Reklama

6. Dni Kultury Chrześcijańskiej

W hołdzie zmarłym twórcom kultury

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 2 listopada, Dzień Zaduszny, Mszą św. za zmarłych artystów, twórców i promotorów kultury zakończyły się tegoroczne 6. Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie.
Mszy św. zaduszkowej, sprawowanej już tradycyjnie w kościele pw. św. Józefa, przewodniczył bp Antoni Długosz w koncelebrze: ks. prał. Bronisława Predera proboszcza parafii pw. św. Józefa, ks. Piotra Zaborskiego duszpasterza środowisk twórczych w Częstochowie, ks. Mikołaja Węgrzyna muzyka, prorektora Instytutu Teologicznego w Częstochowie oraz paulisty ks. Daniela Łuko z Wydawnictwa św. Pawła.
- Niech ta modlitwa będzie wołaniem, że oni nie umarli - ich życie jest w rękach Pana - wezwał w słowach powitania ks. Piotr Zaborski.
Do wymowy Dnia Zadusznego nawiązał w homilii bp Antoni Długosz. - Dzisiaj niebo jednoczy się z ziemią. Wspominamy wszystkich wiernych zmarłych - naszych bliskich z rodzin i przyjaciół, a podczas tej Mszy św. częstochowskich artystów i twórców kultury.
Dopełnieniem słów bp. Długosza było przywołanie w modlitwie wypominkowej postaci zmarłych muzyków, artystów plastyków, aktorów, pedagogów szkół artystycznych i pracowników placówek oświatowych i kulturalnych miasta. Nie zabrakło wśród wspominanych osób ks. Grzegorza Ułamka, pierwszego duszpasterza środowisk twórczych w Częstochowie oraz inicjatora Zaduszek artystycznych w naszym mieście. Nazwiska zmarłych odczytali aktorzy Teatru im. A. Mickiewicza oraz dyrektor Muzeum Częstochowskiego Janusz Jadczyk z towarzyszeniem zespołu wokalno-instrumentalnego pod kierownictwem Marcina Pospieszalskiego, który zapewnił oprawę muzyczną całej Eucharystii.
Po Mszy św. miał miejsce koncert zaduszkowy w wykonaniu Bełchatowskiego Chóru Gospel - najlepszego w Polsce zespołu wykonującego pieśni gospel. Powstały w 1999 r. i odnoszący sukcesy w kraju i zagranicą zespół z młodzieńczą werwą podzielił się ze słuchaczami radością rodzącą się z wiary w Chrystusa, który na Krzyżu pokonał śmierć niosąc nam nadzieję na zmartwychwstanie.
Już tradycyjnie, na zakończenie Zaduszek artystycznych, uczestniczący w nich prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona kwestował na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków na cmentarzach częstochowskich. Tegoroczna zbiórka zostanie przeznaczona na restaurację trzech zabytkowych pomników nagrobnych znajdujących się na cmentarzu Kule.
6. Dniom Kultury Chrześcijańskiej, odbywającym się pod patronatem honorowym metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka i prezydenta Miasta Częstochowy Tadeusza Wrony, przyświecało motto zaczerpnięte z Hymnu o miłości św. Pawła: „…a miłości bym nie miał, byłbym niczym”. Po raz pierwszy Dni trwały dwa tygodnie - od niedzieli 19 października do niedzieli 2 listopada, a ich koordynatorami były: Ośrodek Promocji Kultury Chrześcijańskiej „Gaude Mater” i Duszpasterstwo Środowisk Twórczych „Tabor” w Częstochowie wspomagane przez współorganizatorów: Filharmonię Częstochowską, Miejską Galerię Sztuki, Muzeum Częstochowskie, Ośrodek Kultury Filmowej, Regionalny Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Przyjaciół „Gaude Mater”, Teatr im. A. Mickiewicza, Tygodnik Katolicki „Niedziela” oraz Zespół Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego. Wśród 35 imprez zaproponowanych w programie 6. Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie znalazły się m.in.: sympozjum naukowe „Wiara i rozum człowieka XXI wieku”, projekcje filmów, w tym „Świadectwo” na motywach książki kard. Stanisława Dziwisza i „Ormiańskie serce dla Polski - abp Józef Teodorowicz 1864-1938”, przedstawienia teatralne, wieczory poetyckie, wśród nich wieczór w wykonaniu Jerzego Zelnika „Kształtem miłości piękno jest”, wernisaże wystaw oraz koncerty - symfoniczne, kameralne i jazzowe z zachwycającym występem Hanny Banaszak.
Po zapełnionych salach i świątyniach, w których odbywały się imprezy widać wyraźnie, iż coraz bogatsza oferta Dni Kultury Chrześcijańskiej przyciąga coraz liczniejszą częstochowską publiczność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowacja/ Media na bieżąco realcjonują sytuację po zamachu na premiera Ficę

2024-05-15 17:03

[ TEMATY ]

premier

Słowacja

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Słowackie media na bieżąco relacjonują sytuację po zamachu na premiera Roberta Ficę. Informacyjne stacje telewizyjne przerwały w środę swoje programy. Portale internetowe publikują informacje w trybie on-line.

Emisję swojego codziennego programu przerwała słowacka telewizja publiczna RTVS, która na bieżąco podaje najnowsze informacje przekazywane przez lokalne władze oraz organy ścigania. Transmituje również wystąpienia najważniejszych słowackich polityków i urzędników.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: dziękczynienie za dar przyjęcia I Komunii Świętej

2024-05-15 17:34

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pierwsza Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

Przyjeżdżają, aby podziękować za dar przyjęcia I Komunii Świętej. To czas dziękczynienia dzieci, ale i rodziców, katechetów, duszpasterzy - docierają na Jasną Górę ze wszystkich stron Polski.

- Tworzymy piękną rodzinę, bo jesteśmy tu wspólnie z dziećmi, ich rodzicami, opiekunami, nauczycielami - zauważył proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela z Chełma z diec. tarnowskiej ks. Jerzy Bulsa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję