Często słyszymy te słowa, zwłaszcza podczas przeżywania dorocznych rekolekcji zarówno przed uroczystością Bożego Narodzenia, jak i tych, które poprzedzają uroczystości upamiętniające zwycięstwo Chrystusa nad grzechem, śmiercią i szatanem. Rekolekcjoniści przypominają ten fragment jakubowego listu, aby pomóc wiernym w dokonaniu ich rachunku sumienia. Jeszcze do niedawna bowiem patrzyliśmy z pewnym zgorszeniem na zachodnią religijność, która bardzo skutecznie potrafiła oddzielać słowne wyznanie wiary od jej świadectwa. Dzisiaj niestety także w naszej polskiej rzeczywistości spotykamy pewną schizofreniczną postawę, reprezentowaną przez wielu, którzy uważają, że słowne wyznanie wiary w zupełności wystarcza, aby czuć się w pełni członkiem tej jedynej i niepowtarzalnej rzeczywistości, jaką jest Chrystusowy Kościół. Tymczasem „wiara bez uczynków jest martwa”. Dlatego też od kilkunastu lat, za zgodą Konferencji Episkopatu Polski, Pallotyński Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego sprawdza wiarę wiernych z jej uczynkami. Dzieje się to najczęściej w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.
Ankiety opracowane przez instytut dotyczą przede wszystkim uczestnictwa wiernych w niedzielnej Mszy św. Niedziela jest dniem uświęconym wspomnieniem najważniejszego wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa, czyli jego chwalebnym Zmartwychpowstaniem. Dzień Pański od najdawniejszych czasów był na trwałe wpisany w chrześcijański krajobraz uczniów Chrystusa. Nic też dziwnego, że obecność na niedzielnej Liturgii jest pewnego rodzaju sprawdzianem naszej wiary. Dziwna to rzecz, że nasze uczestnictwo we Mszy św., zwłaszcza niedzielnej, zamiast być traktowane jako prawo, staje się dla wielu ciężkim obowiązkiem. Niestety, obraz polskich kościołów i kaplic, wypełnionych w niedziele wiernymi, powoli idzie w zapomnienie. Często usprawiedliwiamy nieobecność wielu. Uważamy bowiem, że „atmosfera stała się czysta” i przychodzą do kościoła tylko ci, którzy czynią to z potrzeby serca, a nie z przymusu. Jest to jednak ciągle narastający problem coraz mniejszej liczby wiernych w miejscach niedzielnych spotkań modlitewnych. Świadczą o tym ankiety opracowane przez instytut. Wniosek jest jeden: każdego roku jest nas mniej. Pewnie ta tendencja powinna być przedmiotem dogłębnych badań socjologicznych; jest to bowiem materiał, który nie może być odłożony do przysłowiowego lamusa.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego bada również świadomość religijną Polaków. Wyraża się to przede wszystkim w rozumieniu Mszy św. i jej roli w życiu człowieka wierzącego. Trzeba powiedzieć, że coraz więcej osób biorących udział we Mszy św. przyjmuje Komunię św. To jest objaw bardzo optymistyczny. Oceniając „dominicantes” i „comunicantes”, trzeba powiedzieć, że ilość się zmniejsza, natomiast jakość ukazuje tendencje zwyżkowe. Podsumowując ankiety w Kościele lubelskim, należy zwrócić uwagę na zróżnicowane rozumienie Mszy św. przez kobiety i mężczyzn. Kobiet w kościele jest prawie dwukrotnie więcej niż mężczyzn, podobne proporcje występują przy przyjmowaniu Komunii św.
Pomóż w rozwoju naszego portalu