Reklama

Radiowa niedziela w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gryficach

„Radiowa niedziela” od kilku tygodni stanowi doskonałą okazję do pogłębienia relacji między dziennikarzami tworzącymi Katolickie Radio PLUS w Gryficach a mieszkańcami danej parafii w naszym regionie. Dzięki transmisjom Mszy św., a potem spotkaniom w parafiach każdy słuchacz może odkrywać uroki naszej „małej ojczyzny”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 31 listopada br. Radio PLUS Gryfice gościło w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gryficach. Był to dzień pełen wydarzeń w parafii, który zjednoczył wiernych przy odbiornikach radiowych oraz przybyłych na Msze św. z pasterzem naszej archidiecezji abp. Andrzejem Dzięgą.
Życie religijne parafii skupia się wokół kościoła parafialnego NSPJ, w którym istnieje wiele grup duszpasterskich: parafialne Koło Żywego Różańca, Odnowa w Duchu Świętym, Neokatechumenat, Rodziny Nazaretańskie, Pustynia Miast, „Civitas Christiana”, Rodzina Radia Maryja, parafialny zespół Caritas i parafialne Koło Liturgicznej Służby Ołtarza. Ideą każdej wspólnoty w parafii jest zbliżenie się do Boga przez wspólne gromadzenie się na Eucharystii, a także aktywne włączanie się w życie parafii przez współorganizowanie świąt i uroczystości kościelnych - o czym mówili goście audycji radiowej „Plusy parafii”.
Ponadto od sierpnia 2007 r., kiedy proboszczem parafii został ks. Ireneusz Pastryk, ciągle coś się dzieje. Parafianie na antenie Radia wymieniali: powstanie parkingu, remont domu parafialnego, odmalowanie świątyni wewnątrz, jak i na zewnątrz, wymianę nagłośnienia, zakup nowych organów (gdyż stare odmówiły posłuszeństwa) oraz wymianę szat liturgicznych.
W podsumowaniu „Radiowej niedzieli” ks. Ireneusz Pastryk mówił o wielkim zaangażowaniu wiernych w życie parafii. Ksiądz Proboszcz wspomniał, że projektowany jest obelisk na 100. rocznicę erygowania parafii NSPJ, którego projekt wywieszony jest w gablotach po to, aby parafianie mogli zgłaszać swoje uwagi.
Ks. Ireneusz na antenie Radia PLUS Gryfice podziękował wszystkim za wsparcie modlitewne i materialne. Dziękował także tym, którzy pomogli w przygotowaniu parafii do wizytacji duszpasterskiej.

Magdalena Halak

Tak zrelacjonowała „Radiową niedzielę” jedna z parafianek. A jak to wyglądało od naszej strony - od strony radiowców?
Nauczony doświadczeniem ze Świeszewa, przyjechałem do parafii NSPJ w Gryficach już ok. godz. 9. Okazało się, że jestem dużo za wcześnie. Udałem się do przedsionka kościoła, aby rozprowadzać materiały promocyjne dotyczące radia. Rozdawałem kalendarzyki z logo (i częstotliwością) Radia i zdjęciem Księdza Arcybiskupa, aby wszyscy wiedzieli o naszej stacji. Dystrybuowałem także kubki ze zdjęciem kościoła, w którym przebywaliśmy i podobizną ks. proboszcza Ireneusza (co ciekawe, te z fotografią włodarza miały największe wzięcie). Po wszystkim podłączyłem niezbędny sprzęt w zakrystii. Połączyłem się ze studiem i mając pewność, że sygnał jest emitowany, usiadłem wygodnie - zadowolony z siebie, oczekując na transmisję. 10, 9, 8… 3, 2, 1 - nadajemy! Poszło!
Dumny siedziałem i cieszyłem się, że tym razem wszystko jest w najlepszym porządku. Uśmiech z twarzy zdjął mi ks. Jan Prątnicki, który przywędrował do zakrystii z małym odbiornikiem radiowym i wskazując na przyniesiony przedmiot, zakomunikował: „Coś nie działa dobrze! Są momenty ciszy”.
Co teraz? - pomyślałem. Sprawdziłem podłączenie sprzętu, zadzwoniłem do studia - oczywiście, denerwując się maksymalnie, ale starając się nie pokazać wszystkim, jak bardzo jestem przejęty - i usłyszałem, że to wina programu, który nie daje rady z ilością dźwięku, który dostaje. I co teraz? Pozostaje mieć nadzieję, że dalej będzie lepiej… I było - chociaż początek był znowu trudny i nieidealny… Dobrnęliśmy do końca Mszy św. i dziękowałem Panu Bogu, że się udało. Na szczęście rozmowy z cyklu „Plusy parafii” były już z naszego studia. Jakość dużo lepsza i bez „zawieszeń”. Goście dopisali - chętnie chwalili Księdza Proboszcza i klimat parafii.
Na zakończenie Proboszcz zrobił małe podsumowanie radiowego tygodnia. Wymieniał wiele osób zaangażowanych w pomoc parafii, ale szczególnie dziękował ludziom, których miałem wcześniej okazję poznać - państwu Wigurskim (przepyszne ciasta i ciasteczka) oraz państwu Polanowskim (zdrowe i pyszne kiełbasy, mięsa…). To oni zazwyczaj dbają o najbardziej potrzebujących w parafii, przyłączając się do ufundowania paczek świątecznych i o naszych słuchaczy, fundując smakowite nagrody w konkursach.
Na koniec to ja chciałbym podziękować ks. proboszczowi Ireneuszowi Pastrykowi za zaproszenie do parafii, umożliwienie transmisji, promocję Radia, reklamę kubków i udostępnienie swojej podobizny do promocji, za wielką życzliwość i za ufundowanie 5 zestawów słuchawkowych.
Ksiądz Arcybiskupowi wyrażam wdzięczność za nieustającą życzliwość i poparcie dla naszego Radia i dostrzeganie potencjału, jaki w nas drzemie - tylko patrzeć, jak się obudzi (nasz potencjał) i wtedy dopiero wszyscy usłyszą, jakie to... (proszę wpisać sobie najwłaściwsze słowo) Radio!

Ks. Sylwester Marcula

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak dobrze przeżyć Wielki Tydzień? Czekają Ekstremalne Drogi Krzyżowe i Noc Konfesjonałów

2025-04-10 14:34

Episkopat News

Zbliża się Wielki Tygodzień

Zbliża się Wielki Tygodzień

W duchowym przygotowaniu do zbliżającego się Wielkiego Tygodnia pomóc może udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej lub skorzystanie ze spowiedzi podczas Nocy Konfesjonałów. Mówili dziś o tym koordynatorzy obu coraz popularniejszych ogólnopolskich inicjatyw w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

W najbliższą niedzielę 13 kwietnia przypada w tym roku Niedziela Palmowa, rozpoczynająca Wielki Tydzień, który zostanie zwieńczony Triduum Paschalnym, a więc liturgiami Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku, Wigilii Paschalnej i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. - To jest czas najważniejszy w życiu Kościoła, najważniejszy czas wszystkich chrześcijan. Próbujemy w tym czasie być blisko Chrystusa, który sam wydał się na śmierć, by otworzyć nam drogę życia - mówi ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Episkopatu Polski.
CZYTAJ DALEJ

Kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat

2025-04-10 20:17

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA

Konferencja ekologiczna

Karolina Krasowska

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Czyste powietrze, jego jakość, wpływ na nasze zdrowie i świat przyrody – to tylko niektóre zagadnienia poruszane w ramach konferencji ekologicznej, która 10 kwietnia odbyła się na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół. Wszystko po to, by podnieść świadomość ważności tego zagadnienia, jak i kształtować postawy ekologiczne wśród młodego pokolenia. Konferencje z udziałem młodzieży szkół średnich – wczorajsza, która odbyła się w Gorzowie Wlkp. i dzisiejsza, w auli zielonogórskiego uniwersytetu – wpisują się w projekt edukacyjny: „Lubuszanie ambasadorami czystego powietrza”, który obecnie realizowany jest na terenie województwa lubuskiego. – Konferencja, finansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jego wojewódzki oddział, dedykowana jest przede wszystkim młodzieży. To jest typowy projekt edukacyjny, kierowany do młodych ludzi. On ma różne formuły, bo to jest kwestia filmów, jak i różnych materiałów dla szkół. Chodzi tu przede wszystkim o przekaz dla młodego pokolenia, bo kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat. Tam już nie będzie czasu na przemyśliwanie tych spraw, tam trzeba wejść przygotowanym - mówi ks. dr Zbigniew Kucharski. – Konferencja jest dedykowana tematom związanym z czystym powietrzem. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ten temat to nie jest tylko kwestia kominów, które kopcą, ale że to jest bardziej złożone zjawisko. Kto myśli o tym, że my oddychamy, ale ziemia też oddycha. Jeżeli powietrze jest niskiej jakości i jest zanieczyszczone, to to się dostaje wszędzie, na przykład do wód gruntowych, które pobieramy. To jest złożone zjawisko, to jest ekosystem, który jest pewną całością. Pan Bóg jak stworzył ten świat i go nam powierzył, to nie po to, żeby on był porzucony i zdegradowany, to nie jest cel. Ten świat jest naszym domem, dlatego musimy o niego zadbać – dodaje prezes Młodzieżowej Agencji informacyjnej MAIKA, odpowiedzialnej za przeprowadzenie konferencji.
CZYTAJ DALEJ

Już o 18:50 pierwsza debata prezydencka w Końskich organizowana przez TV Republika i wPolsce24

2025-04-11 18:40

[ TEMATY ]

Końskie

debata prezydencka

Telewizja Republika

Telewizja wPolsce24

Telewizja Republika

Debata prezydencka

Debata prezydencka

Już 11 kwietnia o godzinie 18:50 zapraszamy na otwartą debatę prezydencką, w której mamy nadzieję wezmą udział kandydaci: Karol Nawrocki, Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski. Zaproszenia zostały wysłane do sztabów. Głównymi tematami ma być: demokracja, wolność słowa, bezpieczeństwo, sprawy społeczne i przyszłość naszego kraju - czytamy na portalu Telewizji Republika.

W związku z niedopuszczeniem naszej telewizji do przedwyborczej debaty organizowanej przez TVP w likwidacji, postanowiliśmy stworzyć przestrzeń do rzeczowej, uczciwej i otwartej rozmowy o przyszłości Polski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję