1 listopada to nie tylko uroczystość Wszystkich Świętych. To także dzień, w którym zaczyna się post franciszkański, który w regule zlecił zakonnikom św. Franciszek.
- Ten post to praktyka, która ma nam pomóc w nawróceniu się i odbywaniu pokuty. Post dzielimy na ilościowy, czyli jeden posiłek do syta i dwa lekkie oraz jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. A post ścisły to połącznie ich obu i taki właśnie post najczęściej przeżywamy w ramach rozpoczynającego się postu franciszkańskiego - opisuje o. Jan Maria Szewek OFMConv, rzecznik krakowskiej prowincji zakonnej.
Od tej formy mogą być wyjątki, gdyż w praktyce formę postu każdy klasztor ustala odrębnie - może to być na przykład rezygnacja z drugiego dania obiadowego lub post ścisły w konkretne dni. - Postowi powinna też towarzyszyć jałmużna. Więc to, co uda się zaoszczędzić dzięki tej praktyce, jest przeznaczane przez klasztor na konkretny cel charytatywny - informuje o. Szewek.
Post franciszkański potrwa do Bożego Narodzenia. Co ciekawe, zakon franciszkański obchodzi Wszystkich Świętych i dzień zaduszny dwa razy w roku. - Najpierw z całym Kościołem katolickim, ale także Wszystkich Świętych zakonu serafickiego w dniu 29 listopada oraz 3 listopada, kiedy wspominamy wszystkich zmarłych rodziny franciszkańskiej - wyjaśnia o. Szewek.
W piątek w oktawie Narodzenia Pańskiego obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że została udzielona dyspensa – przypomina ks. Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
W piątek w oktawie Narodzenia Pańskiego obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że została udzielona dyspensa – przypomina ks. Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
Dzisiejsze słowo Boże pobudza naszą duszę podobnie jak rollercoaster w parku rozrywki, który w ciągu krótkiej chwili przeprowadza uczestników zabawy od zaciekawienia, zachwytu, lęku i przerażenia do uczucia ulgi i spokoju. Z jednej strony ukojenie i nadzieja, z drugiej – emocjonalne wezwanie do czuwania. „Nie bój się, mała trzódko, gdyż spodobało się Ojcu waszemu dać wam królestwo” – mówi do nas Jezus. Czyż słowa te nas nie uspokajają, kiedy zewsząd – od dziennikarzy, od socjologów i z własnych obserwacji – dochodzą do nas informacje o masowym i szybkim odchodzeniu, szczególnie młodych ludzi (choć przecież nie tylko!), od wiary i Kościoła?
Na uniwersytecie w Nebrasce została zorganizowana bluźniercza "Msza narkotykowa"
Stanowy Uniwersytet Nebraski w Lincoln oficjalnie przeprosił za zatwierdzenie bluźnierczego happeningu „Drag Mass” (Msza narkotykowa) w kwietniu, który wyśmiewał liturgię katolicką. Uczelnia wszczęła też śledztwo w tej sprawie po sprzeciwie katolików. W czerwcu potępił ją biskup Lincolnu - James Douglas Conley, nazywając ją „rażącym, publicznym przejawem dyskryminacji na tle religijnym”.
Wydarzenie to zorganizował doktorant muzykologii Joseph Willette, który twierdził, że chciał w ten sposób „zbudować pomost między kulturą homoseksualną (queerness) a duchowością”. Występ naśladował różne części Mszy, w tym Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus i Agnus Dei.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.