W domu parafialnym przy parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju działa Klub Integracji Społecznej. Placówka należy do struktur kieleckiej Caritas i jest jedną z wielu tego typu na terenie diecezji. Jak ważna to inicjatywa, pokazują liczby. Tylko w 2010 r. ze wsparcia KIS skorzystało ponad 550 osób.
- To, co jest istotą działalności Klubu, to indywidualne podejście do osoby bezrobotnej i wszechstronne i profesjonalne wsparcie, z jakiego mogą skorzystać osoby potrzebujące - tłumaczy Beata Doktór - doradca zawodowy z KIS. Klub wyposażony jest w kącik prasowy z bazą aktualnej prasy z ofertami pracy oraz kącik internetowy, gdzie spokojnie można sprawdzić ofertę zatrudnienia, jak i przygotować dokumenty aplikacyjne.
Klub aktywizuje przede wszystkim osoby bezrobotne, ale również prowadzi poradnictwo zawodowe, prawne i psychologiczne. Organizuje szkolenia zawodowe dla bezrobotnych. Obecnie trwa nabór na szkolenie w ramach projektu „Każdego Interesuje PoSada”. Szkolenie obejmuje osiemdziesiąt godzin i mogą z niego skorzystać osoby bezrobotne z powiatu buskiego i regionu świętokrzyskiego. Zainteresowanie projektem jest duże. Beneficjenci zdobędą szereg ważnych umiejętności. Nauczą się obsługi kasy fiskalnej, obsługi klienta, pozyskiwania klienta. Pogłębią zdolności komunikacyjne i interpersonalne oraz nauczą się przygotowywać dokumenty aplikacyjne. Projekt realizowany jest od 2010 r. Szkolenia odbywają się w sali wykładowej. W chwili obecnej do projektu przystąpiło 78 osób w różnym wieku, a część z tych osób podjęła już zatrudnienie.
- Tego typu szkolenie jest dużą szansą dla osób długotrwale bezrobotnych. Pozwala im na poznanie nowych ludzi, pomaga uwierzyć we własne możliwości - tłumaczy Beata Doktór.
Od czterech lat w KIS prowadzony jest projekt w ramach POKL ze szkoleniem na opiekuna osób starszych. Nabór trwa cały czas. - To zawód przyszłości i cieszy się zainteresowaniem wśród kobiet, które od dłuższego czasu poszukują zatrudnienia - zaznacza doradca.
Uczestnicy szkolenia nabywają umiejętności związane z opieką nad osobą starszą i chorą. Uczą się, w jaki sposób rozmawiać z osobami starszymi, jak wykonywać podstawowe zabiegi pielęgnacyjne wobec podopiecznego. W ramach szkolenia nabywają doświadczeń podczas praktyk w Domu Pomocy Społecznej w Świniarach, gdzie przebywają osoby z zaburzeniami psychicznymi. Zajęcia prowadzą wykładowcy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Uczestnicy otrzymują dodatek szkoleniowy i ciepły posiłek. - Jedna z beneficjentek szkolenia założyła już własną działalność gospodarczą jako opiekun osób starszych - mówi.
W maju w powiecie buskim wskaźnik bezrobocia wskazywał 8,5 procent. Samo miasto z rozwiniętym sektorem usługowym i bogatą bazą uzdrowiskową nie odczuwa problemu w dotkliwy sposób, znacznie gorzej przedstawia się sytuacja w ościennych gminach i małych miejscowościach, gdzie jest wielu bezrobotnych. Tylko w ostatnim czasie zamknięto cementownię w Gackach, co w oczywisty sposób wiązało się ze zwolnieniami. Redukcje zatrudnienia objęły również przetwórnię owocowo-warzywną w Busku - wymienia Beata Doktór.
Pomóż w rozwoju naszego portalu