Reklama

Niedziela Częstochowska

Ziemia szczególnego świadectwa

Udziałem we Mszy św. w intencji ojczyzny Zarząd częstochowskiego oddziału Konspiracyjnego Wojska Polskiego uczcił 3 października 75. rocznicę utworzenia KWP przez kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”.

[ TEMATY ]

kpt. Stanisław Sojczyński

Konspiracyjne Wojsko Polskie

Maciej Orman/Niedziela

Członkowie KWP Oddział Częstochowa przy pomniku kpt. Stanisława Sojczyńskiego ps. Warszyc

Członkowie KWP Oddział Częstochowa przy pomniku kpt. Stanisława Sojczyńskiego ps. Warszyc

Eucharystii w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie przewodniczył proboszcz parafii ks. Andrzej Sobota.

– Szczęśliwe nasze oczy, że widzą Polskę wolną, suwerenną, wymarzoną, za którą walczyli nasi ojcowie i pradziadowie. Trudna jest historia do wolności naszego narodu. Trudne są nasze dzieje, ale zawsze w tych dziejach był duch ochoczy, duch wolnego człowieka – powiedział w homilii.

Reklama

W nawiązaniu do Ewangelii św. Łukasza o powrocie z misji 72 uczniów przypomniał o obietnicy danej im przez Jezusa – będą stąpać po skorpionach i wężach i nic im nie zaszkodzi. – Żyjemy w świecie, w którym są węże i skorpiony. Lękamy się, że nam zaszkodzą. Żyjemy w świecie, w którym jest również Pan i także się lękamy, że nam nie pomoże, ale On zostawił nam swoje imię, dlatego mogę wołać: Jezu, ufam Tobie! Jezu, Ty się tym zajmij! – podkreślił ks. Sobota.

– Na imię Jezusa poddają nam się nawet złe duchy. Możemy chodzić po wężach i skorpionach. Nie zaszkodzą nam. Po spojrzeniu na świat, w którym są skorpiony i węże, oczami Chrystusa, on staje się nieszkodliwy – kontynuował.

Zaznaczył, że dzięki zwycięstwu Polaków w Bitwie Warszawskiej „niszczycielski komunizm został zatrzymany, a błędy Rosji, przed którymi przestrzegała Matka Boża w Fatimie w 1917 r., nie rozlały się po całej Europie i świecie”. Kapłan zwrócił również uwagę, że wobec prawie miliona żołnierzy nieprzyjaciela Polska mogła przeciwstawić trzykrotnie mniejsze siły, „jednak Bóg pobłogosławił wielki wysiłek narodu, determinację i modlitwę”. – Wysłuchał żarliwych modlitw narodu, który zawierzył się swojej Królowej i Najświętszemu Sercu Jezusa. Wynagrodził ofiarność, poświęcenie i miłość do ojczyzny. Nagrodził wdowi grosz ofiarowany na wsparcie armii. Sternicy państwa potrafili się wznieść ponad egoizm, podziały i niechęci i działać w jedności. Ponad duchem czasu, który zawsze podcina nam skrzydła, zatriumfował szlachetny duch Polski – wyliczał ks. Sobota.

Reklama

Za dzisiejszego szkodliwego ducha czasu uznał poprawność polityczną i historyczną. – Polacy nie są poprawni politycznie, a może nawet historycznie, bo chcą być wolni i nie dadzą się zniewolić nawet nowym ideologiom neomarksistowskim. Zatriumfował szlachetny duch polskiego narodu, bo zawsze walczymy o sprawy Boże i narodowe – zaznaczył.

– Trudno sobie wyobrazić Polskę bez Chrystusa, bez krzyża, bez katolicyzmu. W tym rodził się sens naszego trwania wbrew wyrokom wydawanym na naród przez wrogów polskości. To jest także zadanie zlecone nam przez Boga. Jak mówił św. Jan Paweł II, na ziemi szczególnego świadectwa chwalebnie wypełnili je obrońcy Polski w 1920 r. Dlatego dzisiaj ich wspominamy, dlatego wspominamy tych, których nazywamy Konspiracyjnym Wojskiem Polskim – wołał duszpasterz.

Przytoczył również fragmenty Pieśni Konspiracyjnego Wojska Polskiego ze słowami: „O, cześć wam, panowie z Lublina, / Za naszą niewolę – kajdany! / O, cześć wam za rządy batiuszki Stalina, / Za kraj nasz krwią bratnią zbryzgany”. – Ktoś powie: mowa nienawiści, po co to przypominać? Nie, to odwieczny duch narodu, duch wolności, do której wzywa nas i którą daje nam Chrystus – wyjaśnił ks. Sobota.

– Żołnierze Wyklęci byli jak rycerze Krzywoustego. Nie byli żadną bandą, ale ostatnimi rycerzami Rzeczpospolitej spod znaku Orła Białego w dumnej, królewskiej koronie, spod znaku Maryi, Hetmanki Żołnierza Polskiego. Dzisiaj przekazują nam swój testament, byśmy byli wierni Bogu i ojczyźnie – zakończył.

Edmund Nowakowski, przewodniczący Zarządu Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego Oddział Częstochowa, przypomniał, że utworzenie KWP było skutkiem sprzeciwu kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” wobec rozkazu wydanego przez płk. Jana Mazurkiewicza. 8 września 1945 r. pułkownik zwrócił się do byłych akowców i osób pozostających w konspiracji z apelem o ujawnienie się, złożenie broni i skorzystanie z amnestii. – To wykraczało poza rozkaz rozwiązania Armii Krajowej wydany przez gen. Leopolda Okulickiego. Kapitan Sojczyński napisał list otwarty do płk. Mazurkiewicza, w którym sprzeciwiał się podporządkowaniu się sowietom – podkreślił Nowakowski. Dodał, że oddziały i sztab „Warszyca” były obecne w Częstochowie, niedaleko miejsca, w którym dzisiaj znajduje się jego pomnik (skrzyżowanie ulic św. Rocha i Wręczyckiej), a równocześnie w pobliżu miejsca jego aresztowania, do którego doszło 27 czerwca 1946.

Na pomniku znajduje się również Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” w formie krzyża, który przewodniczący Zarządu KWP w Częstochowie otrzymał od ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego w dowód uznania za budowę pomnika pamięci narodowej.

Edmund Nowakowski zapowiedział, że uroczyste obchody 75. rocznicy utworzenia KWP odbędą się w przyszłym roku.

Przed Eucharystią Zarząd KWP w Częstochowie złożył kwiaty na pomniku kpt. „Warszyca”.

We Mszy św. uczestniczyli członkowie KWP w Częstochowie, m.in. por. Stefan Pabiańczyk, Korpus Kadetów Częstochowa oraz uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół Technicznych im. Jana Pawła II w Częstochowie.

2020-10-03 15:51

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zdradzony

O pomniku upamiętniającym „Warszyca” z ks. Andrzejem Sobotą, proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, rozmawia Maciej Orman.

Maciej Orman: Dlaczego pomnik kapitana Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” znajduje się u zbiegu ulic św. Rocha i Wręczyckiej w Częstochowie?

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję