Reklama

Niedziela Legnicka

Totus Tuus, całym sercem z Maryją.

W tym roku jest ona wyjątkowa. Z powodu pandemii koronawirusa, ma charakter sztafety.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

diecezja legnicka

ks. Waldemar Wesołowski

Każdego dnia inna grupa pielgrzymkowa udawać się będzie na trasę, według wcześniej ustalonego planu. Również liczba pielgrzymów wędrujących do Matki jest ograniczona. Nie licząc służb pielgrzymkowych, będzie to około 50-60 osób. – Chcemy zachować wszelkie rygory sanitarne, jakie obowiązują w czasie pandemii, dlatego zdecydowaliśmy się na taką formę wędrówki. Jest ona inna, ale cel się nie zmienił – powiedział główny przewodnik ks. Mariusz Majewski. Podkreślił też, że pielgrzymka jest drogą wiary, jaką kroczymy i ten wymiar pielgrzymowania pozostał taki sam.

O istocie pielgrzymowania powiedział do pielgrzymów biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, który spotkał się z pierwszą grupą (legnicką 4), która wyruszyła na szlak. O g. 7 odprawił nabożeństwo Słowa Bożego i udzielił błogosławieństwa na drogę. Podczas nabożeństwa odczytano fragment ewangelii o uczniach idących do Emaus i o doświadczeniu spotkania ze Zmartwychwstałym. – Zmartwychwstały wchodzi w życie człowieka, dokonuje się to w pielgrzymowaniu rozumianym jako całe życie czy też, jak teraz, wędrowaniu do wyznaczonego celu. Jezus idzie z uczniami, by dać się rozpoznać. Po drodze cały czas tłumaczy Pisma, łamie dla nich chleb. To otwiera ich umysły na rozumienie Pisma – powiedział w homilii bp Kiernikowski. Podkreślił też, że pielgrzymka jest dobrym czasem wyczulenia zmysłów na słuchanie Słowa, byśmy doświadczyli otwarcia umysłu i serca na rozumienie Pisma. Ono bowiem daje światło naszemu życiu.

Reklama

Biskup legnicki zaznaczył, że zawsze na czele pielgrzymki niesiony jest krzyż. – To nam przypomina, że pielgrzymka nie jest wydarzeniem turystycznym, krajoznawczym, ale uczeniem się mądrości krzyża. Dlatego prośmy Boga, byśmy mieli taką waśnie postawę podczas całej pielgrzymki – zaapelował Ksiądz Biskup.

Diecezjalne pielgrzymowanie zakończy się się 7 sierpnia na Jasnej Górze.

Obszerny materiał z każdego dnia pielgrzymki dostępny będzie na stronie Radia Plus Legnica 

Galeria zdjęć

2020-07-29 11:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Batalia różańcowa

Różaniec wciąż jest modlitwą żywą i młodą, czego dowodem jest podejmowanie tej modlitwy przez coraz to większe zastępy ludzi w każdym wieku

Już po raz drugi 6 października spotkali się przedstawiciele Róż Różańcowych z terenu naszej diecezji. W ubiegłym roku zelatorzy i członkowie Kół Różańcowych zostali zaproszeni do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej do Janowa Lubelskiego. W tym roku miejscem zlotu stało się sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem. - Co roku odwiedzamy kolejne sanktuaria naszej diecezji. Jest to okazja do poznania różnorodności i piękna naszej diecezji, a jednocześnie promocja tych wyjątkowych miejsc i czas na wspólnotową modlitwę - wyjaśnia ks. Augustyn Łyko, diecezjalny moderator Kół Różańcowych. W spotkaniu uczestniczyło około 2 tys. kobiet i mężczyzn ze wszystkich dekanatów diecezji.
Z historią miejsca zapoznał przybyłych kustosz radomyskiego sanktuarium ks. Józef Turoń. Modlitwę różańcową z rozważaniami prowadził ks. Rafał Cudziło wraz ze wspólnotą Legionu Maryi. Kulminacją spotkania była Msza św. koncelebrowana przez ponad 50 kapłanów, której przewodniczył ks. Jan Biedroń, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. W homilii mówił: - Różaniec, to przeżywanie Ewangelii sercem i ogarnianie jej modlitwą. Przez obrazy ewangeliczne, które możemy przywoływać w naszych umysłach i przenosić do swojego serca, łączymy życie Jezusa i Maryi z naszym życiem codziennym.
Z pielgrzymami spotkał się także bp Krzysztof Nitkiewicz. - Kółka Różańcowe realizują swoją misję w sposób bardzo dyskretny i cichy, dla wielu niezauważalny. Jest ona jednak niezwykle ważna i skuteczna. Z pewnością znajduje uznanie w oczach Bożych. Dzięki waszemu modlitewnemu wsparciu ludzie nawracają się i prostują swoje życiowe drogi. To wasza modlitwa ożywia wspólnoty parafialne i pozwala realizować różnorodne inicjatywy. Pragnę za nią gorąco podziękować i prosić, abyście nie wypuszczali z rąk różańca - mówił do zebranych Pasterz diecezji. Na zakończenie Liturgii Biskup Ordynariusz pobłogosławił zebranych, a całość spotkania uwieńczył występ zespoły „Jeżowianie”.
- Przynależność do kół Żywego Różańca daje nam poczucie wspólnoty: już nie sama wołam do Boga, ale czynimy to razem, także wtedy, gdy modlimy się osobno w swoich domach. Takie spotkanie jak dziś daje mi poczucie, że jest nas wielu, a co za tym idzie moc naszej modlitwy jest ogromna - mówi Małgorzata Graczak z Waśniowa. W naszej diecezji w kołach różańcowych zgromadzonych jest blisko czterdzieści tysięcy ludzi. - Można powiedzieć, że jest to „największą siłą modlitewną w kościele”. Każdy z nich codziennie sięga po różaniec. Są koła, które działają nieprzerwanie od ponad stu lat. Dlatego tak ważna jest duchowa opieka nad tymi osobami - dodał ks. Łyko.

CZYTAJ DALEJ

Studenci bliżej Boga w Białym Dunajcu

2021-09-15 22:14

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

Górskie wędrówki były stałym punktem obozowego programu

Górskie wędrówki były stałym punktem obozowego programu

15 września zakończyła się 38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu. 14 dni, ponad 450 osób, 11 chat, 10 duszpasterstw akademickich z Wrocławia i 1 z Opola – wszystko z ogromną dawką radości, integracji, górskich wycieczek i modlitwy. Ponoć z wierchów bliżej jest do Pana Boga i właśnie takie pozytywne spotkanie ze Stwórcą przeżyli studenci.

Uczestnikami Obozu byli głównie tegoroczni maturzyści, którzy w październiku rozpoczynają akademicką przygodę, ale nie zabrakło też już doświadczonych studentów. Przez dwa tygodnie mieszkali w kilkunastu góralskich chatach w Białym Dunajcu niedaleko Zakopanego.

CZYTAJ DALEJ

Stanąć w prawdzie o sobie

2021-09-16 15:51

[ TEMATY ]

abstynencja

diecezja kielecka

Bęczków

Władysław Burzawa

Podczas spotkania odbył się piknik rodzinny

Podczas spotkania odbył się piknik rodzinny

Już po raz szósty w kościele pw. Św. Jana z Dukli w Bęczkowie odbyło się Diecezjalne Spotkanie Trzeźwościowe. Jego organizatorem było Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. W wygłoszonej homilii mówił między innymi o tym, że mimo naszych postanowień, często zbaczamy z wyznaczonej drogi prawdy. – Ludzkie doświadczenie, nawet bardzo racjonalne często zawodzi, kiedy napompowani pychą i zarozumiałością, tłumaczymy sobie nasze złe obyczaje i zachowania. Moi drodzy, nie chodzi tylko o ludzi uzależnionych od alkoholu i używek, ale też od całej gamy innych uzależnień jak: skłonności do kłótni, przekleństwa, niewierności wszelkiego rodzaju, obłudy i pogardy bliźnich. To też wymaga nawrócenia i przemiany – mówił biskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję