Reklama

Przed beatyfikacją (1)

Niedziela małopolska 7/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Program duszpasterski związany z przeżywaniem beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II w archidiecezji krakowskiej obejmuje dwa ściśle ze sobą powiązane etapy. Pierwszym jest bezpośrednie przygotowanie do tej niezwykłej uroczystości, a drugim - troska o pielęgnowanie jej owoców. Czas przygotowania będzie się pokrywał z przeżyciem Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i oktawy Zmartwychwstania. Szczególny akcent pragniemy w tym okresie położyć na odnowę naszej modlitwy, aby pogłębiła się nasza komunia z Bogiem. Drugi etap, następujący po beatyfikacji, będzie obejmował celebracje dziękczynne, a także przeżywany w październiku w Krakowie Światowy Kongres Miłosierdzia i następującą po nim peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego do wszystkich parafii naszej archidiecezji. W tym etapie nastąpi pogłębienie formacji modlitewnej i bardziej dojrzałego przeżywania sakramentów świętych, a szczególny akcent duszpasterskich działań będzie położony na „niesienie światu ognia miłosierdzia”. Będzie to więc szczególne działanie ewangelizacyjne, inspirowane „wyobraźnią miłosierdzia”.
W pierwszym etapie realizacji tego programu podejmiemy wspólnie następujące działania:
- Bezpośrednie przygotowanie do beatyfikacji rozpocznie się w Środę Popielcową. Odpowiednie propozycje duszpasterskie na ten dzień zostaną przesłane do parafii.
- W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w parafiach odczytywany będzie list pasterski Metropolity Krakowskiego.
- Dalsze etapy wspólnej drogi duchowej odnowy będą się dokonywać w ramach wielkopostnych celebracji, a więc niedzielnych Eucharystii, rekolekcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, Dróg Krzyżowych, „Gorzkich żali”, celebracji Świętego Triduum Paschalnego i innych spotkań tego świętego czasu. Odpowiednie pomoce duszpasterskie zostaną przesłane do parafii.
- Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży przygotuje publikację zawierającą propozycje katechez oraz prezentacji do zrealizowania w szkole na temat postaci Jana Pawła II i przeżycia jego beatyfikacji.
- Dwa dni przed beatyfikacją rozpoczniemy w naszej archidiecezji tradycyjną Nowennę ku czci św. Stanisława, przeżywaną w katedrze wawelskiej, gromadzącą parafie, które w roku 2010 przeżyły wizytacje kanoniczne. Będzie ona w pierwszej części przygotowaniem, a w drugiej dziękczynieniem za beatyfikację. Nowenna ta posiada szczególnie wymowny charakter. To z katedry wawelskiej, od grobu św. Stanisława, Bóg wezwał go do Rzymu, na stolicę św. Piotra.
Po przeżyciu beatyfikacji rozpocznie się czas modlitw dziękczynnych oraz dalsze ubogacanie naszego życia duchowością Jana Pawła II.

Fragment Komunikatu Kurii Metropolitalnej w Krakowie w sprawie przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Medjugorie: Polak aresztowany za profanacje i podpalenie

2026-07-28 17:53

[ TEMATY ]

profanacja

Medjugorie

Adobe Stock/Red

Polak został aresztowany za akty wandalizmu w miejscu pielgrzymkowym Medjugorie w Bośni i Hercegowinie. Jak poinformował bośniacki dziennik „Dnevni avaz” sprawcą jest Polak, który w nocy z 27 na 28 lipca zbeszcześcił oblewając czarną farbą figury Matki Bożej na Górze Objawień - Podbrdo oraz przy Błękitnym Krzyżu i podpalił ołtarz polowy za kościołem parafialnym św. Jakuba. Został aresztowany we wsi Cerno koło Ljubuškiego. Wcześniej przebywał w tym miejscu jako pielgrzym.

Przy figurze Matki Bożej umieścił obelżywy napis: „Diabeł w spódnicy”. Ponadto na zbeszczeszczonych miejscach znalazły się graffiti oraz transparenty z hasłami przeciwko miejscu pielgrzymkowemu i wizjonerom objawień maryjnych.
CZYTAJ DALEJ

Włochy: Zniszczenia i lekko ranni w wyniku trzęsienia ziemi w rejonie Neapolu

2026-07-31 22:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Neapol

Adobe Stock

Panorama miasta z ulicą Via Spaccanapoli, która „tnie” Neapol na pół

Panorama miasta z ulicą Via Spaccanapoli, która „tnie” Neapol na pół

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,7 w piątek wieczorem w rejonie Neapolu spowodowało zniszczenia, co dokumentują zdjęcia publikowane przez włoskie media i na portalach społecznościowych. Cztery osoby zostały lekko ranne - podała agencja Ansa.

Epicentrum wstrząsu znajdowało się w rejonie Pól Flegrejskich, czyli tzw. kaldery - zagłębienia w szczytowej części superwulkanu o średnicy 13 km. Pod kalderą jest gigantyczne jezioro płynnej magmy. W centrum kaldery znajduje się miasto Pozzuoli, zamieszkane przez ponad 80 tys. osób. To głównie tam zanotowano szkody: fragmenty murów i ścian, które spadły na ulice i na samochody.
CZYTAJ DALEJ

Mediugorje: Zatrzymany Polak przyznał się do winy i ujawnił motywy profanacji

2026-08-01 07:41

[ TEMATY ]

Medjugorie

Adobe Stock

Obywatel Polski Bartłomiej K. przyznał, że zbezcześcił figury Matki Boskiej i podpalił plenerowy ołtarz kościoła św. Jakuba w Mediugorje. Podczas przesłuchania powołał się na przekonanie, że objawienia w Mediugorje i twierdzenia wizjonerów są oszustwem. Według ustaleń prokuratury, przestępstwo było planowane od kilku miesięcy - podaje chrowacki portal jutarnji.hr oraz opoka.org.pl.

W nocy z 27 na 28 lipca w Mediugorje doszło do serii aktów wandalizmu wymierzonych w miejsca modlitwy. Zbezczeszczone zostały figury Matki Bożej. Pozostawiono obraźliwe napisy, a także podpalono ołtarz znajdujący się na terenie sanktuarium.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję