Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Każda Msza św. jest zwróceniem się do Boga. Jubileusz celebracji Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego

Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego celebrowana 20 czerwca w kościele św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich zwieńczyła uroczystości związane z jubileuszem 10-lecia celebracji Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w diecezji bielsko-żywieckiej i 10-lecia duszpasterstwa wiernych związanych z tradycyjną liturgią w diecezji bielsko-żywieckiej.

[ TEMATY ]

trydencka

Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego

Robert Karp

Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego sprawowana 20 czerwca w kościele św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich

Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego sprawowana 20 czerwca w kościele św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich

Każda Msza św. jest zwróceniem się do Boga – do Boga Ojca przez Chrystusa w Duchu Świętym, ale w tej starszej formie jest to bardzo wyraźnie zobrazowane. Choćby przez to, że kapłan i wszyscy wierni zwróceni są w jednym kierunku. W tej starszej formie co chwila przypominane jest to, że jesteśmy przed Bogiem, że na Niego jesteśmy ukierunkowani – mówił w kazaniu proboszcz parafii w Mikuszowicach Krakowskich, a zarazem moderator i opiekun grup wiernych związanych z łacińską tradycją Kościoła w diecezji bielsko-żywieckiej, ks. dr Grzegorz Klaja.

Z okazji jubileuszu przygotowano okolicznościowe pamiątki: świecie i porcelanowe filiżanki, w które wierni mogli zapatrzeć się po Mszy św. i które otrzymały również osoby zaangażowane w duszpasterstwo grup związanych z łacińską tradycją Kościoła w diecezji bielsko-żywieckiej. Ks. dr Grzegorz Klaja wydał również specjalną książkę pt.: „Msza Święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego”, która była dostępna dla zainteresowanych.

Reklama

Na obchody jubileuszowe złożyły się również inne okolicznościowe wydarzenia odbywające się w parafii św. Barbary w Bielsku-Białej Mikuszowicach Krakowskich. Wśród nich między innymi 12 czerwca odbyło się spotkanie autorskie ks. dr. Grzegorza Klai o książce pt.: „Msza Święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego”. Miały miejsce także 3-dniowe rekolekcje „przebłagania, dziękczynienia i błagania”

Pierwszy ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej biskup Tadeusz Rakoczy w kwietniu 2010 r. wyraził zgodę na celebrację Mszy św. według Mszału papieża bł. Jana XXIII na terenie tutejszej diecezji.

Pierwsza publiczna Msza św. w klasycznym rycie rzymskim w diecezji bielsko-żywieckiej została odprawiona przez ks. Grzegorza Klaję 20 czerwca 2010 roku o godz. 15.15 – w kaplicy domu katechetycznego przy parafii św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Aleksandrowicach.

Reklama

W „Kronice duszpasterstwa wiernych liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego diecezji bielsko-żywieckiej” została opisana pierwsza Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, jaka została odprawiona na terenie diecezji bielsko-żywieckiej:

20 czerwca miało miejsce długo wyczekane wydarzenie w naszej diecezji – inauguracja celebracji Mszy św. w klasycznym rycie rzymskim. Uroczystość została poprzedzona serią wykładów naszego księdza celebransa i zarazem opiekuna ks. dr Grzegorza Klai, które poruszały kilka istotnych kwestii pomocnych w odpowiednim przygotowaniu się do przeżywania tej formy rzymskiej Liturgii. Po spotkaniach osoby, które wyraziły taką chęć, miały okazję nauczyć się ministrantury. Msza św. została odprawiona w kaplicy kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bielsku-Białej o godzinie 15.15. We Mszy św. uczestniczyło ok. 60 wiernych, co dobrze rokowało na przyszłość duszpasterstwa. W czasie kazania nasz duszpasterz przyrównał Liturgię do sieci, w którą Kościół na polecenie Chrystusa łowi tysiące dusz. Wezwał nas także, aby wierni pozwolili porwać się Bogu. Po Mszy odbyło się spotkanie na którym można było wymienić myśli, a także lepiej się poznać”.

O jubileuszu pisaliśmy również w papierowej "Niedzieli" w artykule: "Łacińska różnorodność".


2020-06-22 14:51

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję