Reklama

Kościół

Rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia: dawanie świadectwa o miłosierdziu to podstawowe zadanie Kościoła

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach trwa sympozjum pt. „Bóg bogaty w miłosierdzie”. - Dawanie świadectwa o miłosierdziu Boga jest podstawowym zadaniem posłannictwa Kościoła wobec współczesnego świata - mówił do jego uczestników ks. Jan Machniak, rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia.

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Boże Miłosierdzie

B. M. Sztajner/Niedziela

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego otwarte są wszystkie możliwe zdroje łask. Warto zrobić krok wiary i przekroczyć bramy miłosierdzia

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego otwarte są wszystkie możliwe zdroje łask. Warto zrobić krok wiary i przekroczyć bramy miłosierdzia

Duchowny wygłosił wykład pt. „Prawda o Bogu i człowieku w świetle encykliki ‘Dives in misericordia’”. Zaznaczył w nim, że miłosierdzie jest kluczem do zrozumienia tajemnicy Boga i człowieka.

- Charakteryzuje ono Boga objawiającego się człowiekowi w historii zbawienia. Jest głównym tematem nauczania Chrystusa i zostaje w pełni ukazane w tajemnicy zbawienia, w Jego śmierci i Zmartwychwstaniu. Miłosierdzie jest jednocześnie szczególną szansą dla człowieka, ponieważ przez nie może on doświadczyć bliskości Boga, który jest miłosierny - wskazał.

Reklama

Kapłan podkreślił, że zgodnie z omawianą encykliką, Bóg jest miłością, która dzieli się z każdym stworzeniem, ponieważ Jego naturą jest obdarowywanie. - W miłosierdziu, jak podkreśla Jan Paweł II, ukazują się różne odcienie miłości Boga do człowieka: dobroć, życzliwość, łaska i wierność, czułość i współczucie jakie charakteryzuje matkę, wielkoduszność i życzliwość oraz litość, oszczędzanie przeciwnika i przebaczenie - wymienił.

Prelegent zaznaczył, że ukazywanie Bożego Miłosierdzia jest podstawowym wymiarem misji wobec świata powierzonej apostołom przez Chrystusa. - W encyklice Dives in misericordia Jan Paweł II wyraźnie wskazuje na potrzebę dawanie świadectwa o miłosierdziu Boga jako podstawowym zadaniu posłannictwa Kościoła wobec współczesnego świata - podkreślił, dodając, że obok głoszenia miłości miłosiernej równie ważne jest także czynienie miłosierdzia oraz modlitwa o miłosierdzie dla świata.

- Spełniając uczynki miłosierdzia wynikające z doświadczenia miłosierdzia Boga, chrześcijanin poznaje ukrytą w sobie zdolność do dzielenia się miłością. Jan Paweł II podkreśla w Encyklice „Dives in misericordia”, że człowiek jest zdolny do poznania miłosiernej miłości Boga, o ile sam potrafi okazać miłosierdzie innym. Miłość miłosierna jest siłą jednoczącą i podnoszącą ludzi we wzajemnych relacjach przemieniając osobę obdarowaną i obdarowującą - kontynuował.

Reklama

Ks. Machniak zauważył, że miłosierdzie jest istotnym elementem kształtującym stosunki międzyludzkie w duchu poszanowania godności człowieka i odkrywania jego zdolności czynienia dobra. - Apostolstwo miłosierdzia w wymiarze czynów miłosierdzia musi zawsze odwoływać się do tego podstawowego doświadczenia miłości w Chrystusie, by miłosierdzie nie stało się filantropią, lub nie zostało zastąpione sprawiedliwością społeczną - przestrzegł.

Wykładowca przypomniał, że podczas zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu podczas konsekracji bazyliki Bożego miłosierdzia, św. Jan Paweł II zaznaczył, że współczesny człowiek bardzo potrzebuje tego przymiotu Boga. - Zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu jest aktem wiary, którego fundamentem jest postawa dziecięcego zaufania Bogu, miłosiernemu Ojcu, że nie opuszcza On nigdy człowieka obdarowując go bez przerwy swoją miłością - stwierdził.

Odwołując się do praktycznych wymiarów miłosierdzia, ks. Machniak uwypuklił, że z doświadczenia miłości miłosiernego Boga powinno zrodzić się miłosierdzie wobec potrzebujących. - Prawda o Bogu i człowieku jest, jak podkreślał wielokrotnie Jan Paweł II, centralnym elementem misji, jaką uczniowie Chrystusa otrzymali od swojego Pana. Obejmuje ona wyznanie wiary w Boga miłosierdzia i uwielbienie Boga, bogatego w miłosierdzie oraz odważne i pełne nadziei spojrzenie w przyszłość - wyjaśnił.

Prelegent na zakończenie powiedział, że miłosierdzie Boże doświadczane przez człowieka uznającego swoją słabość otwiera go na bliźniego, ukazując możliwość dzielenia się miłosierdziem. - Owocuje jako bezinteresowna pomoc udzielana człowiekowi znajdującemu się w potrzebie Miłosierdzie Boże nabiera szczególnego wymiaru dzięki doświadczeniu św. Faustyny Kowalskiej, którą Jan Paweł II nazwał „darem Boga dla naszych czasów”. Ta święta pomaga współczesnemu człowiekowi w odkrywaniu Boga miłosierdzia obecnego w świecie i czynienia miłosierdzia wobec bliźnich - podsumował ks. Machniak.

Sympozjum pt. „Bóg bogaty w miłosierdzie” potrwa do popołudnia. Przygotowano je z okazji 40-lecia encykliki „Dives in misericordia”.

2020-10-03 12:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

S. Elżbieta Siepak: Rok Miłosierdzia - czas na lepsze poznanie Boga

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Magda i Mirek Osip-Pokrywka

Ogłoszenie Roku Miłosierdzia przez papieża Franciszka to szansa, by ludzie lepiej poznali i skorzystali z miłosierdzia Boga - powiedziała KAI s. Elżbieta Siepak, długoletnia rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z sanktuarium w Łagiewnikach. Podajemy wypowiedź s. Elżbiety Siepak:

Podajemy wypowiedź s. Elżbiety Siepak:

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Prezydentów Grupy Arraiolos w Rzymie

2021-09-15 19:18

[ TEMATY ]

Rzym

Andrzej Duda

prezydent.pl

Spotkanie Prezydentów Grupy Arraiolos w Rzymie

Spotkanie Prezydentów Grupy Arraiolos w Rzymie

Prezydent Andrzej Duda wziął dziś udział w Rzymie w XVI spotkaniu Prezydentów Państw Grupy Arraiolos, zrzeszającej prezydentów kilkunastu państw Europy. – Budowa Nord Stream 2 to wielki, strategiczny błąd o daleko idących konsekwencjach – podkreślił Prezydent podczas obrad. – Obawiam się, że konsekwencje tej błędnej decyzji odczujemy bardzo szybko.

Andrzej Duda podkreślał, że dyskusja o przyszłości Unii Europejskiej to także refleksja nt. pojęcia „autonomia strategiczna” i próba odpowiedzi na pytanie: co jest niezbędne, aby UE stała się wpływowym i ważnym graczem globalnym. – W moim dzisiejszym wystąpieniu chcę przedstawić trzy tezy: Po pierwsze: budowa silnej pozycji UE w globalnej rozgrywce nie może odbyć się kosztem uszczerbku dla roli NATO i relacji transatlantyckich, Po drugie: Unia, jeżeli naprawdę chce być europejska, musi prowadzić politykę otwartych drzwi. Nie może być klubem. Po trzecie: używanie terminów „autonomia” czy „suwerenność strategiczna” w kontekście UE musi obejmować szacunek wobec państwa narodowego – wskazywał.

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w najbliższy weekend? [17-19 września 2021r.]

2021-09-16 15:53

Natalia Kowcz

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu Archidiecezji Wrocławskiej (17-19 września 2021)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję