Wojewódzkie obchody 148. rocznicy wybuchu powstania styczniowego odbyły się 23 stycznia br. w Zwierzyńcu. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski, koncelebrowaną pod przewodnictwem proboszcza ks. Emila Wojtasia. W uroczystościach wzięli udział m.in. kombatanci, przedstawiciele Ambasady Republiki Węgierskiej, władze wojewódzkie, parlamentarzyści oraz delegacja partnerskiej gminy Aba. - Dzisiaj gromadzą się dwa narody - polski i węgierski (…). Złączone w jedno, aby walczyć o wspólną sprawę, wolność każdego człowieka, wolność narodu - mówił ks. Proboszcz. - Chrystus nas dziś powołuje, aby pielęgnować pamięć o naszych narodowych bohaterach - apelował ks. Wojciech Steć podczas wygłaszanego kazania i podkreślał: - Dziś nie musimy przelewać krwi w obronie ojczyzny, ale musimy o tę obronę ojczyzny troszczyć się, aby była wierna zawołaniu Chrystusowemu - Pójdź za Mną!
Po Eucharystii uczestnicy obchodów w asyście orkiestry wojskowej przemaszerowali ulicami Zwierzyńca pod pomniki powstańców: jeden poświęcony polskim powstańcom, drugi to „kopijnik” - drewniana figura stawiana na grobach węgierskich bohaterów, walczących po polskiej stronie w powstaniu styczniowym. Obchody odbyły się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, odczytano apel poległych i oddano salwę honorową. - To dzięki zrywom powstańczym obroniliśmy się przed rusyfikacją i germanizacją. W powstaniu styczniowym ponad 400 ochotników Armii Węgierskiej brało udział w naszych walkach. Dziś otaczamy ich pamięcią, a jednocześnie cieszymy się z przyjaźni, która jest kontynuowana do dzisiaj - mówiła wojewoda Genowefa Tokarska i wskazywała: - W powstaniu styczniowym brali udział głównie młodzi ludzie, oni żyli krótko, ale pamięć o nich musi być wieczna. Burmistrz gminy Aba - Kossa Lajos, również mówił o przyjaźni: - Wielkie czyny stały się źródłem tego, co dziś nazywamy przyjaźnią polsko-węgierską. Chcemy, aby ta przyjaźń nie była tylko przyjaźnią historyczną i tradycyjną, lecz aby ta więź stała się życiem i wznosiła nasze serca ku Bogu.
Uroczystości zakończyły się złożeniem wieńców pod pomnikami powstańców. Obchody zorganizowali: Wojewoda Lubelski, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz burmistrz Zwierzyńca - Jan Skiba.
Pomóż w rozwoju naszego portalu