Reklama

Spotkanie z przyjacielem Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach obchodów 5. rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej, wspólnie z Wydawnictwem „Biały Kruk”, zorganizowała spotkanie autorskie z prof. Gabrielem Turowskim, wieloletnim przyjacielem Jana Pawła II, autorem takich książek o Papieżu, jak: „Zamach, czyli jak zło w dobro się obróciło - spełnienie przepowiedni fatimskiej” czy „Karol Wojtyła. Przyjaciel, Kardynał, Papież”.
Prof. Turowski podkreślał, że z perspektywy czasu widać, iż zamach na Papieża pomógł Janowi Pawłowi II dotrzeć z orędziem do całego świata. - Pan Bóg dopuścił zło, które miało na celu wyeliminowanie Ojca Świętego z życia Kościoła, i przekształcił to w dobro. Papież po zamachu stał się osobą niezwykle popularną i znaną. Dlatego gdy umierał, ta jego niepisana encyklika mogła dotrzeć do wszystkich ludzi świata - zauważył profesor.
W kwestii poznania kulisów wydarzeń z 13 maja 1981 r., przyjaciel Papieża uważa, że wciąż dalecy jesteśmy od prawdy. - Przypuszczam, że nigdy nie dowiemy się całej prawdy o zamachu na Jana Pawła II - powiedział autor książki.
Zdaniem lekarza, nie od razu zdano sobie sprawę ze związku zamachu na Jana Pawła II z tajemnicą fatimską i orędziem, jakie Matka Boża chce przekazać światu. - Kiedy Papież leżał w klinice Gemelli i uświadomiono mu dokładną zbieżność dat, a nawet godziny, poprosił, by dostarczono mu wszystkie informacje na temat objawień w Fatimie. Rok po zamachu Ojciec Święty nawiedził Fatimę i zawierzył tam swoje życie i papieską posługę Matce Bożej. 25 marca 1984 r. w Rzymie dokonał uroczystego aktu zawierzenia Maryi całej ludzkości - przypomniał gość bielskiego spotkania. Zauważył także, że wraz z tym aktem zawierzenia Papież wszedł na drogę osobistego cierpienia i powolnej utraty sił i zdrowia.
Członek „Środowiska” przywoływał także wiele sytuacji ze wspólnych spotkań z Wujkiem - kardynałem i papieżem, które pozwoliły mu się przekonać o niezwykłości i wyjątkowości tej postaci. - Papież żył w innym wymiarze duchowym. To trudno wytłumaczyć tym, którzy nie wierzą, albo tym, którzy nie rozumieją, na czym polega potęga modlitwy. On modlił się stale, a jednocześnie wykonywał inne czynności. Używając terminologii komputerowej, to jest tak, jakby Papież mógł na raz pracować na czterech ścieżkach. Jednocześnie czytał, rozmawiał, modlił się. Mogłem się przekonać o tym osobiście - wspominał prof. Turowski. Podkreślał także ponadprzeciętne zdolności intelektualne Papieża: - Przeciętny człowiek używa 2 proc. możliwości swojego rozumu, a Jan Paweł II - około 16 proc. Był pracowity i miał dar Boży.
Prof. Gabriel Turowski to światowej sławy specjalista z dziedziny immunologii klinicznej, doktor bakteriologii i mikrobiologii, autor ponad 250 prac naukowych. To przyjaciel Jana Pawła II jeszcze za czasów, kiedy Karol Wojtyła był biskupem, arcybiskupem, kardynałem. Członek tzw. Środowiska Wujkowego. 19 maja 1981 r. znalazł się w 6-osobowym zespole specjalistów z całego świata mającym pomóc w pooperacyjnym leczeniu Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu. Obecnie publicysta prasy katolickiej, wybitny znawca pontyfikatu Jana Pawła II, członek Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: cały Kościół jest misyjny

2025-10-19 13:20

[ TEMATY ]

Leon XIV

99. Światowy Dzień Misyjny

Vatican Media

„Dzisiaj w szczególny sposób modlimy się za tych mężczyzn i kobiety, którzy zostawili wszystko, aby nieść Ewangelię tym, którzy jej jeszcze nie znają. Są «misjonarzami nadziei pośród narodów». Niech Pan im błogosławi!” – wskazał Papież przed modlitwą Anioł Pański. W niedzielę, 19 października przypada 99. Światowy Dzień Misyjny.

Ojciec Święty pozdrowił najpierw wszystkich uczestników Mszy św. kanonizacyjnej, „która była wielkim świętem świętości!”. Pozdrowił obecnych kardynałów i biskupów, prezydentów Włoch i Libanu oraz oficjalne delegacje, szczególnie z Armenii i Wenezueli (miejsc, z których pochodzą nowi święci).
CZYTAJ DALEJ

Trzeci Narodowy Marsz Papieski - pod hasłem „W górę serca!”

2025-10-19 16:26

[ TEMATY ]

Warszawa

Narodowy Marsz Papieski

Krzysztof Staszewski

Pod hasłem „Sursum Corda! – W górę serca!” przeszedł w niedzielę w Warszawie III Narodowy Marsz Papieski. Wydarzenie rozpoczęła msza św. w bazylice pw. Świętego Krzyża, skąd uczestnicy udali się na plac Zamkowy. Prezydent Karol Nawrocki jest honorowym patronem marszu.

Przemarsz Krakowskim Przedmieściem ma przypomnieć nauczanie Jana Pawła II o wartości i świętości życia. „Profetyczne przesłanie papieża może dziś, pośród zamętu i pułapek współczesnego świata, prowadzić nas prostą drogą” - przekonywali organizatorzy - Centrum Życia i Rodziny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję