Reklama

Mądrość od Boga

Niedziela podlaska 30/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„(…) spełniam twoje pragnienie i daję ci serce mądre i rozsądne (…)”
(1 Krl 3, 12)

W cenie jest tzw. mądrość życiowa, czyli umiejętność wychodzenia z opresji, zdolność adaptacji do aktualnych warunków życia, łatwość wybierania najkorzystniejszych rozwiązań. Ta naturalna cnota podlega jednak weryfikacji, gdy człowiek musi zadecydować o czymś, co dotyczy dobra duchowego i przyszłego życia. Okazuje się wtedy, że ludzka mądrość nie wystarcza - trzeba mądrości „z góry”!…
Proroczy sen Salomona, opisany w Pierwszej Księdze Królewskiej, jest niezwykle realistyczny. Król świadom swojej misji wobec narodu prosi Boga o „serce pełne rozsądku” do kierowania ludem, a otrzymuje zapewnienie również o innych darach. Najwyższemu najwyraźniej podoba się sposób rozumowania władcy, chociaż w swej wszechwiedzy zna doskonale jego przyszłość i zdaje sobie sprawę, że zaślepiony bogactwem Salomon zniweczy otrzymany dar. Widocznie na tę chwilę trzeba było znaku, który poruszył ówczesny świat i kazał pytać o źródło mądrości syna Dawida. W Mateuszowej Ewangelii Chrystus wskazuje na cel, któremu służy prawdziwa mądrość - jest nim zdobycie królestwa niebieskiego, porównanego tu do skarbu ukrytego w roli i drogocennej perły, dla których trzeba „stracić” wszystko, co może się wydawać cenne na tej ziemi. Człowiek z przypowieści musi sprzedać „wszystko, co ma”, czyli zaryzykować, zagrać va banque o życie wieczne. Ono właśnie jest tyle warte - wszystko, co mam! Tylko ci, którzy mają odwagę takie ryzyko podjąć, mogą czuć się szczęściarzami schwytanymi w „sieć królestwa”. Św. Paweł odkrywa przed wiernymi logikę mądrości Bożej, w której zawiera się zarazem odwieczne poznanie każdego człowieka i nasze przeznaczenie do zbawienia, i powołanie, i usprawiedliwienie, i obdarowanie chwałą. Dla Apostoła czymś oczywistym jest odwołanie się do miłości, którą stworzenie odpowiada na miłość Stwórcy, ponieważ tylko wtedy możliwe jest Boże współdziałanie z ludźmi „dla ich dobra”.
Historia Salomona jest dla nas podwójnie pouczająca: jak powiedziano wyżej - chodzi o możliwość zniweczenia Bożego daru, chodzi jednak również o konieczność trwania w jedności z Mądrością odwieczną, by nie skupić się na zabłyśnięciu wiedzą i inteligencją, ale systematycznie podejmować dialog i uważnie słuchać Słowa, by je później dokładnie wypełniać. Wielu ochrzczonych rezygnuje z tego dialogu i uważa, że mogą Boga nie słuchać. Jak przekonać ich, że „zyskując świat”, tracą największe i jedyne bogactwo zbawienia? Nie da się tego zrobić bez przyprowadzenia ich na nowo do Mądrości wcielonej - ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Majowe podróże z Maryją: Brodnica. U Niepokalanej w cieniu brodnickiego „Klasztorku”

2026-05-13 20:50

[ TEMATY ]

Brodnica

Majowe podróże z Maryją

FB/Klasztorek Brodnica

Obraz Matki Bożej w Brodnicy

Obraz Matki Bożej w Brodnicy

To już prawie połowa naszego pielgrzymowania szlakiem franciszkańskich sanktuariów maryjnych. Zostawiamy za sobą krainy południowej Polski, by udać się na północ, do Brodnicy – miasta, w którym historia krzyżackich murów spotyka się z franciszkańską łagodnością. W samym sercu miasta, w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, zwanym przez mieszkańców czule „Klasztorkiem”, Maryja od wieków czuwa nad tym regionem. Sanktuarium to, ufundowane w XVIII wieku przez Józefa Pląskowskiego i jego żonę Rozalię, do dziś pozostaje duchową latarnią dla Ziemi Michałowskiej.

Gdy wchodzimy do barokowego wnętrza brodnickiej świątyni, nasze oczy kierują się ku prezbiterium. Na bocznej ścianie odnajdujemy wyjątkowy, siedemnastowieczny obraz Matki Bożej Królowej Aniołów. Maryja z Dzieciątkiem, adorowana przez niebiańskie zastępy, patrzy na nas z wizerunku umieszczonego w ozdobnej, roślinnej ramie. Choć świątynia nosi wezwanie Niepokalanego Poczęcia, to właśnie ten wizerunek przypomina nam o królewskiej godności Maryi, która jako Matka Syna Bożego jest bliska każdemu człowiekowi. Brodnica to także znane w całym regionie Sanktuarium św. Antoniego z Padwy, którego kult – tak silnie franciszkański – nierozerwalnie splata się tu z czcią oddawaną Matce Bożej.
CZYTAJ DALEJ

Watykańskie treści na cyfrowych ekranach w Rzymie i Mediolanie

2026-05-14 18:15

[ TEMATY ]

Rzym

Mediolan

cyfrowe ekrany

@Vatican Media

Dykasteria ds. Komunikacji rozpoczyna nową inicjatywę we współpracy z włoską platformą „Selfiestreet”.

Dykasteria ds. Komunikacji rozpoczyna nową inicjatywę we współpracy z włoską platformą „Selfiestreet”.

Oficjalne zdjęcia, nagrania i specjalne transmisje Stolicy Apostolskiej będą codziennie prezentowane na wielkich ekranach cyfrowych w Rzymie i Mediolanie. Dykasteria ds. Komunikacji rozpoczyna nową inicjatywę we współpracy z włoską platformą „Selfiestreet”, aby za pomocą współczesnych narzędzi komunikacji docierać z przekazem Watykanu do szerszej publiczności.

Projekt rozpocznie się 17 maja. Zakłada codzienną emisję oficjalnych treści związanych ze Stolicą Apostolską w dobrze widocznych miejscach publicznych. Na ekranach sieci „Selfiestreet” pojawią się obrazy, materiały wideo oraz specjalne przekazy multimedialne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję