Reklama

Niedziela w Warszawie

Paczki dla kombatantów z okazji Święta Niepodległości

400 kombatantów, w tym Powstańcy Warszawscy, z okazji Narodowego Święta Niepodległości otrzymają paczki, które dostarczą wolontariusze Fundacji Cultura Memoriae.

Paczki będą zawierać polskie produkty żywnościowe o długim terminie ważności. Przekazane zostaną najbardziej potrzebującym kombatantom - osobom samotnym, często potrzebującym wsparcia materialnego. Lista adresatów została ustalana ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa, Związkiem Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Klubem Byłych Więźniarek KL Ravensbrück. Sponsorem "Paczki dla Kombatanta" jest Fundacja PGE. Patronat honorowy nad projektem objął Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Paczki dla kombatantów oraz osób represjonowanych, przygotowane przez Fundacje PGE i Cultura Memoriae z okazji Narodowego Święta Niepodległości, to kolejna akcja, która pokazuje, jak ważna dla pokoleń współczesnych jest troska o wszystkich tych, którzy podczas II wojny światowej walczyli i cierpieli za to, aby Polska była wolna. Nasz dług wdzięczności wobec Nich jest nie do spłacenia. Tak naprawdę w progu domu każdego z naszych Bohaterów narodowych powinien codziennie stawać ktoś nas ze słowami: Dziękujemy za wolną Ojczyznę! Niezmiernie cieszy, że coraz częściej podejmowane są inicjatywy społeczne takie jak ta, dzięki którym, przy różnych okazjach, młodzi ludzie odwiedzają kombatantów, przywożą Im symboliczne upominki, zatrzymują się na rozmowę i zapewniają o nieustającej wdzięczności. Święto Niepodległości to doskonały moment, aby przypomnieć weteranom, że o Nich pamiętamy. Sam 11 listopada planuję dołączyć do wolontariuszy Fundacji Cultura Memoriae i wraz z „Paczką dla Kombatanta” podziękować Bohaterom za Niepodległość – mówi Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Reklama

- Zależy nam, aby w trudnym czasie pandemii koronawirusa kombatanci otrzymali miłą niespodziankę, która będzie stanowić dowód naszej wspólnej, narodowej dbałości o uhonorowanie żywych świadków historii. Pomoc im powinna być naturalną potrzebą w ramach naszej wdzięczności i szacunku dla czynów przez Nich dokonanych. Szczególnie teraz w okresie pandemii koronawirusa bądźmy blisko naszych kombatantów dziękując Im za walkę i zaangażowanie w odzyskanie wolności przez Polskę - mówi prezes Fundacji Cultura Memoriae Hanna Nowakowska.

- Fundacja PGE już po raz czwarty ma zaszczyt współorganizować projekt „Paczka dla Kombatanta” z Fundacją Cultura Memoriae. Dla Fundacji PGE projekt „Paczka dla Kombatanta” jest przejawem troski o tych, którzy w jednym z najtrudniejszych dla Polski momentów byli gotowi poświęcić dla niej wszystko, w tym własne życie. Fundacja kultywuje pamięć o ważnych wydarzeniach z kart historii Polski oraz wspiera projekty, których celem jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach, którzy walczyli dla Polski o lepszą przyszłość - podkreśla Anna Kęzik, wiceprezes Zarządu Fundacji PGE.

Paczkę otrzyma między innymi Barbara Piotrowska, więźniarka KL Ravensbrück. - To dowód pamięci o osobach, które przeszły wiele w swoim życiu, a teraz potrzebują wsparcia, zwłaszcza w czasie pandemii. Ta pamięć jest szczególnie ważna po tym, jak przeżyliśmy czas głodu i wojny. Paczki będą dla nas wielką radością - zaznacza Barbara Piotrowska.

2020-11-05 18:29

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję