Reklama

Służąc i miłując

„Świat współczesny coraz bardziej potrzebuje żywych przykładów miłości, zwycięzców Bożych, którzy będą szli przez ziemię w milczeniu, w poszanowaniu innych, nie złorzecząc, nie wygrażając, nie bijąc i nie stosując przemocy, ale służąc i miłując” - mówił kard. Stefan Wyszyński. W tym roku, kiedy mija 110. rocznica urodzin i 30 lat od śmierci Prymasa Tysiąclecia, ten Pasterz Kościoła i Ojciec Narodu jest wskazywany jako szczególny wzór wiary niezłomnej, sługa Chrystusa i człowieka

Niedziela lubelska 29/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Stefan Wyszyński przez posługę Kościołowi lubelskiemu, trwale wpisał się w pamięć i serca Lublinian. Widniejący na frontonie katedry lubelskiej symboliczny kartusz z jego biskupim zawołaniem „Soli Deo” (Jedynemu Bogu) oraz pomniki przed budynkiem Kurii Metropolitalnej i na dziedzińcu KUL, nie pozwalają zapomnieć dzieła, jakie tu rozpoczął i krzewił. W ostatnim czasie, jego zasługi przypomniało sympozjum pt. „Stefan kard. Wyszyński - Pasterz Kościoła i Ojciec Narodu”, jakie odbyło się w KUL oraz towarzyszące mu inicjatywy: program słowno-muzyczny w wykonaniu placówek ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Prymasa Wyszyńskiego, inscenizacja teatralna przygotowana przez Szkołę Podstawową i Gimnazjum im. Prymasa Wyszyńskiego w Wilczopolu, a także wystawa „poświęcona Orędownikowi godności człowieka, Prymasowi Polski, kard. S. Wyszyńskiemu pt. «Umiłowane Dzieci Boże, Dzieci Moje!»”. Na co dzień zaś, postawę i świadectwo kard. Wyszyńskiego wspominają i uczą się naśladować członkowie Koła Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia, które działa przy parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Lublinie. Jego członkowie gromadzą się w ostatni wtorek miesiąca po Mszy św. o godz. 18.00, by „poznawać dziedzictwo kard. Stefana Wyszyńskiego, kształtować życie w oparciu o duchowe wartości jakimi żył, wspierać jego dzieła przez modlitwę, życzliwość i krucjatę miłości oraz modlić się o jego beatyfikację”. Do takiej postawy zachęcał w 1981 r. Jan Paweł II, mówiąc: „Szczególnym przedmiotem medytacji uczyńcie postać niezapomnianego Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, jego osobę, naukę i rolę w jakże trudnym okresie naszej historii. Podejmijcie to wielkie i trudne dzieło, dziedzictwo przeszło tysiącletniej historii, na którym on Prymas Polski, dobry pasterz, wycisnął trwałe, niezatarte piętno. Podejmijcie i prowadźcie je ku przyszłości”.

Słowo i działanie

Obecność Prymasa Tysiąclecia w Lublinie związana jest nie tylko z czasem jego posługi biskupiej (1946-49). Wcześniej, w 1925 r., ks. Wyszyński podjął naukę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w zakresie prawa kanonicznego i nauk społeczno-ekonomicznych. W czasie studiów mieszkał w konwikcie księży studentów przy ul. Archidiakońskiej i uczestniczył m.in. w pracach Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Odrodzenie” i „Bratniak”. Prawdopodobnie wziął udział w I Ogólnopolskiej Akademickiej Pielgrzymce na Jasną Górę. Edukację zakończył w 1929 r. doktoratem, na mocy obrony rozprawy naukowej pt. „Prawa rodziny, Kościoła i Państwa do szkoły” i wyjechał z Lublina. Poszukiwany przez gestapo, ks. Stefan Wyszyński wrócił na Lubelszczyznę w 1939 r., gdzie do 1942 r. ukrywał się w Nasutowie, Nowodworze, a potem w Kozłówce i Żułowie, gdzie był kapelanem niewidomych dzieci i opiekujących się nimi Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.
Do Lublina powrócił w 1946 r. jako nowo mianowany biskup ordynariusz. Praca bp. Wyszyńskiego w Lublinie mierzona była odbudową życia społecznego i kościelnego, a jego nowatorskie pomysły jak: zobowiązania proboszczów do zakładania bibliotek parafialnych i czytelni, ożywiania stowarzyszeń i organizacji kościelnych oraz organizowanie świetlic i zachęta do prenumeraty czasopism katolickich - przeszły do historii. W czasie pełnienia funkcji ordynariusza bp Stefan otworzył Wydział Filozofii Chrześcijańskiej, powołał Instytut Wyższej Kultury Religijnej oraz zainicjował wydawanie „Encyklopedii Katolickiej”. Wiele starań dołożył, aby odzyskać gmach Seminarium Duchownego, wznowić działalność Gimnazjum Biskupiego oraz zorganizować diecezjalny dom rekolekcyjny w Nałęczowie. Jego osiągnięcia naukowe potwierdza zaś m.in. doktorat honoris causa, jaki przyznał mu Katolicki Uniwersytet Lubelski w 1949 r. za „duże zasługi piórem i słowem na polu szerzenia wiedzy filozoficznej, biorąc pod uwagę jego dorobek naukowy w zakresie filozofii chrześcijańskiej, a w szczególności etyki społecznej oraz doceniając jego zasługi jako Wielkiego Kanclerza Uniwersytetu dla Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej”. I stąd dziś, dla społeczności KUL wspominającej swojego Wielkiego Kanclerza, wciąż są aktualne słowa, jakimi Prymas zwracał się do niej: „Nie wystarczy wiedzieć, trzeba wiedzę ukochać. Trzeba wśród nauki głosić miłość, bo uczelnia katolicka musi miłować!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Obrona i świadectwo

Wspomnienia związanie z Prymasem Tysiąclecia prowadzą do wskazania go jako człowieka, który charakteryzował się ojcowską postawą okazywaną każdemu. Wyrażało się to m.in. w zwrotach kierowanych do wiernych: „dzieci Boże, dzieci moje”. Wg prymasa seniora Henryka Muszyńskiego wynikało to z faktu, iż kard. Wyszyński „był świadomy funkcji ojca narodu, którą faktycznie spełniał, a być może także i interrexa”. Wskazał na to sam Prymas, mówiąc: „historia obdarzyła mnie rolą interrexa, chociaż nie pragnę takich przywilejów i zaszczytów. Jednak gdybym wiedział, że dla ratowania narodu polskiego należałoby pójść na kolanach do Komitetu Centralnego, to poszedłbym. Nie jest bowiem istotna moja osoba, ale byt i przetrwanie narodu”. Dla tych, których mu Bóg powierzył, faktycznie był w stanie zrobić wiele. Świadectwem tego jest m.in. porozumienie z rządem, jakie zawarł w 1952 r. Na jego mocy rząd zapowiadał poszanowanie wolności religijnej i nieutrudnianie praktyk religijnych, a Episkopat - poszanowanie władzy państwowej i przeciwstawianie się wystąpieniom antypaństwowym, ale w ramach własnej kompetencji. - Biskupi zaznaczali wyraźnie, że to nie jest układ, ale umowa. Część opinii oceniała to dość sceptycznie. To był bardzo śmiały krok w ówczesnych czasach, nawet osądzano, że to jest pewien wyraz uległości wobec reżimu komunistycznego. Prymas oświadczył (i tu widać jego autorytet i wierność), że bierze na siebie całą odpowiedzialność za treść i ustalenia w tych warunkach - pokreśla abp Muszyński. I choć porozumienie upadło, a Prymas Tysiąclecia został aresztowany i przetrzymywany w odosobnieniu, dzięki niezłomej postawie, wierze i przekonaniom, pozostał „symbolem zwycięstwa nad ateizmem w wydaniu systemu marksistowskiego”.

Modlitwa o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego

Boże w Trójcy Świętej Jedyny, Ty w swojej niewypowiedzianej dobroci powołujesz ciągle nowych apostołów, aby przybliżali światu Twoją Miłość. Bądź uwielbiony za to, że dałeś nam opatrznościowego Pasterza Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Boże, źródło wszelkiej świętości, spraw, prosimy Cię, aby Kościół zaliczył go do grona swoich świętych. Wejrzyj na jego heroiczną wiarę, całkowite oddanie się Tobie, na jego męstwo wobec przeciwności i prześladowań, które znosił dla imienia Twego. Pomnij, jak bardzo umiłował Kościół Twojego Syna, jak wiernie kochał Ojczyznę i każdego człowieka, broniąc jego godności i praw, przebaczając wrogom, zło dobrem zwyciężając. Otocz chwałą wiernego sługę Twojego Stefana Kardynała, który wszystko postawił na Maryję i Jej zawierzył bez granic, u Niej szukając pomocy w obronie wiary Chrystusowej i wolności Narodu. Ojcze nieskończenie dobry, uczyń go orędownikiem naszych spraw przed Tobą. Amen.

Informacje wykorzystane w artykule pochodzą z sympozjum „Stefan kard. Wyszyński - Pasterz Kościoła i Ojciec Narodu”, jakie odbyło się 25 maja br., w KUL, z razji 30-lecia śmierci kard. S. Wyszyńskiego.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Od dzieciństwa była prowadzona przez mamę za rękę do kościoła. Gdy dorosła, nie miała już takiej potrzeby. – Mawiałam do męża: „Weź dzieci do kościoła, ja ugotuję obiad i odpocznę”, i on to robił. Czasem chodziłam do kościoła, ale kompletnie nie rozumiałam, co się na Mszy św. dzieje. Niekiedy słyszałam, że Pan Bóg komuś pomógł, ale myślałam: No, może komuś świętemu, wyjątkowemu pomógł, ale na pewno nie robi tego dla tzw. przeciętnych ludzi, takich jak ja.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak zaznacza, że „od czasu do czasu zastanawiamy się, co jest najważniejsze, cośmy powinni przede wszystkim w życiu robić”. Biblista wskazuje, że odpowiedź znajduje się w dzisiejszej Ewangelii. „Przede wszystkim powinniśmy trwać w Chrystusie” - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ogłoszono program papieskiej wizyty w Weronie

2024-04-29 11:54

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

Werona

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Nazajutrz po wizycie duszpasterskiej w Wenecji, Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program wizyty papieża w Weronie w dniu 18 maja.

Franciszek wyruszy helikopterem z Watykanu o godz. 6.30, by wylądować w Weronie o godz. 8.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję