Reklama

Posługa kapłańska - dekanat Goleniów (3)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziś pragniemy zauważyć dwie ostatnie funkcjonujące tutaj parafie i spotkać się z dziekanem dekanatu ks. Januszem Skałeckim, którego kapłańska droga związała się z nawiedzanymi przez nas parafiami.

Parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy w Goleniowie

Powracamy ponownie do Goleniowa, do dzielnicy zw. Helenowem, gdzie funkcjonuje najmłodsza w mieście parafia. Jej początków możemy doszukiwać się w dniu 1 stycznia 1987 r., kiedy to erygowana została parafia w Podańsku (obecnie jest to filia), by w 1988 r. oficjalnie objąć opieką duszpasterską tę część Goleniowa, która związana jest właśnie z Helenowem. Pierwszym proboszczem nowej parafii został ks. Jan Śniegowski, którego spotkaliśmy już w Stargardzie na os. Pyrzyckim. Początkowo w Helenowie istniała tylko salka katechetyczna, w której raz w tygodniu odbywała się katecheza i odprawiana była Msza św. przez księży przyjeżdżających z parafii św. Katarzyny. Po przybyciu ks. Jana Śniegowskiego w maju 1988 r. zakupiono plac pod budowę kaplicy przy ul. Sikorskiego 1a. Historyczna, pierwsza Msza św. została odprawiona tutaj 29 maja 1988 r. W niezwykle krótkim czasie powstała również kaplica razem z przyległym do niej mieszkaniem dla księdza. Kolejna ważna data to dzień 4 grudnia 1988 r., kiedy to odprawiono wewnątrz nowej kaplicy pierwszą Mszę św. Natomiast uroczystego poświęcenia wybudowanego już w pełni kościoła dokonano 29 września 1991 r., nadając nowej świątyni tytuł Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy. Po 4 latach ks. Jan, który dla historii tej parafii uczynił bardzo dużo, zarówno pod względem duchowym, jak i materialnym, przeniesiony został do Stargardu, by tam również budować nowy kościół. Od 25 sierpnia 1995 r. przybył z Runowa do parafii ks. Alojzy Mochalski, którego ze smutkiem w sercu odprowadziliśmy na wieczny spoczynek 18 stycznia br. Piękne epitafium wspomnieniowe o ks. Alojzym publikowaliśmy tuż po jego śmierci. O tym, jak doceniono całokształt jego pracy, świadczą chociażby wspomnienia w miejscowej prasie: „Cały Goleniów płacze po księdzu Alojzym”. Ksiądz Alojzy dokonał także dużo dobra w sferze duchowej formacji dla młodej jeszcze parafii. Jego następcą po odejściu na emeryturę został ks. Janusz Skałecki, dziekan dekanatu, który przybył tutaj z Borzysławca. Obecny proboszcz ks. dziekan J. Skałecki święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1994 r. i pełnił już funkcję administratora parafii w Trzcińsku-Zdroju po śmierci ks. kan. Bolesława Dąbrowskiego, następnie w Borzysławcu. Obecnie jest proboszczem na Helenowie.

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Borzysławcu

Parafia Borzysławiec z pozoru jest małą wspólnotą położoną bardzo malowniczo wokół Jeziora Dąbie tuż za rogatkami Szczecina. Jednak jej historia wybija się ponad wszystkie zapisane wspomnienia zbierające dziedzictwo obecności Kościoła katolickiego na naszej ziemi jeszcze wtedy, gdy dominował tutaj protestantyzm. Był to Kościół w diasporze, w rozproszeniu, ale właśnie w Borzysławcu już 10 lutego 1866 r. utworzono parafię katolicką, która notabene zatwierdzona została także przez władze pruskie 27 sierpnia 1866 r. Jak podają dostępne źródła, w 1937 r. mieszkało tutaj 129 katolików, którymi opiekował się od 1931 r. ks. Albert Hirsch z Berlina. Jego postać przeszła do historii, gdyż był kapłanem heroicznym, konsekwentnym, wiernym Bogu i Kościołowi, co sprawiło, że w czasie II wojny światowej był prześladowany i inwigilowany. Doprowadziło to do jego aresztowania w maju 1943 r. Przed Sądem Specjalnym w Szczecinie odbyła się rozprawa i ks. A. Hirsza oskarżono o rozpowszechnianie antypaństwowych wypowiedzi oraz kontakty z polskimi robotnikami przymusowymi. Otrzymał wyrok czterech lat ciężkiego więzienia, a karę tę odsiadywał w Goleniowie, gdzie osłabiony chorobą, odszedł do Pana 22 sierpnia 1944 r. Godnym podkreślenia jest wdzięczna pamięć, jaka pozostała po ks. Albercie Hirszu po zakończeniu działań wojennych, szczególnie widoczna w trosce o grób i w fundacji pamiątkowej tablicy. Oczywiście, po wojnie opiekę duszpasterską sprawowali tutaj księża chrystusowcy, początkowo raz w miesiącu, a od 1956 r. dwa razy w miesiącu. Najpierw był to ks. Henryk Kulikowski TChr, a następnie ks. Franciszek Włodarczyk TChr, a w końcu ks. Seweryn Wieczorek TChr.
Zmiana nastąpiła 28 czerwca 1957 r., kiedy to erygowano w Borzysławcu parafię i oddano ją pod pieczę księży diecezjalnych. Pierwszym proboszczem przez 4 lata był ks. Kazimierz Adamczak (1957-61), po nim na siedem lat przybył ks. Kazimierz Kowalczyk (1961-68), następnie w ciągu sześciu lat odpowiedzialnym za duszpasterstwo był ks. Feliks Kurczewski (1968-74). Przez dwa lata przebywał tu również ks. Czesław Lachowicz (1974-76), a przez kolejnych dwadzieścia trzy proboszczem był ks. Józef Walewicz (1976-97). Ten najdłużej urzędujący proboszcz odszedł do wieczności 27 maja 2010 r., będąc już rezydentem w Sulimierzu, jednak ciało ks. Józefa spoczęło właśnie na cmentarzu w Borzysławcu, co jest pięknym świadectwem jego pełnej pokory pracy i umiłowania swoich parafian. Po odejściu ks. J. Walewicza proboszczem był do 1 lipca 1997 r. ks. kan. Henryk Silko, obecny kustosz Sanktuarium Pani Fatimskiej na os. Słonecznym. Warto dodać, że ks. Henryk równolegle z pracą duszpasterską kontynuował studia na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie na Wydziale Prawa Kanonicznego, by później posługiwać w Sądzie Biskupim w Szczecinie jako obrońca węzła małżeńskiego. Kolejnym proboszczem był właśnie ks. dziekan Janusz Skałecki (2007-2009). Obecnie proboszczem jest ks. Adam Staśkowiak, który święcenia prezbiteriatu przyjął 12 czerwca 1993 r. W dotychczasowej pracy kapłańskiej, szczególnie jako wikariusza, ks. Adam znany był jako ceniony muzyk tworzący z młodzieżą współczesną muzykę chrześcijańską oraz jako animator grup modlitewnych Odnowy w Duchu Świętym. Niewątpliwie docenić należy pomysłowość księdza proboszcza, który jako jeden z niewielu na terenie archidiecezji założył stronę internetową parafii wiejskiej i na bieżąco ją prowadzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Od środy zapraszamy na uroczyste obchody Oktawy Uroczystości św. Stanisława. W kolejne dni Oktawy, Mszom Świętym o godz. 19.00 połączonej z procesją wokół Sadzawki św. Stanisława przewodniczyć będą: w środę – Księża Kanonicy, w czwartek – Ojcowie Karmelici z kościoła Na Piasku; w piątek – Ojcowie Reformaci; w sobotę – Ojcowie Bernardyni; w niedzielę – Nieszpory pod przewodnictwem Ojców Augustianów o godz. 16.30, w poniedziałek - Księża Misjonarze; we wtorek - Ojcowie Franciszkanie Conv. i w środę na zakończenie Oktawy - Ojcowie Dominikanie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 r.

2024-05-06 16:33

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

kredyt

Adobe Stock

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. - podała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września, a 31 grudnia.

Zgodnie z nowelą, kredytobiorcy będą mogli skorzystać z możliwości wstrzymania opłacania raty kredytowej dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września, a 31 grudnia. Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać osoby, których rata przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, liczonego jako średnia za poprzednie trzy miesiące, albo osoby, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w dniu złożenia wniosku. Zawieszenie spłaty kredytu w tych okresach będzie przysługiwać, gdy wartość udzielonego kredytu nie będzie przekraczała 1,2 mln zł. Z informacji przedstawionych przez przedstawicieli resortu finansów wynika, że z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję