Reklama

Niedziela Kielecka

Jutro główne obchody 40lecia Solidarności

Jutro główne obchody 40-lecia Solidarności

TD

Agnieszka Dziarmaga

40 lat świętuje w tym roku NSZZ Solidarność. Główne obchody w Kielcach zaplanowano na 31 sierpnia. Wystawy, okolicznościowe wydawnictwa, Msze święte, warsztaty, konkursy, programy radiowe i telewizyjne – to najważniejsze inicjatywy 40-lecia powstania „Solidarności” w Kielcach i regionie.

Reklama

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

KIELCE, 31 sierpnia 2020 r.

godz. 12.00

Reklama

Otwarcie biblioteki i prezentacja wydawnictwa: „Kalendarium Solidarności Świętokrzyskiej 1980-2020” oraz promocja broszury „Zrodził nas sierpniowy bunt robotników Wybrzeża. Region Świętokrzyski NSZZ Solidarność 1980-1981” autorstwa dr. Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego i Marzeny Grosickiej z Delegatury IPN w Kielcach. (Kielce, ul. Planty 16A, I piętro).

godz.16.30

Wystawa: „Tu rodziła się Solidarność” – ekspozycja plenerowa, organizowana przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, prezentująca – w ujęciu ogólnopolskim oraz regionalnym – masowy bunt polskich robotników, który rozpoczął się latem 1980r. (Kielce, Plac NMP).

godz. 17.20

Złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstanie NSZZ "Solidarność", (Kielce, Skwer im. Stefana Żeromskiego, vis-à-vis Bazyliki Katedralnej).

godz. 18.00

Msza Święta sprawowana przez Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, w intencji Ojczyzny i Świata Pracy – Bazylika Katedralna (Kielce, Plac NMP 3).

godz. 19.00

Złożenie kwiatów przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki (Kielce, Plac NMP 3).

KIELCE, 3 września 2020 r.

godz. 12.00

„Demonstracja uliczna „Solidarności” – inscenizacja. OMPiO-Wzgórze Zamkowe

KIELCE, 10 września 2020 r.

godz. 12.00

Wystawa: „NSZZ Solidarność – nasze początki”. Wręczenie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

KIELCE, 16 września 2020 r.

„Chrońmy naszą historię” - warsztaty organizowane przez Archiwum Państwowe w Kielcach dla działaczy „Solidarności”, w zakresie profilaktyki konserwatorskiej dokumentów przechowywanych w domowych archiwach

W sierpniu 1980 r., po lipcowych protestach robotników w zakładach pracy w Lublinie i Świdniku, wybuchła fala strajków w tysiącach zakładów w całej Polsce. Te wydarzenia były bezpośrednią przyczyną podpisania porozumień sierpniowych (31 sierpnia) i powstania NSZZ „Solidarność” - pierwszej w krajach bloku sowieckiego niezależnej od władzy, legalnej organizacji związkowej. Statut Związku został przyjęty 17 września. NSZZ "Solidarność" został zarejestrowany przez Sąd Najwyższy 10 listopada. Związek zrzeszał blisko 10 milionów członków, czyli 80 procent pracowników w Polsce.

29 sierpnia 1980 r. w Kielcach jako pierwsza stanęła Fabryka Łożysk Tocznych „Iskra” w Kielcach, do strajku wkrótce przyłączyły się POLMO - SHL, Chemar, Preme, Transbud. Przedstawiciele pięciu zakładów podpisali w „Iskrze” Międzyzakładowy Komitet Założycielski Kieleckich Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. 15 września - 45 przedstawicieli 11 zakładów pracy - podpisało deklarację wstąpienia do NSZZ.

20, 22, 26 czerwca i 4-5 lipca 1981 r. odbył się Walny Zjazd Delegatów Regionu Świętokrzyskiego „Solidarność” i wybór nowego Zarządu Regionu; przewodniczącym Zarządu został Marian Jaworski, jego zastępcami Michał Chałoński i Jerzy Stępień.

2020-08-30 20:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: Ludzie jeździli na sankach i nartach na terenie byłego obozu w Buchenwaldzie

2021-01-15 18:18

[ TEMATY ]

szacunek

obóz koncentracyjny

narty

Wikipedia

Przymusowi robotnicy w obozie Buchenwald

Przymusowi robotnicy w obozie Buchenwald

Miejsce pamięci obozu koncentracyjnego Buchenwald musi wzmocnić ochronę. Tam, gdzie w latach 1937–1945 ponad 56 tys. ludzi straciło życie z rąk narodowych socjalistów, teraz ludzie bawią się na śniegu, jeżdżą na nartach i sankach - informuje portal telewizji RTL.

"Chcielibyśmy prosić, aby ludzie okazywali szacunek ofiarom, a w szczególności, aby nie jeździli na sankach ani na nartach w pobliżu lub nawet na grobach przy dzwonnicy" - napisano na Twitterze Fundacji Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora.

CZYTAJ DALEJ

Etiopia: biskupi alarmują o dramatycznej sytuacji humanitarnej w Tigraj

2021-01-16 17:16

[ TEMATY ]

Etiopia

www.salvatti.pl

Episkopat Etiopii po raz kolejny zwraca uwagę na pogłębiający się kryzys humanitarny w Tigraj, gdzie toczą się walki pomiędzy siłami rządowymi a lokalnymi bojówkami. „Tysiące ludzi umiera z powodu ran, głodu i braku leków. Inni są zmuszeni do opuszczenia swoich domów z obawy przed śmiercią” – napisał w liście do agencji ACI Africa bp Tesfaselassie Medhin z Adigrat w Etiopii, miasta położonego w rejonie walk.

Hierarcha wezwał do zorganizowania pilnej akcji humanitarnej. Zapewnił o gotowości do pomocy przedstawicieli lokalnego Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję