Reklama

Zapiski walki o wolność

Z okazji 30-lecia struktur NSZZ „Solidarność”, przed kościołem św. Macieja Apostoła w Andrychowie pojawiła się wystawa prezentująca drukowane poza oficjalnym obiegiem związkowe materiały. Większość plansz przedstawia dokumenty będące świadectwem działalności związkowców z Wytwórni Silników Wysokoprężnych „POLMO-Andrychów”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zbiór jest o tyle ciekawy, że wart jest chociaż pobieżnego zainteresowania. Pokazane na wystawie materiały, aż do 13 sierpnia br., znajdowały się zamknięte w dwóch walizkach pod podłogą narzędziowni należącej do zakładów WSW „POLMO-Andrychów”. Ukryto je tam w obawie przed konfiskatą, w dzień po ogłoszeniu stanu wojennego. W tym miejscu związkowe archiwa przeleżały niemal tyle czasu, ile lat liczą sobie struktury NSZZ „Solidarność”.
Nie wszystkie materiały, jakie 14 grudnia 1981 r. złożono pod podłogą, dotrwały do dziś dnia w dobrym stanie. Spośród ocalonych wybrano te, które nie tylko, że najlepiej się zachowały, ale i przedstawiały ciekawą treść. Na wystawę trafiła więc m.in. uchwała małopolskiego prezydium NSZZ „Solidarność” w sprawie gotowości strajkowej po pacyfikacji związkowców w Krakowie, odezwa komisji zakładowej WSW „POLMO-Andrychów” dotycząca wsparcia strajkujących na Podbeskidziu, czy sprostowanie kłamliwych informacji prasowych mówiących o rzekomej zgodzie działaczy „Solidarności” na wprowadzenie podwyżek cen. Oprócz dokumentacji pisanej na wystawie znalazły się także rysunki satyryczne i okolicznościowe grafiki przypominające o Święcie Konstytucji 3 Maja czy rocznicy papieskiego pontyfikatu. Ciekawym dodatkiem zamieszczonym na wystawie jest pismo skierowane na ręce związkowców z WSW „POLMO-Andrychów” przez parafię św. Bartłomieja w Zagórniku będące podziękowaniem za zbiórkę pieniędzy na rzecz budowanego przez tamtejszą wspólnotę kościoła.
Dokumentalną historii związkowców z ziemi andrychowskiej ubogacają zamieszczone na poszczególnych planszach cytaty z tekstów Jana Pawła II i ks. Józefa Tischnera.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas wojny – czas poszukiwania sensu

2026-01-15 19:20

[ TEMATY ]

Biblia

Kijów

ks. Grzegorz Draus

Prezentacja ukraińskiego wydania Biblii Jerozolimskiej w Kijowie

Prezentacja ukraińskiego wydania Biblii Jerozolimskiej w Kijowie

Słowo Boże bliżej nas. Prezentacja ukraińskiego wydania Biblii Jerozolimskiej w Kijowie.

W Patriarszym Soborze w Kijowie greckokatolicką liturgię, wraz z ponad trzydziestoma kapłanami, celebrował biskup Andrij Chimiak. Modlono się, dziękując za ukraińskie wydanie Biblii Jerozolimskiej – wyjątkowego dzieła biblijnego, cenionego na całym świecie za niezwykle bogate komentarze oraz rozbudowany system odsyłaczy do tekstów paralelnych.
CZYTAJ DALEJ

Wizyta kard. Parolina w Kuwejcie: W duchu szacunku

2026-01-15 19:09

[ TEMATY ]

kard. Pietro Parolin

Kuwejt

Terza Loggia@Vatican Media

Trwa wizyta kard. Pietro Parolina w Kuwejcie.

Trwa wizyta kard. Pietro Parolina w Kuwejcie.

Państwo Kuwejt i Stolica Apostolska wydały wspólny komunikat odnośnie wizyty kard. Pietra Parolina w Kuwejcie, podkreślając zasady wzajemnego szacunku i pokojowego współistnienia między religiami. Podkreślono wyjątkową rolę kościoła Matki Bożej Arabskiej jako kościoła macierzystego Kuwejtu, wyniesionego przez Leona XIV do rangi bazyliki mniejszej.

Podczas wizyty, która odbywa się od 14 do 16 stycznia 2026 roku sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin dokona uroczystego aktu wyniesienia do rangi bazyliki mniejszej kościoła Matki Bożej Arabii, najstarszego kościoła w Wikariacie Apostolskim Arabii Północnej (AVONA).
CZYTAJ DALEJ

Włochy: spekulacje na temat możliwej beatyfikacji papieża Benedykta XVI

2026-01-16 18:39

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

spekulacje

Vatican Media

We włoskich mediach pojawiły się spekulacje wokół tego, czy i kiedy zostanie otwarty proces beatyfikacyjny papieża Benedykta XVI, zmarłego pod koniec 2022 roku. Wynikają one z wypowiedzi jego wieloletniego prywatnego sekretarza, arcybiskupa Georga Gänsweina, który podczas niedawnego spotkania na Litwie wyraził nadzieję na rychłe wszczęcie takiego procesu.

Wkrótce po tym wydarzeniu pojawiły się w Internecie doniesienia o cudownym uzdrowieniu pewnego Amerykanina, rzekomo dokonanym przez ówczesnego papieża jeszcze za życia. Jednak cuda dokonane za życia danej osoby nie mają w Kościele katolickim znaczenia dla procesów beatyfikacyjnych ani kanonizacyjnych. Liczą się cuda, które miały się dokonać po śmierci kandydata do beatyfikacji lub kanonizacji, przypisywane jego wstawiennictwu u Boga.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję