Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Piszą ikonę nie ludzką ręką uczynioną.

[ TEMATY ]

ikony

kurs pisania ikon

Mandylion

Danuta Jęczmyk OV

Tak powstaje ikona.

Tak powstaje ikona.
W parafii św. Marcina w Jawiszowicach trwa kurs pisania ikony Mandylionu. Prowadzi go pomysłodawczyni kursów w Jawiszowicach – Danuta Jęczmyk OV.

Tworzymy ikonę Mandylionu. Jest to ikona acheiropoietyczna – tzn. nie ludzką ręką uczyniona. Mandylion oznacza z greckiego: chustę, ręcznik. Z powstaniem kanonu związana jest opowieść o królu Abgarze V, władcy Edessy, który zachorował na trąd. Wg jednej z wersji legendy władca wysłał posłańca do Jezusa, ale Ten nie mógł przybyć i posłał Abgarowi chustę, którą przetarł swoją twarz. Na chuście był odbity wizerunek Zbawiciela. Abgar został uzdrowiony z trądu, kiedy przyłożył relikwię do swojego ciała. Stąd Mandylion uważany jest za szczególny wizerunek, poprzez który Chrystus czyni wiele znaków i cudów – tłumaczy Danuta Jęczmyk.

Pierwsze spotkania kolejnej edycji były zaplanowane na kwiecień br., ale z powodu koronawirusa odbyły się dopiero we wrześniu i w pierwszy weekend października. Ikony uczy się pisać w sumie 15 osób, które – ze względu na bezpieczeństwo epidemiczne – zostały przydzielone do 3 grup. Każda z grup spotykała się na zajęciach w wyznaczone weekendy.

Reklama

Przed rozpoczęciem zajęć administrator parafii św. Marcina w Jawiszowicach ks. Szymon Czauderna pobłogosławił uczestników na trud pracy ikonopisarskiej oraz poświęcił materiały oraz narzędzia.

Drugie spotkanie planowane jest na listopad – tym razem już w dwóch grupach. Wtedy zakończą prace nad ikonami, które następnie zostaną poświęcone. Trud pracy nad ikoną uczestnicy kursu ofiarują w konkretnych intencjach, które noszą w swoich sercach.

O kursie można przeczytać również w Niedzieli nr 41 na 11 listopada.

2020-10-12 10:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kurs pisania ikon. Będą tworzyć ikony Chrystusa Pantokratora

[ TEMATY ]

ikona

kurs pisania ikon

Fundacja SECiM

Tak było na poprzednim kursie.

Tak było na poprzednim kursie.

Fundacja SECiM, założona przez Stowarzyszenie Szkoła Ewangelizacji Cyryl i Metody, organizuje podstawowy kurs pisania ikon, który kieruje do osób chcących połączyć swój talent malarski z pragnieniem kontemplacji Boga.

Kurs poprowadzą Barbara i Krzysztof Cudo ze Szkoły Malowania Ikon im. św. Józefa w Wadowicach. Uczestnicy będą pisać ikonę Pana Jezusa Pantokratora w formacie zbliżonym do A4. Oprócz tego prowadzący omówią wiele zagadnień od strony teoretycznej i praktycznej: przybliżą technologię przygotowania desek, gruntów, pozłotnictwa, tempery jajecznej, czy też sposoby werniksowania ikon.

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Wyprawa parowozem

2021-09-22 21:03

Archiwum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Pociąg retro czeka na pasażerów

Pociąg retro czeka na pasażerów

    W nadchodzący weekend ( 25- 26 września) na tory wyjedzie unikatowy, sprawny parowóz ze składem zabytkowych wagonów z XX wieku.

    Jak informuje Łukasz Wideł wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, przejazd jest organizowany w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Wydarzenie wpisuje się w świętowanie 145. rocznicy uruchomienia kolei tarnowsko-leluchowskiej - pierwszej linii kolejowej w tym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję