Reklama

Nowinki i tradycja. SacroExpo 2011

Zorganizowane w Kielcach po raz dwunasty, największe w tej części Europy targi branży sakralnej trwały od 13 do 15 czerwca, a na ponad 300 stoiskach z 15 krajów można było dostać i obejrzeć wszystko to, co jest potrzebne do sprawnego funkcjonowania starych i nowych obiektów sakralnych i dla nowoczesnego duszpasterstwa. Gościem specjalnym tegorocznej wystawy był nuncjusz apostolski w Polsce - abp Celestino Migliore

Niedziela kielecka 27/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Oczekuję wrażeń estetycznych”

- Dziękuję za włączenie mnie do grona uczestników tej prestiżowej imprezy, oczekuję mnóstwa wrażeń estetycznych - mówił abp Migliore, otwierając Międzynarodową Wystawę Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo. - Jako młody student filozofii przekonałem się, że byt, prawda, dobro i piękno są zamienne. Dzisiaj mamy przyjemność przekonać się o mądrości tej łacińskiej sentencji - zauważył.
Bp Kazimierz Ryczan zwrócił z kolei uwagę na to, że „świętość jest tam, gdzie są wielcy artyści” oraz na stały związek Episkopatu i Kościoła z imprezą. Andrzej Mochoń - prezes Targów Kielce podkreślił, że na ekspozycji znajduje się „pełne spectrum” potrzebne do wyposażenia kościołów i funkcjonowania parafii. Hierarchowie Kościoła z przedstawicielami władz wojewódzkich i miejskich, rektorzy wyższych uczelni, przełożeni zakonów i zgromadzeń oraz księża i goście świeccy uważnie zwiedzali stoiska, a było co oglądać: od szeroko prezentowanych różnych dziedzin sztuki (sporo rzeźby, ikon, witraży, prawie wcale - malarstwa), po oświetlenia, szaty liturgiczne, nowoczesne technologie. Wśród nowości targowych znalazły się m.in. urządzenia firmy Activtek, likwidujące pleśnie, grzyby i inne ustroje, znajdujące zastosowanie także w obiektach sakralnych czy przeróżne elementy podgrzewane do kościołów. Były to nie tylko ławki i konfesjonały, ale dywaniki grzewcze, płytki grzejne, podgrzewane … korporały i in. Firmy proponujące te towary reklamowały je jako super energooszczędne (były one chętnie nabywane m.in. przez księży z Litwy, wprowadzone je już także np. w Gdańsku).
Ogromną popularnością cieszą się niezmiennie szaty liturgiczne, choć księża narzekają, że można je na SacroExpo raczej zamówić, trudniej bezpośrednio zakupić. Poszukiwane były „przewiewne” alby i - rzadziej - wyszukane, ręcznie haftowane ornaty.
Sporo zwiedzających zatrzymywało się przy punktach biur pielgrzymkowych. Szeroko prezentowały się firmy architektoniczne, pracownie artystyczne i organowe, były oferty dotyczące aranżacji przestrzeni wokół kościoła czy zakładania i ochrony współczesnych cmentarzy. Prezentowały się wydawnictwa katolickie oraz projekty ewangelizacyjne i duszpasterskie, np. „Chrześcijańska szkoła pod żaglami”.

Reklama

„Per Artem ad Deum” - tylko na SacroExpo

Kielecka impreza ma wyłączność na przyznawanie tej prestiżowej nagrody Papieskiej Rady ds. Kultury, której inicjatorem był w 1982 r. Jan Paweł II. W tym roku - po raz siódmy z kolei - nagroda powędrowała do wybitnego architekta obiektów sakralnych - Stanisława Niemczyka, związanego głównie z Tychami i Górnym Śląskiem. Targom SacroExpo towarzyszyła wizualizacja prac nagrodzonego architekta.
Ośmioosobowa Komisja konkursowa przyznała także medale honorowe i wyróżnienia imprezy. Medal Honorowy JE Prymasa Seniora Ks. Józefa Kardynała Glempa otrzymała Firma Usługi Architektoniczne Teresa Firlej, medal Targów Kielce przyznano pracowni rzeźby Zygfryda Grossa, zaś Nagrodę Honorową JE Biskupa Kieleckiego Ks. Kazimierza Ryczana otrzymał Zakład Produkcji Urządzeń Grzejnych „Izoterma”, którego właścicielem jest Zbigniew Bereżański.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Imprezy towarzyszące

W ramach targów odbyła się IX Międzynarodowa Konferencja poświęcona architekturze i sztuce sakralnej „Kościoły naszych czasów” pod hasłem „Przestrzenie sacrum”, z udziałem muzealników z Politechniki Lubelskiej, Warszawskiej, Krakowskiej, Gliwickiej, Opolskiej, z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Prelekcje naukowców dotyczyły głównie obszaru kształtowania współczesnej przestrzeni sacrum. Odbyła się także specjalistyczna konferencja „Technologie energooszczędne w budownictwie sakralnym”. Ks. Andrzej Rusak prezentował atrakcje Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, goście zwiedzali także wystawę fotograficzną kieleckiego fotografika Antoniego Myśliwca „Tajemnice cerkwi”. To wykonane w oryginalnym oświetleniu 42 fotografie wybrane spośród tysięcy, dokumentujących 3 lata funkcjonowania cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Kielcach. Odbyła się także prezentacja Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej (ZoSIA) na stoisku Narodowego Archiwum Cyfrowego G-15. Program jest reklamowany jako kompleksowe rozwiązanie dla wszystkich instytucji posiadających zbiory archiwalne, a więc również muzeów, w tym diecezjalnych i prowadzonych przez Kościół. Pozwala opracowywać informacje o zbiorach znajdujących się w archiwach oraz udostępniać je w internecie. Jest to projekt niekomercyjny, opracowany w całości przez NAC.
Przed wejściem do głównej hali można było obejrzeć wystawę Europejskiego Kalendarza o charakterze ekumenicznym. Projekt, autorstwa Muzeum Diecezjalnego w Kielcach, wykorzystując reprodukcje najważniejszych europejskich dzieł sztuki, zwraca także uwagę na ekumenizm i wspólnotę korzeni wyznań chrześcijańskich.
Wśród atrakcji i tegorocznych hitów: oferowane przez włoską firmę elektroniczne różańce (dla osób z problemami wzroku, ale nie tylko), podgrzewane ławki i konfesjonały do kościołów, nowoczesne chłodnie - katafalki czy szeroka oferta rękodzieła afrykańskiego, wykonanego przez podopiecznych misjonarzy, a także oryginalne srebrne sztabki numizmatyczne z podobizną papieża, które powstały w szwajcarskiej firmie. Zainteresowanie - choć nie tak duże, jak można było oczekiwać, wzbudzał zrekonstruowany w Kiecach 18-metrowy papieski papamobile z pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Finał XI Festiwalu Piosenki Religijnej w KCK i koncert organowy z fragmentami „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II w Ekumenicznej Świątyni Pokoju dopełniły obrazu tegorocznych targów branży sakralnej.
Jak mówi Robert Frąk, menadżer SacroExpo, konieczne jest uważne wsłuchiwanie się w opinię uczestników SacroExpo, dialog z ekonomami diecezji, zakonów. - Reagujemy na bieżąco, dopasowując ofertę do aktualnych potrzeb Kościoła - uważa Frąk. Podkreśla, że w tym roku organizatorzy położyli nacisk na współczesne technologie, szczególnie w zakresie ocieplania świątyń i multimedia ewangelizacyjne.
Znacznie mniej kiczowatej pseudosztuki sakralnej (np. prawie zniknęły cukierkowate figurki bożonarodzeniowe), więcej technicznych rozwiązań, nowinek, innowacji, architektury - to chyba dobry kierunek.
Imprezę odwiedziło w tym roku 4251 osób.

* * *

STANISŁAW NIEMCZYK - urodzony w 1943 r., wyróżniony Honorową nagrodą SARP 1998, a w2000 r. uhonorowany przez Jana Pawła II odznaczeniem Pro Ecclesia et Pontifice, zasłynął jako twórca kościołów budowanych latami przy dużym współudziale parafian, z charakterystycznymi detalami, powstającymi często spontanicznie na placu budowy. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 1968 r. pracował w Tychach w Miastoprojekcie, gdzie zasłynął z projektowania obiektów nietypowych, prekursorskich. Autor budynków handlowych, usługowych, mieszkalnych, ale przede wszystkim niezwykłych kościołów. Bank w Czechowicach-Dziedzicach, czy osiedla w Mikołowie - to jego bardziej znane projekty usługowe. Najsłynniejsze zaś sakralne - to kościół pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach czy kościół Ducha Świętego w Tychach oraz zespół klasztoru i kościoła franciszkanów.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież w Wenecji: paradoksalnie, pobyt w więzieniu może oznaczać nowy początek

2024-04-28 09:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA

Paradoksalnie, pobyt w zakładzie karnym może oznaczać początek czegoś nowego, poprzez ponowne odkrycie nieoczekiwanego piękna w nas samych i w innych, czego symbolem jest wydarzenie artystyczne, które gościcie i do którego projektu aktywnie wnosicie swój wkład" - powiedział Franciszek do kobiet osadzonych w Zakładzie Karnym Wenecja-Giudecca. W nim znajduje się Pawilon Stolicy Apostolskiej na 60. Międzynarodowej Wystawie Sztuki - La Biennale w Wenecji.

Papież zapewnił kobiety, osadzone w Zakładzie Karnym w Giudecca, że zajmują one szczególne miejsce w jego sercu.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Wenecji: Młody człowieku - wstań i idź!

2024-04-28 10:52

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

"Młody człowieku, który chcesz wziąć w ręce swe życie, wstań! Otwórz swoje serce przed Bogiem, podziękuj Mu, przyjmij piękno, którym jesteś; zakochaj się w swoim życiu. A potem idź! Wyjdź, idź z innymi, szukaj samotnych, nadaj barwy światu swoją kreatywnością, pomaluj drogi życia Ewangelią. Wstań i idź" - wezwał Franciszek podczas spotkania z młodzieżą na placu przed bazyliką Santa Maria della Salute w Wenecji. Papież zachęcił: "Weź życie w swoje ręce, zaangażuj się; wyłącz telewizor i otwórz Ewangelię; zostaw telefon komórkowy i spotkaj się z osobami!

Franciszek zachęcił młodych do dzielenia się doświadczeniami, które są tak piękne, że nie można ich zatrzymać dla siebie. "Jesteśmy tu dzisiaj właśnie po to: aby na nowo odkryć w Panu piękno, którym jesteśmy i by radować się w imię Jezusa, Boga młodego, który miłuje młodych i który zawsze zaskakuje" - powiedział papież.

CZYTAJ DALEJ

Miłość za miłość. Lublin w 10 rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-29 03:44

Tomasz Urawski

Lublin miał szczególny powód do świętowania kanonizacji św. Jana Pawła II. Przez 24 lata był on naszym profesorem i wiele razy podkreślał związki z Lublinem – mówi kapucyn o. Andrzej Derdziuk, profesor teologii moralnej KUL, kierownik Katedry Bioetyki Teologicznej KUL. 27 kwietnia 2014 r., na uroczystość kanonizacji Jana Pawła II z Lublina do Rzymu udała się specjalna pielgrzymka z władzami KUL. - Na frontonie naszego uniwersytetu zawisł olbrzymi baner z wyrażeniem radości, że nasz profesor jest świętym. Były także nabożeństwa w lubelskich kościołach, sympozja i zbieranie publikacji na temat Jana Pawła II – wspomina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję