Reklama

Kościół

Bp Muskus: św. Franciszek z Asyżu uczy, jak odnawiać Kościół w niespokojnych czasach

Do rozwoju i odnowy Kościół potrzebuje tych, którzy mniej pouczają, a więcej kochają – pisze bp Damian Muskus OFM w mediach społecznościowych w związku z uroczystością św. Franciszka z Asyżu. Hierarcha, który sam jest franciszkaninem, podkreśla, że Biedaczyna chciał być „żywą Ewangelią” i dlatego stał się „zaczynem odnowy” w Kościele.

[ TEMATY ]

bp Damian Muskus

Św. Franciszek z Asyżu

Św. Franciszek z Asyżu, fresk Giotto, bazylika św. Francszka, Asyż

Św. Franciszek z Asyżu, fresk Giotto, bazylika św. Francszka, Asyż

Bp Muskus stwierdził, że św. Franciszek z Asyżu zapisał się w historii świata, bo "nad życie umiłował Panią Biedę", a swoją pokorą i pragnieniem "bycia mniejszym" oraz pokutnym stylem życia przemieniał świat.

"W pokornym Franciszku Najwyższy upatrzył sobie narzędzie do odbudowy Kościoła w niespokojnych czasach. Franciszek, posłuszny wołaniu Pana, nie rozpoczął jednak, jak wielu samozwańczych reformatorów, od głośnego buntu przeciwko panującemu porządkowi, nie powstał przeciwko Kościołowi i jego pasterzom" – podkreślił krakowski biskup pomocniczy. Dodał, że by odnowić Kościół, Biedaczyna z Asyżu postanowił „swoje życie uczynić zaczynem odnowy”.

Reklama

"Ten, który postanowił być najmniejszy ze wszystkich, stał się nadzieją dla Kościoła w czasach zamętu, bo zapragnął uczynić swoje życie żywą Ewangelią" - zaznaczył bp Muskus. Według niego, św. Franciszek z Asyżu wciąż przypomina, że "w Bożej logice to, co w ludzkich oczach jest słabe i małe, ma wielką wartość w niebie".

Podziel się cytatem

Hierarcha przypomniał ponadto słowa Benedykta XVI z jego ostatniej audiencji generalnej: "Wiedziałem zawsze, że łódź Kościoła nie jest moja, nie jest nasza, lecz Jego".

"Te słowa warto dla przypomnienia umieścić nie tylko w kancelariach parafialnych, kuriach biskupich, a nawet dykasteriach watykańskich, ale wszędzie tam, gdzie spotykają się, żyją, tworzą i modlą się uczniowie Jezusa" - uważa krakowski biskup pomocniczy.

Reklama

"Ile razy, przekonani o własnych racjach, ludzie odrzucają inaczej myślących, inaczej modlących się, wyrażających swą wiarę na inny sposób? Podziały w Kościele, jeszcze bardziej wyostrzone w czasie pandemii, są efektem tego, że często zapomina się o podstawowej prawdzie: Kościół nie jest moją własnością, nie jestem w nim panem. Pan jest jeden" - ocenił.

Jego zdaniem Kościół będzie trwał i rozwijał się zgodnie z pragnieniem jego Założyciela, gdy "wszyscy wierzący, duchowni i świeccy, zrozumieją, że ich rolą jest kochać i służyć, a nie zabiegać o zdobycie aktu własności Kościoła". "»Mój Kościół« mogę mówić tylko wówczas, gdy chcę go przytulić w geście miłości i oddania, nigdy zaś, gdy chcę go zawłaszczyć dla siebie i manifestować w nim swoją władzę" – zauważył.

"Kościół, który kocham, potrzebuje jak najmniej płomiennych oświadczeń, dokumentów i deklaracji, a jak najwięcej ludzi żyjących Ewangelią, ufnych w Bożą miłość, miłujących prostotę i pokorę, zdolnych wybaczać i o wybaczenie prosić" - stwierdza bp Muskus i podkreśla, że do rozwoju i odnowy Kościół potrzebuje "tych, którzy rozpoznają Jezusa w odrzuconych i wzgardzonych, którym obce jest pragnienie znaczenia i władzy, którzy mniej pouczają, a więcej kochają".

2020-10-04 07:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo: Kto nie ma Boga, wszystko utraca.

– Życzę wam, byście zawsze z Bogiem szli przez życie. Wtedy będziecie mieli bogactwo tego życia i życia wiecznego – mówił abp Wacław Depo 4 października w parafii św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie.

W uroczystość odpustową ku czci św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie Sumie przewodniczył i słowo Boże wygłosił abp Wacław Depo. Podczas liturgii konsekrował nowy ołtarz i udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży. Ponadto wręczył dzieciom klas III przygotowującym się do I Komunii św. poświęcone różańce oraz modlił się łaskę zdrowia dla proboszcza ks. prał. Romana Szecówki, do tego też zachęcał wszystkich zebranych. W homilii metropolita częstochowski ukazał światła świętości licznych świętych wspominanych w październiku, wśród nich św. Franciszka. Z tej mozaiki świętych wypływa zadanie dla każdego człowieka, którym jest zaproszenie do bliskości z Bogiem. Przez łaskę chrztu wszyscy zostali zanurzeni w życiu Boga. Teraz przyszedł czas, by dać swoją odpowiedź wobec świata, który zdaje się zapominać o Bogu. Przypomniał, że parafię erygował bp Stefan Bareła, kamień węgielny poświęcił św. Jan Paweł II, świątynię konsekrował ówczesny bp Stanisław Nowak, a także rys biograficzny patrona. – Dlaczego świat i Kościół podziwiają i miłują tego świętego na czele z papieżem Franciszkiem? – pytał kaznodzieja. Opowiadając na to pytanie, wskazał na dary, których ludzie pragną, ale bez pomocy Bożej i darów Ducha Świętego nie są w stanie osiągnąć. Są nimi: radość, wolność, prawda, pokój i pojednanie między narodami. – Prawda o Jezusie Synu Boga, Odkupicielu, jest niezmienna. On wyznacza kierunki naszego życia, ale jesteśmy wolni. Dlaczego w imię tej wolności przygotowaliśmy do umocnienia darem Ducha Świętego – mówił do młodych abp Depo i dodał, że niektórzy z nich rezygnują z katechezy, a ci, którzy przyjmują bierzmowanie, wybrali świadomie, w wolności i opowiedzieli się po stronie Boga. Dlatego zachęcał wszystkich zgromadzonych: – Prośmy Ducha Świętego o potrzebne moce do przeźroczystego świadectwa wiary i postępowania według jej zasad. Niech nasi święci patronowie również ci, których wybraliście w sakramencie bierzmowania, wstawiają się za nami.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Porszewice: Duszpasterze Akademiccy na rekolekcjach

2021-09-22 14:36

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Blisko 30 duchownych z całej Polski uczestniczy w dorocznych rekolekcjach dla duszpasterzy akademickich, które odbywają się w Ośrodku Konferencyjno – Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach k. Łodzi Trzydniowe skupienie prowadzi ks. Mirosław Tykfer z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję