Reklama

IV Archidiecezjalny Konkurs Papieski dla Gimnazjalistów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czerwiec 1987 r. dla wielu ludzi Pomorza Zachodniego był rokiem niezapomnianym, gdyż papież Jan Paweł II w czasie swojej pielgrzymki do Ojczyzny odwiedził Szczecin. Wiele osób uczestniczyło w tym dniu we Mszy św. na Jasnych Błoniach, podczas której Jan Paweł II homilię skierował do rodzin, a także do młodych. Wypowiedział wówczas następujące słowa: „A widzę tutaj także wielu młodych ze Szczecina. Niech dla was ten wiatr będzie także symbolem życia i zmagania się z uderzeniami, które przychodzą na człowieka od zewnątrz i od wewnątrz. Są różne gwałtowne wichry, są także i uderzenia naszych różnych słabości. Trzeba się zmagać! Ci, co żyją nad morzem, ludzie morza, którzy wypływają na morze, muszą się zmagać z wichrem, aby zwyciężać. Kiedy więc przychodzą w młodości te różne uderzenia, te wichry namiętności, kiedy bierze górę słabość, przypomnij tchnienie Ducha, które masz w sobie od chrztu, od bierzmowania nie po to, żebyś się przewracał za lada podmuchem, tylko po to, żebyś stał jak ten żeglarz i dopłynął!”.
Dziś po wielu latach w te słowa wczytywało się ponad tysiąc młodych ludzi, którzy nie pamiętają 1987 r., ale z jakże wielkim zapałem i chęcią poznawali tamtą homilię. Wielu gimnazjalistów z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej kieruje się w swoim życiu codziennym słowami Jana Pawła II i zgodnie z nimi stara się żyć, zmagać z trudnościami i problemami, które napotykają na swojej drodze.
Mogliśmy się o tym przekonać podczas IV Archidiecezjalnego Konkursu Papieskiego dla Gimnazjalistów, którego celem jest popularyzacja nauczania sługi Bożego Jana Pawła II wśród młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania, a także zainteresowanie gimnazjalistów wiedzą religijną. Ponadto chodzi o rozszerzanie współdziałania nauczycieli religii w kształceniu młodzieży oraz stworzenie jej możliwości szlachetnego współzawodnictwa w rozwijaniu swoich uzdolnień, a nauczycielom - warunków twórczej pracy.
16 października ub.r. w 45 gimnazjach naszej archidiecezji młodzież przystąpiła do szkolnego etapu IV AKP. Każda szkoła wyłoniła trzech najlepszych finalistów, którzy wzięli udział w etapie rejonowym AKP, który odbył się 25 listopada ub.r. równocześnie w czterech ośrodkach w zależności od dekanatów (Gryfice - Magdalena Halak, Choszczno - ks. Paweł Wiśniewski, Szczecin, Gimnazjum Katolickie - ks. Robert Mrozowski i Szczecin, Gimnazjum nr 43 - dk. Piotr Raczyński), na terenie których znajdują się gimnazja.
Literaturą obowiązującą na IV AKP były następujące publikacje: ks. Grzegorza Wejmana, ks. Artura Rasmusa, „Jan Paweł II w Szczecinie”, Szczecin 2002; „Kim był św. Otton”; ks. Romana Kostynowicza, „Od Administracji Apostolskiej Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej do Metropolii Szczeciński-Kamieńskiej (1945-1995)”, a także wybrane fragmenty z Pisma Świętego.
Finał, który wyłonił laureatów IV AKP odbył się 17 maja br. w Szczecinie w sali konferencyjnej Kurii Metropolitalnej o godz. 10 na dzień przed 90. rocznicą urodzin sługi Bożego Jana Pawła II. Tegoroczni finaliści IV Archidiecezjalnego Konkursu Papieskiego dla Gimnazjalistów wraz z katechetami mieli możliwość spotkania się z bp. Marianem Błażejem Kruszyłowiczem, który skierował wiele ciepłych słów do gimnazjalistów. Następnie w kościele seminaryjnym ks. Robert Mrozowski poprowadził nabożeństwo modlitewne w intencji zmarłego organizatora konkursu, a także i dyrektora Liceum Katolickiego w Szczecinie ks. Wojciecha Manelskiego, jak również w intencji zmarłych pasterzy naszej archidiecezji: abp. Mariana Przykuckiego i abp. Zygmunta Kamińskiego. Zwiedzaliśmy w AWSD wystawę poświęconą abp Z. Kamińskiemu, posililiśmy się w seminaryjnym refektarzu i niecierpliwie oczekiwaliśmy ogłoszenia wyników.
W imieniu młodzieży gimnazjalnej i katechetów składam serdeczne podziękowania ks. Tomaszowi Ceniuchowi za zorganizowanie IV już edycji konkursu.
Dziękuję także p. Anieli Brzezickiej z Wydziału Wychowania Katolickiego oraz p. Bernadecie Korycko z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” za pomoc w organizacji finału IV Archidiecezjalnego Konkursu Papieskiego dla gimnazjalistów.
Duże wsparcie w IV AKP okazała Fundacja Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki, a także uczennice Liceum Katolickiego w Szczecinie.

Lista 10 najlepszych spośród ponad tysiąca uczestników: 1. Paziewska Emilia, Gimnazjum nr 1 w Policach; 2. Bodnar Daniel, Gimnazjum nr 16 w Szczecinie; 3. Lewandowski Radosław, Gimnazjum w Maszewie; 4. Nowicka Oliwia, Gimnazjum w Płotach; 4. Pietrzak Martyna, Gimnazjum w Moryniu; 5. Szalkiewicz Aleksandra, Gimnazjum w Pyrzycach; 6. Hanulak Ineza, Gimnazjum w Pyrzycach; 7. Biskupski Marcin, Gimnazjum nr 16 w Szczecinie; 8. Kulińska Hanna, Gimnazjum w Płotach; 9. Oksiński Piotr, Gimnazjum nr 29 w Szczecinie.
Lista uczestników finału IV AKP: Aleksandrzak Justyna, Gimnazjum nr 5 w Szczecinie; Besztak Dawid, Gimnazjum nr 12 w Szczecinie; Drelich Marta, Gimnazjum nr 2 w Gryficach; Faliszewska Paulina, Gimnazjum nr 22 w Szczecinie; Lubiak Patryk, Gimnazjum nr 2 w Nowogardzie; Grabowiecka Roksana, Gimnazjum nr 42 w Szczecinie; Grzanka Anna, Gimnazjum nr 1 w Policach; Jankowski Damian, Gimnazjum nr 3 w Stargardzie Szczecińskim; Jasińska Małgorzata, Gimnazjum nr 46 w Szczecinie; Jeziorna Dagmara, Gimnazjum nr 5 w Szczecinie; Klinicka Julia, Gimnazjum nr 3 w Stargardzie Szczecińskim; Kraus Agnieszka, Gimnazjum nr 2 w Gryficach; Kręciewski Robert, Gimnazjum Katolickie w Szczecinie; Kudlik Michał, Gimnazjum nr 29 w Szczecinie; Kulig Piotr, Gimnazjum Katolickie w Szczecinie; Kulpa Jacek, Gimnazjum w Pełczycach; Ładniał Małgorzata, Gimnazjum nr 4 w Stargardzie Szczecińskim; Markowski Bartłomiej, Gimnazjum nr 42 w Szczecinie; Materny Aleksandra, Gimnazjum nr 42 w Szczecinie; Milczarek Kamila, Gimnazjum nr 1 w Nowogardzie; Owsianko Bartłomiej, Gimnazjum nr 43 w Szczecinie; Pańska Nikola, Gimnazjum nr 6 w Szczecinie; Piesta Paulina, Gimnazjum w Wolinie; Pluskota Mariusz, Gimnazjum w Reczu; Prusinowska Agata, Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie; Rosińska Katarzyna, Gimnazjum nr 46 w Szczecinie; Siepko Zuzanna, Gimnazjum w Pyrzycach; Sosnowska Anna, Gimnazjum nr 1 w Goleniowie; Szymański Michał, Gimnazjum nr 1 w Policach; Witkowski Paweł, Gimnazjum nr 34 w Szczecinie; Woszczyno Michał, Gimnazjum w Maszewie.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy, mamy nadzieję, do kolejnej edycji AKP już w październiku!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg nie kocha mnie dla swojego zysku. On kocha mnie dla mojego dobra!

2025-02-20 09:28

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

pixabay.com

Dzisiejsze czytania mówią też bardzo wiele o naszym Bogu. Mówią, że nas oszczędza, nawet wtedy, kiedy Go oszukujemy, bo ciągle liczy na naszą poprawę, nawrócenie.

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w policzek, nadstaw mu i drugi. Jeśli zabiera ci płaszcz, nie broń mu i szaty. Dawaj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje. Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie. Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to należy się wam wdzięczność? Przecież i grzesznicy okazują miłość tym, którzy ich miłują. I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy pożyczają grzesznikom, żeby tyleż samo otrzymać. Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną ponad brzegi wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie».
CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

2025-02-14 14:39

[ TEMATY ]

Wałbrzych

diecezja świdnicka

śmierć księdza

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ksiądz Sebastian Makuch (1990-2025)

Ksiądz Sebastian Makuch (1990-2025)

Świdnicka Kuria Biskupia poinformowała, że w dniu 14 lutego br., doszło do tragicznego zdarzenia na plebanii parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu.

- W godzinach południowych odnaleziono ciało wikariusza Ks. Sebastiana Makucha, który w ostatnim czasie pozostawał pod opieką medyczną i terapeutyczną lekarzy specjalistów. Po nieudanej próbie reanimacji, sprawą zajęły się odpowiednie organy. Prosimy o modlitwę w intencji zmarłego Księdza oraz jego bliskich i wspólnoty parafialnej, w której posługiwał - czytamy w komunikacie na stronie kurialnej.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz też jest zagrożony uzależnieniem od sieci

2025-02-22 14:07

[ TEMATY ]

internet

uzależnienie

Formacja Stała Księży

Adobe Stock

Kapłani także mogą uzależnić się od internetu

Kapłani także mogą uzależnić się od internetu

Także duchowni mogą być uzależnieni od internetu. Dyskutowali o tym uczestnicy Formacji Stałej Księży, które odbyło się w dniach 21-22 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Wykład do księży skierowała dr hab. Monika Przybysz, medioznawczyni z Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Wydziału Teologicznego UKSW.

- Ksiądz, jak każdy z nas, jest narażony na różne mechanizmy manipulacyjne obecne w sieci. Każdy z duchownych musi sam wypracować w pewne nawyki, które będą przypominały o tym, że jest już późno, że przed zaśnięciem nie warto korzystać z urządzeń elektronicznych, że lepiej jest korzystać z tradycyjnego papierowego brewiarza niż odmawiać modlitwy za pomocą smartfona - przekonywała Monika Przybysz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję