Reklama

Niedziela Kielecka

Duszpasterz młodzieży o protestach dot. aborcji: potrzebna reforma duszpasterstwa młodzieży

Dialog, w którym powinni wziąć udział przede wszystkim sami zainteresowani, uważam za nieodzowny - powiedział KAI ks. dr hab. prof. UJK Rafał Dudała, wieloletni duszpasterz środowisk młodzieżowych i akademickich oraz wykładowca akademicki, odnosząc się do roli młodych w protestach wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

[ TEMATY ]

młodzież

Giorgio Magini/ Fotolia.com

Ks. Dudała podejmuje próbę oceny i diagnozy kryzysu przede wszystkim w kontekście miejsca młodych ludzi we współczesnym Kościele. Proponuje dialog.

Diagnozuje, które elementy duszpasterstwa mogły się okazać niewystarczające, nieprzystające do rzeczywistości. - "Duszpasterska troska“ koncentrowała się raczej na kwestii tego, „co należy robić“, czego wyrazem stała się niemal wyłącznie moralna propozycja przedkładana młodemu człowiekowi. Tymczasem pierwszą winna stać się kwestia tego, „dlaczego należy to robić“. Dotyczy to intencji człowieka, które wypływać powinny z osobistej relacji z Bogiem. Najpierw spotkanie ze Zbawicielem, dopiero później wymagania życia zbawieniem – uważa.

Reklama

Zdaniem kapłana, zawiodła formacja, gdyż „odwrócona została jej fundamentalna zasada: najpierw poznanie i przyjęcie Ewangelii, w dalszej kolejności - wypływające stąd zobowiązania”.

Efektem stało się duszpasterstwo oparte na „wydarzeniu zewnętrznym“. - Poświadczona podpisem w indeksie obecność na Eucharystii, lekcje religii pozbawione mistagogii, „rozdawnictwo“ sakramentów bez wcześniejszego do nich przygotowania, nieprzystające do wrażliwości współczesnego człowieka propozycje praktyk pobożnościowych - wylicza. - Tymczasem potrzeba „duszpasterstwa wewnętrznego“, prowadzącego nade wszystko do spotkania z żywym Bogiem oraz z żywym człowiekiem – ocenia ks. Dudała.

Do najpilniejszych zadań „na teraz” zalicza m.in.: podjęcie dyskusji wewnątrzkościelnej na temat kryzysu wiary wśród młodych ludzi, skierowania do pracy z młodzieżą (szkolną i akademicką) większej ilości duszpasterzy, przesunięcie ciężaru pracy z tradycyjnego zaangażowania parafialnego na rzecz duszpasterstwa nieformalnego, „wzmocnioną obecność” duszpasterzy poza „widzialną“ strukturą Kościoła - czyli spotkania poza salami duszpasterskimi, zaangażowaną obecność w sieci internetowej.

Reklama

Wskazuje także na konieczność organizowania spotkań dyskusyjnych wokół spraw bieżących komentowanych z punktu widzenia nauczania Kościoła. Zalicza do nich np. aborcję, in vitro, LGBTQ+, relację Kościół-państwo.

Za „stawianą na wyrost” uważa konstatację, że ludzie, którzy wyszli na ulice to ci, którzy nienawidzą Kościoła. - Owszem, nie miłość do Kościoła nimi kieruje, ale czy absolutnie jest to nienawiść? Czy nie ma tu miejsca na inne określenia opisujące ich emocje? Gniew, oburzenie, zgorszenie? Rozczarowanie, niepewność, beznadzieja? - pyta.

Zauważa, że „znakomita większość protestujących” to uczestnicy lekcji religii, słuchacze kazań, członkowie duszpasterstw. - To musi skłonić wszystkich do refleksji nad charakterem prowadzonej edukacji (formacji) – podkreśla.

Ks. Dudała zachęca do „odkrywania” adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Christus vivit“, gdzie m.in. mowa jest o tym, iż „młodzież nie jest rzeczywistością, którą można analizować abstrakcyjnie“.

2020-11-02 13:54

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kamiński do młodzieży: Kościół to wasz dom

[ TEMATY ]

młodzież

lektorzy

Magdalena Kowalewska

Kościół to wasz dom za którego kształt jesteście odpowiedzialni – powiedział do liturgicznej służby ołtarza bp Romuald Kamiński zachęcając do coraz większego i odważniejszego angażowania się w życie parafialne i diecezjalne. W katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika odbyła się promocja 134 lektorów, którzy otrzymali krzyże i błogosławieństwo 30 ceremoniarzy.

Do tego wydarzenia młodzież przygotowywała się w trakcie rocznego kursu. Młodzi poznawali wiedzę z zakresu Biblii oraz przepisy liturgiczne.

CZYTAJ DALEJ

Bliźniaczki Laskowskie: Jest Ktoś, komu na tobie naprawdę zależy

2021-01-15 06:45

[ TEMATY ]

świadectwo

świadectwo wiary

facebook.com/blizniaczkiLaskowskie

W jaki sposób przekazywać Dobrą Nowinę swoimi talentami, jak zachować odpowiednie proporcje między wiarą a wyglądem oraz jak w tych niełatwych czasach wytrwać przy Jezusie? Rozmawiamy o tym z Ewą i Anią, cenionymi blogerkami modowymi. Bliźniaczki Laskowskie na swoich profilach w social mediach nie wstydzą się mówić o swojej wierze, promują wartości chrześcijańskie i rodzinne.

Damian Krawczykowski: Prowadzicie bardzo popularny blog modowy, a przy tym chętnie dzielicie się na nim swoim doświadczeniem wiary. Nie miałyście obaw jak zostanie to odebrane przez Waszych odbiorców?

CZYTAJ DALEJ

Odnowa wychodzi z Rokitna

2021-01-16 17:20

[ TEMATY ]

Rokitno

Ruch Trzeźwości Ziem Zachodnich

Karolina Krasowska

Członkowie Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski spotkali się z biskupem w Rokitnie

Członkowie Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski spotkali się z biskupem w Rokitnie

Bp Tadeusz Lityński 16 stycznia w Rokitnie spotkał się z członkami Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski.

- Chcemy przede wszystkim podtrzymywać wspólnotę. Trzeźwość musi być podtrzymywana przez wspólnotę, ona ma być radosna. Chcemy się modlić, spotykać się, ze względu na sytuację, nawet w mniejszych grupach. Ten czas jest dla nas czasem przygotowania, czasem utrzymywania gotowości do tego, żeby ograniczyć spożycie alkoholu w Polsce, żeby służyć naszej Ojczyźnie do odnowy, do uzdrowienia. Chcemy podtrzymywać poczucie misji, którą Pan Bóg nam dał, a Rokitno na pewno jest takim ośrodkiem, z którego wychodzi odnowa także gdy chodzi o trzeźwość - powiedział diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Henryk Grządko. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję