks. Waldemar Wesołowski

10 lat temu w legnickim sanktuarium św. Jacka miała miejsce uroczystość, która zmieniła oblicze tego miejsca, ale i całej diecezji.

W małej cząstce konsekrowanej hostii, która w przedziwny sposób przemieniła się we fragment mięśnia sercowego w stanie agonii, Bóg przemówił w szczególny sposób, przypominając nam, czym jest Eucharystia i dlaczego Jezus oddał za nas swoje życie na krzyżu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję