Ewangeliczna zasada troski o duszę i ciało człowieka znajduje w nich każdorazowo wyraz w osobistym udziale chorych w porannej Eucharystii, w kilkugodzinnych konsultacjach specjalistycznych oraz w gratisowym posiłku. Ludziom zmęczonym całodniowym uczestnictwem daje okazję do odpoczynku i regeneracji sił. Jest koniecznym dla tych wszystkich, których czeka długa powrotna podróż do wsi i miasteczek położonych na krańcach województwa.
Pierwszym z dwóch dni przełomu był XIV Dzień Charytatywnej Pomocy Chorym. Odbył się on 7 lutego 2009 r. na terenie NS ZOZ „Prawobrzeże-Medyk” przy ul. K. Napierskiego 6c. Lekarze tej gościnnej, niepublicznej placówki kolejny raz świetnie wypełnili obowiązki gospodarza. Wsparci przez specjalistów ze szczecińskich klinik i poradni udzielili konsultacji 300 przybyłym pacjentom. Ponieważ uczestnicy Dnia korzystali ochoczo z dostępu do kilku specjalistów, liczba udzielonych świadczeń była, oczywiście, wyższa, sięgała tysiąca. Charytatywnie przyjmowali: neurolog Małgorzata Szewczyk, kardiolodzy - Wojciech Bieganowski i Antoni Nowicki, reumatolog Magdalena Herczyńska, dermatolodzy - Małgorzata Dziekan-Janowska i Elżbieta Bilet-Macharzewska, psychiatra Ireneusz Mikołajewicz, ginekolog Katarzyna Strojny, pulmonolog Małgorzata Moszczyńska, ortopeda Wojciech Żebrowski, radiolog Lidia Lisiecka-Siemieniuk, specjalista fizjoterapii Anna Kościelniak. Karetka dowoziła pacjentów do pobliskiego prywatnego gabinetu, gdzie badali nieodpłatnie laryngolog Małgorzata Kapuścińska-Kniaż i protetyk słuchu Artur Kniaż. Oboje - poproszeni przez organizatorów w trybie awaryjnym - nie odmówili pomocy mimo soboty i trójki małych dzieci w domu! Pracowały też pielęgniarki, położne i administracja NS ZOZ „Prawobrzeże-Medyk”. Gratisowo były wykonywane procedury diagnostyczne - usg i densytometria.
XIV Szczeciński Dzień Pomocy Chorym był przełomowym w tym sensie, że zamykał długi etap wspólnej, charytatywnej pracy szczecińskich specjalistów na terenie rożnych placówek lecznictwa otwartego. Przyjmowali i konsultowali w tym czasie profesorowie i adiunkci z klinik PAM, zmieniali się chorzy, ordynatorzy szpitali i lekarze specjaliści. Natomiast niezmiennie przez 14 lat koordynował wszystkie Dni jeden i ten sam człowiek - dr n. med. Wojciech Żebrowski. Swoją pasją i kreatywnością nie tylko ukształtował formułę Dni, ale równocześnie wzbudził pozytywny rezonans wielu osób i instytucji dla idei bezinteresownej, fachowej pomocy chorym z terenów biednych i odległych. Taka postawa zasługuje zawsze na wielki szacunek i uznanie, jednak w czasach zainfekowanego kapitalizmu jest szczególnie cenna. Dziękujemy!
XV Dzień Charytatywnej Pomocy Chorym, który odbył się w sobotę 13 lutego br., otwierał z kolei nowy rozdział pięknej, szczecińskiej tradycji. Po raz pierwszy bowiem zorganizowany był na terenie placówki lecznictwa zamkniętego - Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Przyjęcia pacjentów odbywały się w budynku przyszpitalnych poradni specjalistycznych, dlatego wśród przyjmujących specjalistów dominowali pracownicy tego szpitala. Byli to: okulista Elżbieta Machoy, kardiolog Wiesława Sobuś, endokrynolog Henryk Fuchs, reumatolog Magdalena Herczyńska, neurolodzy - Monika Jarosz i Robert Jałowiński, mgr rehabilitacji Adam Daraż. Kadrę szpitala gościnnie wspomagali członkowie KSLP: laryngolog i foniatra prof. Czesława Tarnowska, chirurg Artur Mierzecki, dermatolog Mariusz Szczepaniec oraz ortopeda Wojciech Żebrowski. Warto podkreślić udział ordynatorów, życzliwą współpracę miejscowych pielęgniarek oraz zgodę i osobiste zaangażowanie dyrektora szpitala dr. n. med. Mariusza Pietrzaka.
Wśród pacjentów, którym udało się uporać z wyjątkowo uciążliwą tego roku zimową aurą, przeważali mieszkańcy zachodniopomorskich wsi i podopieczni Archidiecezjalnej Caritas. Badania trwały od godz. 9 do 14.30. Przyjęto 200 pacjentów, udzielając trzykrotnie więcej świadczeń. Zgodnie z tradycją Dnia poprzedziła je Msza św. w kaplicy Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego, a zakończył obiad u s. Miriam w Domu Pielgrzyma na os. Słonecznym. Relacje z XV Dnia otwierały główne serwisy informacyjne regionalnej telewizji. Nowym, sprawnym koordynatorem XV Dnia okazała się nasza koleżanka - wiceprezes ZO KSLP - dr n. med. Magdalena Herczyńska, której debiut w tej roli wypadł bardzo obiecująco. Dowodem są wrażenia i podziękowania pacjentów w lokalnych mediach.
W imieniu Zachodniopomorskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich dziękujemy Koleżankom i Kolegom - lekarzom, pielęgniarkom i położnym - za wielkie serce, sobotni czas i dobrą wolę. Kierownictwu niżej wymienionych instytucji - za owocną współpracę i realną pomoc przy organizacji dwóch ostatnich Dni Charytatywnej Pomocy Chorym w Szczecinie. Są to: Kuria, Caritas i Dom Pielgrzyma Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Wojewoda Zachodniopomorski, Oddział Zachodniopomorski NFZ, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego, Okręgowa Izba Lekarska, NS ZOZ „Prawobrzeże-Medyk”, SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony, Lek Polska, Senat Obywateli Szczecina.
Z okazji zbliżającej się pamiątki Zmartwychwstania Pańskiego wszystkim Uczestnikom i Współorganizatorom, a także naszym Członkom i Sympatykom składam najserdeczniejsze życzenia radosnych i błogosławionych świąt Wielkanocnych. Wesołego Alleluja!
Pomóż w rozwoju naszego portalu