Reklama

Odznaczeni za zasługi dla diecezji

9 września w katedrze w Gorzowie Wlkp. bp Stefan Regmunt odznaczył za zasługi dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej 20 osób, w tym trzy małżeństwa
Już po raz trzeci odznaczenia za zasługi dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej są przyznawane jednocześnie tak dużej grupie osób z różnych środowisk. Kandydaci do odznaczeń są zgłaszani przez poszczególne parafie i dekanaty oraz przez kurię biskupią. Są to ludzie świeccy, którzy swoją pracą i postawą przez całe lata wyróżniali się w swoich środowiskach, w swoich parafiach, w ten sposób służąc Kościołowi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WŁADYSŁAW POLAŃSKI

z parafii pw. Bożego Ciała w Brzegu Głogowskim (dekanat Głogów NMP Królowej Polski), ur. 17 czerwca 1947 r., żonaty.
Z zawodu jest malarzem. Bardzo dużo pomaga przy wszystkich remontach kościołów w Brzegu Głogowskim, Kromolinie, Górze św. Anny oraz plebanii. Przez wiele lat był wiceprzewodniczącym Rady Parafialnej. Służy pomocą bezinteresownie i jest zawsze do dyspozycji. Regularnie uczestniczy w życiu parafii i przystępuje do sakramentów, cieszy się dobrą opinią wśród parafian, jest bardzo uczynny i chętny do pomocy.

ANNA MICHALSKA

z parafii pw. św. Klemensa w Głogowie (dekanat Głogów NMP Królowej Polski), ur. 7 listopada 1929 r., zamężna.
Od kilkudziesięciu lat ofiarnie i bezinteresownie pracuje dla dobra Kościoła. Prowadziła Poradnię Rodzinną, współorganizowała Terenowe Biuro Radia Maryja, pracuje w kancelarii parafialnej. Wiele godzin spędza na modlitwie. Jej kultura osobista, dobroć i pogodne oblicze sprawiają, że jest skutecznym „ambasadorem” Kościoła wśród świeckich i wzorem patriotyzmu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

JÓZEF FERKALUK

z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzowie Wlkp. (dekanat Gorzów Wlkp. katedra), ur. 21 kwietnia 1934 r., żonaty.
Uczestniczył w budowie kościoła, pomaga przy kuchni dla ubogich przy kościele na ul. Chodkiewicza, należy do Rycerstwa Niepokalanej, jest kolporterem czasopisma „Miłujcie się”. Siłę do swej bezinteresownej służby czerpie z częstego przyjmowania Komunii św. Jest człowiekiem skromnym i nieszukającym pochwał.

WIESŁAW SZARECKI

z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gubinie (dekanat Gubin), urodzony 14 czerwca 1948 r., żonaty, ma troje dzieci.
Ponad 10 lat jest kościelnym, wykonując swą pracę bezinteresownie. Jest również wolontariuszem PZC i członkiem Rady Parafialnej. Spędza każdego dnia wiele godzin w kościele, dbając o jego wygląd i stan, służy też jako ministrant. W PZC służy, przywożąc żywność z magazynu w Zielonej Górze oraz w jej rozdzielaniu. W sprawach parafialnych nigdy nie odmawia pomocy, angażuje również inne osoby do pomocy w kościele. Jest głęboko wierzącym katolikiem, codziennie przystępuje do Komunii św. Skromny, szanowany przez mieszkańców za okazywaną życzliwość, pomoc i otwartość.

Reklama

BOŻENA RUSZCZAK

z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gubinie-Komorowie (dekanat Gubin), ur. 20 marca 1958 r., zamężna, ma troje dzieci.
Jest założycielką i kierownikiem parafialnego zespołu teatralnego „Ziarenka radości”, pomysłodawczynią i realizatorką wielu inicjatyw duszpasterskich na rzecz dzieci i młodzieży. Jest aktywnym członkiem Parafialnej Rady Duszpasterskiej, Żywego Różańca i „Margaretek”.

JANINA FELIKSIAK

z Budachowa w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bytnicy (dekanat Krosno Odrzańskie), ur. 19 grudnia 1925 r., wdowa.
Od 1970 r. pełni funkcję kościelnej w Badachowie. Bardzo starannie prowadzi zakrystię, dba o czystość całego kościoła i wszystkie dekoracje, sama w własnych pieniędzy kupuje co konieczne. Oddana jest tej posłudze bez reszty. Jest osobą bardzo skromną i sumienną. Odznacza się wysoką kulturą osobistą, znana jest jako osoba godna zaufania, jest wzorem i autorytetem dla innych. Głęboko wierząca, otwarta i pogodna.

HELENA I ZDZISŁAW GRUSZCZYŃSCY

z parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Osiecznicy (dekanat Krosno Odrzańskie), małżonkowie od 11 czerwca 1983 r., mają syna.
Są wzorem życia chrześcijańskiego i małżeńskiego, co szczególnie pokazali, gdy przez wiele lat opiekowali się niepełnosprawną córką, stając się przykładem, co rodzice mogą osiągnąć, oddając miłość i siły ukochanemu dziecku. Oboje są członkami Parafialnej Rady Duszpasterskiej i grupy „Przyjaciół Paradyża”, czynnie i bezinteresownie włączają się w organizację uroczystości kościelnych, działania remontowe i upiększające dotyczące obiektów parafialnych.

STANISŁAW CZAHAJDA

z Dłużka w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubsku (dekanat Lubsko), ur. 5 marca 1944 r., żonaty, ma czwórkę dzieci.
Od 45 lat jest kościelnym w Dłużku. W 1971 r. przejął ten obowiązek po ojcu, który od wojny był kościelnym. Troszczy się duchowo i materialnie o wspólnotę parafialną. Opiekuje się kościołem, dba o jego wystrój w środku i na zewnątrz, prowadzi modlitwy i nabożeństwa. Jest odpowiedzialny za remonty kościoła i wieży, aktywnie działa w radzie kościoła. Organizuje coroczne pielgrzymki rolników do Częstochowy na ogólnopolskie dożynki.

Reklama

PAULINA JASIK

z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Górzynie (dekanat Lubsko), ur. 2 lipca 1937 r., zamężna, ma dwie córki.
Od 23 lat jest kościelną w Górzynie, członkinią Parafialnej Rady Ekonomicznej i Żywego Różańca. Wzorowo dba o porządek i czystość w kościele i jego otoczeniu. Codziennie uczestniczy we Mszy św., przyjmując Komunię św. Jest szanowana przez wszystkich za jej ogromną troskę o kościół parafialny.

IRENA I WŁODZIMIERZ WIECZORKOWIE

z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu (dekanat Pszczew), małżonkowie od 5 czerwca 1964 r., mają córkę.
Od początku, czyli od 12 lat, zaangażowani są w budowę duchową i materialną parafii. Zawsze chętni do pomocy. Przez wiele lat, gdy księża mieszkali w wynajętym, oddalonym od kościoła mieszkaniu, ich dom stał się dla kapłanów drugim domem. Włodzimierz służył pomocą przy budowie, a Irena była inicjatorką różnych akcji duszpasterskich. Małżonkowie codziennie obecni są na Mszy św., regularnie przystępują do sakramentów. Zaangażowani są w wielu wspólnotach parafialnych.

TERESA BRYCHCY

z Mozowa w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie (dekanat Sulechów), ur. 6 sierpnia 1948 r., zamężna, ma dwoje dzieci.
W latach 1976-95 prowadziła Poradnictwo Rodzinne, jest członkinią Żywego Różańca i Parafialnego Zespołu Caritas. Prowadzi Grono Wspierających Ubogich w Mozowie, opiekuje się starszymi samotnymi osobami. Pomagała w przygotowaniu do koronacji obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Reklama

MARIA JANCELEWICZ

z parafii pw. Chrystusa Króla w Smolnie Wielkim (dekanat Sulechów), ur. 17 października 1929 r., wdowa, ma troje dzieci.
Czynnie zaangażowana w organizowanie życia parafii od początku jej powstania w 1957 r., prowadziła schole dziecięce i młodzieżowe oraz chór. Jest zaangażowanym członkiem Parafialnej Rady Ekonomicznej, Parafialnego Zespołu Caritas oraz zelatorką Żywego Różańca. Opiekuje się starszymi samotnymi osobami.

JADWIGA KŁOSIAK

z Dąbrówki Małej w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opalewie (dekanat Świebodzin), ur. 22 września 1944 r., wdowa, ma dwóch synów.
Od ponad 40 lat jest żywo zaangażowana w organizację życia społecznego i religijnego wspólnoty kościelnej gromadzącej się w kościele filialnym w Dąbrówce Małej. Prowadzi śpiewy podczas Mszy św. i nabożeństw, a także troszczy się o piękny wygląd kościoła.

IRENA ELŻBIETA I MIECZYSŁAW CZARNY

z Łochowa w parafii pw. św. Marcina w Świdnicy (dekanat Zielona Góra Ducha Świętego), małżonkowie od 21 lutego 1981 r., mają troje dzieci.
Oboje czynnie uczestniczą w życiu parafii, współpracując z duchownymi, zatroskani o dobro i rozwój parafii. Angażują się w przygotowanie uroczystości parafialnych. Obdarowują księży ziemiopłodami, rybami czy mięsem. Również ich dzieci są zaangażowane w życie parafialne. Prowadząc własne gospodarstwo rolne, bezinteresownie dbają również o grunty parafialne. Mieczysław od 2005 r. działa w Parafialnej Radzie Ekonomicznej i zaangażowany jest we wszystkie remonty. Jest dyspozycyjny i odpowiedzialny.

ZDZISŁAW CZECHOWSKI

z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze (dekanat Zielona Góra Podwyższenia Krzyża Świętego), ur. 22 lutego 1934 r., żonaty, ma córkę.
Jest portierem w kurii biskupiej w Zielonej Górze. Zawsze życzliwy, oddany i zatroskany o sprawy Kościoła. Zaangażowany jest w różnego rodzaju działania duszpasterskie, takie jak: Służba Ołtarza, Krucjata Eucharystyczna, Rycerstwo Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, również jako muzyk w chórze przy parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze i w orkiestrze zielonogórskiego Zastalu, jako odpowiedzialny za oprawę muzyczną diecezjalnych i parafialnych uroczystości kościelnych.

Reklama

MARIA WIKTORIA SIWICKA

z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze (dekanat Zielona Góra św. Jadwigi), ur. 10 maja 1948 r., zamężna, ma syna.
Bezinteresownie angażuje się w pomoc wspólnocie parafialnej m.in. przez dyżury w Parafialnym Zespole Caritas, posługę modlitewną w Żywym Różańcu, pracę w biurze parafialnym i prowadzenie sekretariatu Studium nad Małżeństwem i Rodziną. Działa również w Apostolacie Maryjnym. Odznacza się ofiarnością, bezinteresownością i dyspozycyjnością każdego dnia. Jest człowiekiem dyskretnym i godnym zaufania. Otwarta na człowieka i Boga. Codziennie jest obecna na Eucharystii.

GRZEGORZ KLIMEK

z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze (dekanat Zielona Góra św. Jadwigi), ur. 26 stycznia 1965 r., żonaty, ma czworo dzieci.
W latach 1990-93 był kościelnym, a odkąd w 1990 r. katecheza wróciła do szkół również katechetą w Gimnazjum nr 6. Pełni funkcję prezesa PZC, do którego zmobilizował 70-80 swoich uczniów. W gimnazjum założył Klub Małego Księcia - szkolne koło pomagające niepełnosprawnym. Wspólnie jeżdżą do Krzywańca, by odwiedzać więźniów, chodzą na odział dziecięcy do zielonogórskiego szpitala, przygotowują także przedstawienia, by przez swą posługę przybliżać innym Jezusa Miłosiernego. Współpracuje z Warsztatami Terapii Zajęciowej „Tęcza”, a także z wolontariuszami z Organizacji Pożytku Publicznego „Ośmiu wspaniałych”. Należy do Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej i Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Zauważa każdego człowieka, zwłaszcza cierpiącego. Jest człowiekiem dyskretnym i bezinteresownym.

Oprac. ks. Dariusz Gronowski

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zapowiedź obchodów 900-lecia diecezji lubuskiej

2024-05-06 10:00

[ TEMATY ]

jubileusz

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

Ośno lubuskie

diecezja lubuska

900‑lecie

Materiały kurialne

Herb diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Herb diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

W sobotę 11 maja 2024 w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji 900-lecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego.

Przygotowania do tej ważnej rocznicy zainaugurowano już 25 lipca ubiegłego roku podczas odpustu parafialnego w Ośnie Lubuskim. Jesienią odbyła się okolicznościowa sesja naukowa w Sali Rajców ratusza w Ośnie Lubuskim. Komitet organizacyjny przygotował również inne inicjatywy o charakterze naukowym i popularyzatorskim oraz religijnym i kulturalnym. Kulminacją obchodów będzie liturgia sprawowana w najbliższą sobotę pod przewodnictwem prymasa Polski. Ponadto w programie uroczystości przewidziano wykład historyczny, koncerty i jarmark lubuski.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Jezus Miłosierny

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

W połowie lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to papież Jan Paweł II odwiedził Filipiny, przyszły kapłan obiecał sobie, że przyjedzie do Polski. Dziś ks. Tadeo pracuje jako przełożony we wspólnocie zgromadzenia zakonnego kanosjanów w Padwie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48

[ TEMATY ]

bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Bp Szymon Stułkowski w homilii powiedział, że Jezus w Ewangelii nie zmusza, nie zniewala, ale zaprasza do przyjaźni i do miłości. Trudno komuś rozkazać miłość, to musi być dobrowolne. Papież Benedykt XVI w encyklice „Deus Caritas est” napisał, że „Miłość może być przykazana, ponieważ wcześniej została przekazana”: - Jezus może, ma prawo wymagać od nas miłości, ponieważ dał ją nam przez krzyż, przez ofiarę Swego cierpienia - zaznaczył duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję