Reklama

Francja

Kard. Poupard kończy dziś 90 lat

Kard. Paul Poupard to jedna z najwybitniejszych postaci Kościoła katolickiego ostatnich czasów. Ten francuski duchowny ma rodzinne korzenie w Wandei, a Jacques Cathelineau, który w 1793 r. rozpoczął bunt przeciwko republikanom, był przodkiem jego cioci.

[ TEMATY ]

Francja

urodziny

kard. Paul Poupard

Włodzimierz Rędzioch

Paul Joseph Jean Poupard urodził się 30 sierpnia 1930 r. w Bouzillé. Przygotowywał się do kapłaństwa w seminariach w Beaupréau i Angers, studiował także na paryskiej Sorbonie (teologia i historia). Przyjął święcenia kapłańskie 18 grudnia 1954 r. W latach 1972-1980 był rektorem Instytutu Katolickiego w Paryżu, a od 1979 do 1980 był także biskupem pomocniczym Paryża. Jan Paweł II sprowadził go do Watykanu w 1980 r., gdzie był przewodniczącym sekretariatu ds. niewierzących a następnie przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Kultury (1988–2007). W marcu 2006 r. dodatkowo objął funkcję przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. 25 maja 1985 r. został wyniesiony do godności kardynalskiej, a w styczniu 1996 r. został podniesiony do rangi kardynała-prezbitera. W 2007 r. przeszedł na emeryturę a w 2010 r. utracił prawo do udziału w konklawe. Dziś, 30 sierpnia, kończy 90 lat.

Grzegorz Gałązka

Reklama

Poznałem kard. Pouparda na początku lat 80-tych dzięki naszemu wspólnemu znajomemu Alainowi Galichonowi, szefowi francuskiego wydania L’Osservatore Romano. Ale szczególną okazją do zaprzyjaźnienia się z Kardynałem były obchody Roku Maryjnego (1987 – 1988), który został ustanowiony przez Jana Pawła II po opublikowaniu Encykliki „Redemptoris Mater”. Pracowałem wówczas w L’Osservatore Romano i śledząc planowane wydarzenia Roku Maryjnego w Rzymie stwierdziłem, że nie było żadnych polskich akcentów. W tamtym czasie byłem w ciągłym kontakcie z Adamem Bujakiem i od niego dowiedziałem się, że jego żona Ewa maluje obrazy na szkle, głównie polskie Madonny. Pomyślałem, że możnaby je pokazać w Rzymie. Ale sprawa nie była łatwa, gdyż nie miałem środków na wynajęcie specjalnego lokalu czy galerii. Z pomocą przyszedł mi ks. Gino Belleri, dyrektor księgarni Leoniana (Libreria Leoniana), która znajduje się tuż obok Watykanu. Oczywiście było to szczególne miejsce na wystawę, gdyż nie można było zawiesić obrazów na ścianach pokrytych regałami – zawiesiliśmy je nad stołami z książkami. Na otwarcie wystawy zaprosiłem właśnie kard. Pouparda, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury – byłem mile zdziwiony, gdy Kardynał przystał na moją propozycję. Inauguracja wystawy „Madonne Polacche dipinte su verto” Ewy Chmielnickiej-Bujak odbyła się 18 czerwca 1988 r. W swym przemówieniu kardynał, który tyle co wrócił z podróży do Polski, mówił czym dla Polaków jest Matka Boża, podkreślając, że wystawa świadczy o żywotności sztuki religijnej, zwłaszcza ikonografii maryjnej. Cieszyłem się, że wśród gości, którzy przybyli na inaugurację był również ks. prof. Janusz Pasierb, wybitny historyk i znawca sztuki i kultury. Zdjęcia podczas uroczystości robił Grzegorz Gałązka, który zaczynał wówczas w Rzymie swoją karierę fotografa papieskiego.

Grzegorz Gałązka

Od tamtego czasu spotykałem się wielokrotnie z francuskim Purpuratem, już jako współpracownik „Niedzieli” – przeprowadziłem z nim wiele wywiadów, z których te z ostatnich lat są dostępne również w internecie. Oto pięć z nich, które znajdują się na stronie tygodnika „Niedziela” począwszy od wywiadu o pontyfikacie Jana Pawła II z 2002 r. W ten sposób chciałbym uczcić sędziwego Kardynała, jednego z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, który obchodzi dziś swe 90. urodziny.

2020-08-30 18:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lourdes: Światowy Dzień Chorego

[ TEMATY ]

Lourdes

Francja

Światowy Dzień Chorego

Vatican News

Matka Boża z Lourdes

Matka Boża z Lourdes

Sanktuarium w Lourdes we Francji obchodzi rocznicę pierwszego objawienia się Maryi Bernadecie Soubirous, które miało miejsce w Massabielle 11 lutego 1858 r. W ten dzień co roku obchodzimy także Światowy Dzień Chorego.

Początek objawień miał miejsce dokładnie 162 lata temu. Młoda Bernadeta zbierając suche drewno na opał, weszła do groty w pobliżu rzeki Gave, gdzie usłyszała dźwięk, który brzmiał jak podmuch wiatru. „Zobaczyłam Panią ubraną na biało: miała na sobie suknię, welon, niebieski pas i żółtą różę na każdej stopie”. Bernadetta uczyniła znak krzyża i odmówiła z Panią różaniec. Po zakończeniu modlitwy Pani nagle znikła.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Odrestaurowano zabytkową bramę przy kościele w Kwielicach

2021-09-22 12:17

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Kwielice

https://parafiakwielice.pl/remonty

Zakończył się remont i odrestaurowanie zabytkowej bramy barokowej stanowiącej część zabytkowego ogrodzenia przy kościele parafialnym w Kwielicach.

Zabytkowa, XVIII-wieczna brama barokowa stanowi część zabytkowego ogrodzenia przy kościele pw. św. Michała Archanioła w Kwielicach.  Jej remont był możliwy dzięki Fundacji KGHM Polska Miedź S.A, która przekazała parafii darowiznę w kwocie 145 tys. złotych. Całkowity koszt renowacji wynosił 155 tysięcy złotych. Pozostała kwota to wkład własny parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję