Reklama

Historia

Ksiądz Jerzy Popiełuszko i Solidarność

Z okazji czterdziestej rocznicy powstania Solidarności Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki zrealizowało obszerne wywiady ze świadkami sierpnia 1980 roku oraz wydarzeń późniejszych. Andrzej i Joanna Gwiazdowie, Seweryn Jaworski, Zofia Romaszewska czy też zwykli robotnicy, pracownicy Huty Warszawa przedstawiają szereg nieznanych faktów i istotnych opinii dotyczących wydarzeń sprzed czterdziestu lat.

[ TEMATY ]

Solidarność

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki

Drogi wszystkich wspominających ważny i dramatyczny czas Solidarności splotły się w jakiś sposób z osobą księdza Jerzego Popiełuszki. Niektórzy, tak jak Andrzej Gwiazda czytali w więzieniu jego kazania, inni, jak Andrzej Binduga wspominają jego udział w rozprawach sądowych, inni jeszcze, jak Seweryn Jaworski, aktywnie doradzali duszpasterzowi w sprawach społecznych czy politycznych.

Reklama

Rozmówcy podkreślają niezwykłą atmosferę czasu Solidarności, siłę, zjednoczenie i optymizm, jak mówi Andrzej Gwiazda: Przed sierpniem stwierdziłem, że coś się będzie w Polsce działo, bo naraz, ni stąd ni zowąd pojawiła się wśród ludzi życzliwość a Solidarność, była narzędziem, którym by Polacy mogli realizować swoje interesy i swoje cele. O niepewności i ryzyku z kolei mówi Seweryn Jaworski, legendarny przywódca strajku w hucie Warszawa: brałem pod uwagę, że mogą mnie zamordować. Uważałem, że wszystko może się dziać w taki sposób jak działo się w okresie stalinowskim.

Świadkowie zgodnie podkreślają wyjątkową rolę księdza Jerzego Popiełuszki zarówno w okresie karnawału Solidarności jak i podczas stanu wojennego. Według Andrzej Gwiazdy Ksiądz Popiełuszko osiągnął status wyroczni. Był natchnieniem, sztandarem, duchowym przywódcą opozycji. Hutnik z Huty Warszawa Michał Staniszewski opowiada o tym jak dał kapłanowi kopertę z listą donoszących na niego agentów. Duszpasterz miał odpowiedzieć, że zna tą listę.

Obszerne nagrania złożyły się na blisko pięćdziesiąt fascynujących opowieści dotyczących Sierpnia 80, stanu wojennego, internowania, konspiracji a przede wszystkim działania i roli księdza Jerzego Popiełuszki. Projekt możliwy był dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury oraz Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, które współfinansują projekty. Notacje systematycznie umieszczane będą na stronie www.muzeumkspopieluszki.pl/swiadkowie oraz na kanałach facebook oraz youtube Muzeum.

Projekt „Ksiądz Jerzy Popiełuszko, człowiek, który wskrzesił Solidarność” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura Interwencje 2020”. Projekt „Ksiądz Jerzy Popiełuszko i Solidarność” dofinansowano ze środków Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

2020-08-30 09:31

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczcili urodziny bł. ks. Popiełuszki

Z Katowic do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu dotarli uczestnicy XV Biegu Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego.

Biegaczom towarzyszyli na rowerach członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej z dekanatów piaseczyńskiego i konstancińskiego, a także rowerzyści z Olsztyna i Radomia.

CZYTAJ DALEJ

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Jarmark benedyktyński w Jarosławiu

2021-09-23 09:26

archiwum Opactwa

Jeden ze straganów

Jeden ze straganów

W sobotę i niedzielę 18-19 września miejscowym Opactwie odbył się Jubileuszowy X Jarmark Benedyktyński.

Dziesiąta edycja Jarmarku Benedyktyńskiego, jak zwykle przyciągnęła odwiedzających, którzy mieli okazję przenieść się w średniowieczny świat, posłuchać folkowej muzyki w wykonaniu zespołów regionalnych. W ramach całego Jarmarku można było spotkać wystawców z Węgier i posmakować węgierskich potraw. Pojawiły się stragany z regionalnymi produktami, potrawami i rzemiosłem artystycznym. Oprócz tego na stoiskach nie zabrakło owoców ziemi, własnoręcznie wyprodukowanych przedmiotów związanych z Podkarpaciem. Wydarzeniu towarzyszyły występy i koncerty miejscowych artystów. Nie zabrakło również wielu atrakcji dla najmłodszych, zabaw oraz konkursów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję