Reklama

Niedziela w Warszawie

Zwycięstwo, które ocaliło Europę

Mieszkańcy Warszawy Mszą św. w intencji Ojczyzny w katedrze polowej Wojska Polskiego uczcili 337. rocznicę wiktorii króla Jana III Sobieskiego nad armią Imperium Osmańskiego pod Wiedniem.

[ TEMATY ]

katedra polowa

Rocznica odsieczy wiedeńskiej

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W Eucharystii uczestniczyli weterani walk o wolność i niepodległość Ojczyzny, parlamentarzyści, Rycerze Jana Pawła II, delegacja Archikonfraterni Literackiej z pocztem sztandarowym, grupa rekonstrukcyjna w strojach husarskich z chorągwią i warszawiacy, wśród których nie zabrakło także młodzieży. Mszy św. przewodniczył ks. płk Mariusz Tołwiński, proboszcz katedry polowej Ordynariatu Polowego, a koncelebrował ks. prał. Tadeusz Bożełko, kapelan w Centrum Onkologii w Warszawie.

Słowo do uczestników liturgii skierował bp Antoni Pacyfik Dydycz z Drohiczyna oraz bp Józef Guzdek, ordynariusz polowy Wojska Polskiego.

Reklama

W kazaniu ks. płk Tołwiński przypomniał, że w rocznicę wiktorii wiedeńskiej przeżywamy imieniny Matki Bożej. - Składamy Jej naręcza dobrych uczynków, naszych modlitw i duchowych ofiar. Takie bukiety nigdy nie więdną, a sięgają o wiele dalej niż czas, bo sięgają wieczności. Stają się skarbem i bogactwem każdego z nas przed obliczem Boga – podkreślił kaznodzieja.

Zwrócił uwagę na fakt, że Msza św. jest przede wszystkim ucztą dziękczynienia i wskazał powody, dla których powinniśmy przyjąć postawę wdzięczności wobec Boga i Maryi. - Dziękujemy Bogu, że dał nam Matkę, za Jej „fiat” wypowiedziane podczas zwiastowania, a potwierdzane podczas każdej okoliczności Jej życia, niezależnie od tego, czy łatwej, trudnej, wymagającej, czy tak ciężkiej, że trudnej do uniesienia – mówił proboszcz katedry polowej. Zaznaczył także, że powinniśmy dziękować za miłość Maryi do Stwórcy i wierność Jego Słowu oraz za wzór życia, które pokazuje, że człowiek współpracując z łaską Boga i pełniąc wolę Ojca może przynosić tylko dobro, ubogacać świat i sprawiać, że świat staje się piękniejszy, a człowiek świętszy. - Maryja pokazuje swoim życiem i posłuszeństwem Bogu drogę do odnowy człowieka i każdej sfery świata. Nie ma innej drogi do przemiany człowieka, jak tylko posłuszeństwo Bogu na wzór Maryi. Nie ma innej drogi do poprawienia losu ludzi, jak życie na wzór w Bogu, życia oddanego aż do końca, jak Maryja, bez grzechu – podkreślił.

Ks. płk Tołwiński wskazał, że układanie życia bez Boga, szukanie raju na ziemi bez Jego praw i przykazań prowadzi zawsze człowieka na manowce, a na świat sprowadza wielkie nieszczęście. - Już kilkakrotnie wyzwoleni od Boga i Jego woli ludzie popadali w niedolę wojny, ideologiczny terror i prześladowania. Niejednokrotnie doznawali głodu przez niesprawiedliwy podział dóbr. Tam, gdzie nie ma praw Bożych, tam często nie ma również sprawiedliwości. Nie możemy zapomnieć o tym, że raj jest tam, gdzie jest Bóg, a gdzie jest prawdziwa miłość i szacunek, tam też są i Jego prawa – zaznaczył.

Reklama

Odnosząc się bezpośrednio do rocznicy odsieczy wiedeńskiej zauważył, że zwycięstwo to mogło się dokonać dzięki Bożej pomocy, ale też ludzkiej odwadze żołnierza i geniuszowi króla Jana III Sobieskiego. Przypomniał, że od zwycięstwa pod Wiedniem zależało bardzo wiele, na co wskazuje zachowanie króla, który kazał napisać na sztandarach, idąc do boju: „W imię Panny Maryi, Panie Boże, dopomóż!”. Polskiej jeździe polecił zaś ruszyć do ataku, śpiewając „Bogurodzicę”.

Ponad 200-tysięczna armia Mustafy padła. Wiktoria wiedeńska ostatecznie powstrzymała ekspansję muzułmańskiej Turcji. Dała wolność ludności bałkańskiej i wywołała entuzjazm w całym chrześcijańskim świecie. Ks. Tołwiński przypomniał, że choć król Jan III Sobieski odbierał cześć niemal jak Bóg, ponieważ całowano go po rękach i stopach, wiwatowano na jego cześć i składano mu nieustanne dziękczynienia za wielkie zwycięstwo, to on sam i jego żołnierze wiedzieli, Komu je zawdzięczają. Wyraziło się to w liście króla do papieża Innocentego IX ze słynnymi słowami polskiego monarchy: „Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył”.

- Tamto zwycięstwo nie podzieliło, ale wzbudziło szacunek i uznanie. Było to zwycięstwo ludzi, których łączył jeden cel i jedna wiara w Chrystusa. To było pokolenie, dla którego wiara w naszego Pana i cześć wobec Matki Bożej były niezwykle cennymi darami, za które byli w stanie oddać swoje życie i pod sztandarami których nieustannie zawierzali swoją przyszłość – podkreślał kaznodzieja i zachęcał, aby te wartości żyły również w sercach współczesnych ludzi i skłaniały do zmagania się o wiarę w sercu i w codzienności. - To też walka o zwycięstwo, nasz osobisty „Wiedeń”, bo niejednokrotnie przychodzi nam duchowo stoczyć walkę z własnymi pokusami, słabościami, albo lenistwem. Bywa, że zastanawiamy się, czy warto iść za Chrystusem, jak pewnie także król Jan III Sobieski zastanawiał się, czy warto iść pod Wiedeń. Warto! Bo walka dla Chrystusa jest walką dla lepszego świata i lepszego losu człowieka – przekonywał proboszcz katedry polowej.

Po Mszy św. w sali kurialnej Ordynariatu Polowego odbył się program artystyczny, w czasie którego słuchano poezji i śpiewano wspólnie pieśni patriotyczne.

Organizatorem obchodów 337. rocznicy zwycięstwa pod Wiedniem był Komitet Obchodów Rocznic Wiktorii Wiedeńskiej.

2020-09-12 18:44

Ocena: +7 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zawsze gotowi, by nieść pomoc

Przedstawiciele środowisk harcerskich i skautów modlili się w intencji kanonizacji swojego patrona bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Mszy św. w katedrze polowej Wojska Polskiego przewodniczył bp Józef Guzdek.

Eucharystia sprawowana była w przededniu liturgicznego wspomnienia bł. ks. Frelichowskiego, które przypada 23 lutego. Koncelebrowali ją księża kapelani środowisk harcerskich i skautów w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję